وزیر خارجه به بهشت فیدل کاسترو،کوبا وارد شد

سفر ظریف به خانه رفقا

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
سفر ظریف به خانه رفقا
نوآوران -

مرتضی سیمیاری-برداشت اول-می گوید ما هنوز روحیه انقلابی خود را حفظ کرده ایم حالا حتی بعد از سفر اوباما به هاوانا ،درست ششم اوت 1960 بود که کاسترو می گفت انقلاب آنتیل بزرگ را بدون آمریکا حفظ می کنیم.رفیق بزرگ حالا می داند برای ماندن انقلاب باید درهای کوبا را باز کند ،محمد جواد ظریف هم به کوبا سفر کرده است جزیره ای که نوستالوژی انقلاب های برباد رفته برای ایرانیان است. اواسط پاییز 1345 برخی از کادرهای سازمان انقلابی حزب توده ایران از اروپا راهی کوبا شدند و این سرآغاز دوران کوتاهی بود که سازمان انقلابی - این بخش انشعابی رادیکال از حزب توده- در اوج تحولات مداوم ایدئولوژیک خود به مشی کاستریستی روی آورد.

آنها ایرانیان را پذیرایی می کردند و رفقا را برای انقلاب مسلحانه آموزش می داند هر چند ایرانیان به زودی از کوبا نا امید شدند و چین را سرزمین موعود انقلاب های خود دیدند

برداشت دوم- در دم دمای گرمای شهریور1358 بود ابراهیم یزدی در قامت وزیر خارجه وارد هاواناشد مقصد انقلاب نشست جنبش عدم تعهد ولی آن سو میز نه فیدل کاسترو بلکه صدام حسین نشسته است لیبرال های ایرانی می خواهند داستان اختلافات با همسایه را در هاوانا حل کنند برای همین یزدی روی کاناپه صدام می نشیند و از سیگار برگ کاسترو می کشد که شاید مساله جنگ بین آنها حل شود. یزدی می نویسد «صدام با یک زاویه ۴۵ درجه به سمت من نشسته بود و صحبت می‌کردطرز نشستن و سخن گفتنش روحیه از خود راضی او را نشان می‌داد. من در حالی که دست چپم را روی لبه مبل گذاشته بودم و پا‌هایم را روی هم انداخته بودم صحبت می‌کردم»این بار هم قرار در هاوانا بی نتیجه می ماند و جنگ ادامه دار...

برداشت سوم-ایرانی ها کم کم از هاوانا فاصله می گیرند به همان میزان درهای کوبا هم به روی انقلابی های دنیا بسته می شود اقتصاد کوبا روزهای سختی را می گذارند ،کوبای خسته و فقیر دیگر آن گفتمان ضد امپریالیستی خودش را ندارد رهبران خسته و مردم گرسنه تمام سرنوشت غم انگیز کوبایی هاست از بهشت فیدل حالا فقط جهنمی باقی مانده و کوبایی ها قانونی و غیر قانوی کشور را ترک می کنند اما مقصد همان آمریکا است که سال های سال تریبون ها او را دشمن بزرگ می نامند.

برداشت چهارم-بمب خبری دنیا سفر اوباما به هاواناست،همه روزنامه ها می نویسند یک صدا از شکست نهایی می نویسند اینکه آرمان های انقلابی کاسترو توسط برادرش رائول خرد شده است ،رائول کاسترو این ژنرال کاردان به خوبی می داند راه برادر غیر قابل ادامه است برای همین با ادای احترام نظامی در فرودگاه هاوانا منتظر دشمن می ایستد،اما فیذل بزرگ درر سرمقاله ای با عنوان "برادر اوباما" به انتقاد از سفر وی به کوبا پرداخته و آن را در روزنامه "Granma" که چاپ کوباست، منتشر می کند.

برداشت پنجم-ایران قصد دارد مناسبات خود با کوبا را توسعه بخشد. وزیر خارجه در جریان سفر خود به هاوانا و دیدار با همتای کوبایی‌اش تصریح کرد که مقطع کنونی زمان مناسبی برای برداشتن گام در این راه است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که ایران قصد گسترش مناسبات خود با کشور کمونیستی کوبا را دارد. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با برونو رودریگز، همتای کوبایی خود گفت: «اکنون زمان مناسبی است که روابط با یکدیگر را تقویت کنیم.» به گفته‌ی او ایران و کوبا در این راستا راهی جدید در پیش خواهند گرفت. ظریف همچنین تأکید کرد که هر دو کشور ایران و کوبا چندین دهه است که دست به مقابله با آمریکا زده‌اند. او تصریح کرد که جمهوری اسلامی با توجه به تحریم‌های "ناعادلانه و فاجعه‌بار" آمریکا علیه کوبا، همواره در کنار مردم کوبا بوده است. برونو رودیگز، وزیر خارجه کوبا نیز در دیدار با همتای ایرانی‌اش تآکید کرد که کشورش همچنان به "مقابله با تمامی تحریم‌ها و اقدامات یک‌طرفه [از سوی آمریکا] ادامه خواهد داد، به ویژه در زمینه‌های تجاری و مالی".

از آغاز سال جاری میلادی مناسبات آمریکا و کوبا وارد مسیری جدید شده است. باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در اوخر ماه مارس سال جاری دست به سفری تاریخی به کوبا زد و با رائول کاسترو دیدار و گفت‌وگو کرد.

اگر چه اختلاف‌های دو کشور بر سر مسائلی نظیر دمکراسی و حقوق بشر علیرغم گفت‌وگوهای سازنده میان طرفین کاملا برطرف نشده، اما از سرگیری مناسبات دیپلماتیک، بازگشایی متقابل سفارتخانه‌ها در آمریکا و کوبا و همچنین کاهش تحریم‌ها گام‌هایی بوده‌اند در راه عادی‌سازی روابط طرفین.

به گزارش خبرگزاری فرانسه کوبا همواره از حق ایران برای استفاده‌ی صلح‌جویانه از انرژی هسته‌ای پتشیبانی کرده و جمهوری اسلامی نیز متقابلا ادامه تحریم‌های آمریکا علیه کوبا را مورد انتقاد قرار داده است.

کوبا نخستین ایستگاه سفر یک‌هفته‌ای وزیر امور خارجه ایران و هیات همراه است. این هیات، نمایندگان ده‌ها موسسه بزرگ اقتصادی خصوصی و دولتی و نیز کارآفرینان و تولیدکنندگان ایرانی را در بر می‌گیرد. نیکاراگوئه، بولیوی، شیلی، اکوادور و ونزوئلا دیگر کشورهای آمریکای لاتین هستند که ظریف طی این سفر یک‌هفته‌ای از آنها دیدار خواهد کرد.

برداشت ششم-ظریف این بار مقصد سفرهایش را از میراث چگوارا انتخاب کرده است درنیکاراگوئه ،بولیوی و اکوادرو هنوز هم چگوارا زنده است،جوانان آمریکا لاتین هنوز هم در کارتل های مواد مخدر رهبر چپ گرا را دوست دارند ه‌ها تن از جوانان،‌‌ همان تصویری کلیشه‌ای و ساختگی از چه‌گوارا را می‌ستایند. چه‌گوارایی که اعتقادی به آزادی نداشت ولی به نمادی از آن تبدیل شد. مردی که به نادرستی به نمادی از عدالت اجتماعی بدل شد اما در تحقق عدالت دستاوردی نداشت. او نماینده نوعی تفکر سیاسی سخت‌گیرانه در شکل مارکسیست- لنینیستی بود، اما به عنوان مردی آزاداندیش و یک انقلابی جسور مورد تحسین قرار گرفت. مردی که می‌توانست پزشک خوبی باشد، اما ترجیح داد چریکی انقلابی و سیاستمداری معروف باشد. او دست از درمان تن و جسم خلق شست تا اسلحه در دست گیرد و با به راه انداختن جنگ‌های پراکنده در هر گوشه از جهان، روح و جان خلق را [چنانکه باور داشت] درمان کند. رویایی که نه فقط محقق نشد بلکه او و بسیاری دیگر را به کام مرگ و نابودی کشاند. قیام‌هایی که چه‌گوارا در جوشش و خیزششان نقش داشت، نه تنها صد‌ها هزار کشته به بار آوردند، بلکه روند دموکراتیک‌سازی در امریکای لاتین را به عقب بازگرداندند. تصویری که تاریخ معاصر از چه‌گوارا ترسیم کرده، تصویری معیوب و ناقص است. چه‌گوارا به صفاتی وصف شده که در شایستگی‌اش در برخورداری از چنین تجلیلی تردیدهای جدی وجود دارد. آیا زمان آن نرسیده است که در پشت تصویر پرجاذبه و ساختگی چه‌گوارا، مردی دیگر شناسایی شود؟ مردی تندخو و اقتدارگرا که در مواجهه با مخالفان خود، از سنگدلی و بی‌اخلاقی هیچ ابایی نداشت، مردی که نشان داد در کردار و پندار خود تعهدی به آزادی و عدالت ندارد، مردی که با به دست گرفتن اسلحه، هم خود و هم بسیاری از هوادارانش را به کشتن داد و میراثی جز خشونت انقلابی و خشم ویرانگر به جای نگذاشت.