یادداشت - هادی اعلمی

سفر ظریف و پسا برجام دیپلماسی

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
سفر ظریف و پسا برجام دیپلماسی
نوآوران -

رابطه ایران و کوبا قبل از انقلاب وجود داشته اما به دلیل عدم تمایل شاه با این کشور جدایی میان ایران و کوبا اتفاق افتاد چرا که شاه معتقد بود کوبا دارای یک سیستم و ساختار کمونیستی است، بنابراین هیچ علاقه ای به انقلاب کوبا و حتی انتقال آنها به کشورهای حاشیه نداشت.

مناسبات ایران و کوبا از زمانی که انقلاب شد آغاز گردید و تا کنون استمرار داشته هرچند در این مدت شاهد فراز و نشیب‌های زیادی در حوزه‌های مختلف بوده ایم که در این راستا می توان دو حوزه را ازیکدیگر تفکیک کرد یکی حوزه سیاسی و دیگری حوزه مناسبات تجاری، بازرگانی، فنی و پزشکی است.

در حال حاضر سیاست خارجی دولت روحانی وضعیت تغییر کرده و ترجیح داده می شود روابط به سمت عادی و معقول برود لذا در حال حاضر هم سیاست خارجی در قالب منطقی و روابط عادی عمل می کند.

در داخل کشور ما وضعیت پیچیده تر است چرا که علاوه بر مسائل سیاست خارجی روابط منطقه ای هم داریم و شرایط پسا برجام این را می طلبد که جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی خود تغییراتی را دهد که در حال اتفاق افتادن است.

بنابراین حضور آقای ظریف در این منطقه به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران از گذشته هم می ‌تواند مفید‌تر باشدو نقطه عطف مناسبی برای استفاده از حداکثر ظرفیت‌های دیپلماتیک در پسابرجام خواهد بود. چرا که ایشان به ریز مسائل بین‌المللی و حقوق بشری آشنایی دارند و در نتیجه تبیین و استدلال‌‌هایی که در ملاقات‌ها و جلسات سخنرانی‌های خود در این شش کشور خواهند داشت به چشم دیگری مورد پذیرش و استقبال قرار خواهد گرفت. البته من اعتقاد دارم که سفر وزیر امور خارجه ایران به این منطقه با تاخیر هم صورت گرفته است و ایران باید در حوزه سیاست خارجی پویایی و تنوع را در قبال تمام مناطق اعم از آمریکای لاتین و آسیای میانه و مرکزی حفظ کند.