نوآوران چالش میان قایق های تندرو و ناوآمریکایی را بررسی می‌کند

مراقب دستاوردهای دولت باشیم

یکی از مهمترین برنامه های دولت حسن روحانی در طول سه سال گذشته درمان دیپلماسی بیمار ایران بوده است. حسن روحانی از همان ابتدای رقابتهای انتخاباتی وعده داده بود که روابط ایران با جامعه بین الملل را بهبود خواهد بخشید.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
ممکن است "اموری غیرقابل محاسبه" پیش آید
نوآوران -

 سیاست خارجی تهاجمی در طول 8 سال ریاست محمود احمدی نژاد به انزوای بین المللی ایران منجر شد. دولت یازدهم توانست با هزینه کردن بخش عمده ای از توان خود در سه سال گذشته بخشی از مشکلات این حوزه را حل کند و در واقع امضای توافق هسته ای میان ایران و غرب دستاورد بزرگی بود که با هزینه ای زیاد توانستیم آن را به سرانجام برسانیم، توافقی که علاوه بر دستاوردهای بزرگ در حوزه سیاست خارجی توانست گشایش بزرگی در حوزه اقتصادی کشور ایجاد کند. در چنین فضایی یکی از مهمترین مسئولیت هایی که به عهده ارگانها، نهاد ها و سایر قوای کشور است پاسداری از شرایطی است که دولت اعتدال و توسعه با مشکلات فراوانی توانست آن را ایجاد کند.

چالش نیروهای نظامی ایران و آمریکا در خلیج‌فارس موضوع تازه ای نیست این ماجرا قدمتی به طول تاسیس حکومت جمهوری اسلامی ایران دارد. اما حفاظت از آب های خلیج فارس که به قطع و یقین وظیفه نیروهای نظامی کشور است نباید باعث به خطر افتادن بقیه بخش های سیاسی و اقتصادی کشور شود.

در روزهای گذشته چندین بار قایق‌های تندرو ایرانی به ناوگان آمریکا در خلیج فارس نزدیک شده‌اند. روز چهارشنبه یک ناوچه آمریکایی پس از آن که چند قایق تندرو ایرانی به آن نزدیک شدند سه تیر هشدار شلیک کرد. یک روز قبل از آن رویارویی مشابهی در تنگه هرمز اتفاق افتاد. به گفته رسانه‌ها روز پنجشنبه ۴ شهریور نیز قایق‌های تندرو ایران به دو ناو آمریکایی و یک ناو کویتی نزدیک شدند و در اطراف آنها مانور دادند. سخنگوی کاخ سفید از رویارویی‌ اخیر قایق‌های تندروی جمهوری اسلامی با کشتی‌های جنگی آمریکایی در خلیج فارس اظهار تعجب کرده و آن را موجب نگرانی دانسته است. به گزارش ایسنا، جاش ارنست در نشست خبری روز جمعه خود در پاسخ به سوالی درباره عملیات قایق‌های تندروی ایرانی در خلیج فارس گفت: اقدام قایق‌های ایرانی در هفته جاری برای نزدیک شدن به کشتی‌های آمریکا در خلیج (فارس) و تنگه هرمز که در حال عملیات در آب‌های بین‌المللی هستند، موجب نگرانی است. وزارت دفاع ارزیابی‌های خود را انجام داده و به این نتیجه دست یافته است که این اقدامات نا امن و غیرحرفه‌ای است.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی کاخ سفید، جاش ارنست در ادامه با بیان این‌که انگیزه‌ها و اهداف ایران از این اقدامات در خلیج فارس مشخص نیست، افزود: این گونه عملیات از سوی ایران غیرقابل‌ قبول است و در گذرگاه حساسی مانند تنگه هرمز می‌تواند اموری غیرقابل محاسبه پیش بیاورد.

او با ادعای این‌که نیروهای آمریکایی طبق موازین بین‌المللی و حرفه‌ای عمل می‌کنند، گفت که مهارت و تخصص نیروهای‌مان بود که مانع از وقوع اتفاقی وخیم‌تر شد.

پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون درباره اتفاقات اخیر گفته است: این اقدامات قایق‌های ایرانی از نظر کارکنان ناوهای آمریکایی خطرناک بوده است. این اقدامات در واقع ناوها را با خطر نابودی روبرو کرده است و البته اجازه نخواهیم داد این اقدامات ما را با خطر روبرو کند. او افزود: کشتی های آمریکایی سال‌هاست که در آب‌های مناطق مختلف جهان فعالیت می‌کنند. ویلیام اربن، سخنگوی ناوان پنجم نیروی دریایی آمریکا گفته که روز سه‌شنبه چهار شناور متعلق به نیروی دریای سپاه پاسداران به ناو v.s.s.witze نزدیک شدند. به ادعای او، شناورهای ایرانی که به این ناو آمریکایی نزدیک شدند اخطارهای مکرر رادیویی را نادیده گرفتند و تنها زمانی که به فاصله حدود 300 متری ناو آمریکایی رسیدند سرعت خود را کاهش دادند. بیل اربن، سخنگوی نیروی دریایی آمریکا به خبرگزاری فرانسه گفت که قایق‌های ایرانی به کمتر از ۲۰۰ متری یکی از ناوچه‌های آمریکایی رسیدند و ناو اسکوال ناچار شد با یک سلاح کالیبر پنجاه، سه‌تیر اخطار شلیک کند و پس از آن بود که قایق ایرانی از محل دور شد.

در این زمینه الیزابت ترودو، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفته است این نوع رفتارها مایه نگرانی است و باعث افزایش بی‌مورد تنش می‌شود. شبکه خبری سی‌ان‌ان نیز از حادثه دریایی دیگری خبر داد که در شمال خلیج فارس، از سوی چند قایق تندروی ایرانی علیه دو شناور گشتی آمریکایی و یک کشتی کویتی صورت گرفته است. این گزارش حاکی از آن بود که یکی از این قایق‌ها به ۲۰۰ یاردی شناور آمریکایی نزدیک شده، و پس از آنکه پرتاب منور به سوی این قایق مؤثر واقع نشده، شناور آمریکایی با استفاده از مسلسل کالیبر ۵۰ سه بار به سوی آن تیر اخطار شلیک کرده است.

ناوهای آمریکایی سالانه نزدیک به ۲۵۰ بار از تنگه هرمز عبور می‌کنند، و این نخستین بار نیست که شناورهای ایرانی در خلیج فارس به ناوهای آمریکایی نزدیک شده و یا در کنار آنها مانور می‌دهند. پیشتر در تیر ماه سال جاری شناورهای سپاه پاسداران در تنگه‌هرمز به ۵۰۰ متری یک ناو جنگی آمریکایی نزدیک شدند.

در آن زمان ژنرال جوزف وُتل، فرمانده ستاد فرماندهی ایالات متحده در خاورمیانه، که در این ناو جنگی حضور داشت، تأکید کرده بود که در چنین مواردی «احتمال وقوع خطای ناشی از اشتباه محاسباتی، بسیار بالاست». این مقام عالی‌رتبه نظامی در عین حال گفته بود در ۹۰ درصد موارد «نزدیک‌شدن‌ها» حرفه‌ای و امن به شمار می‌روند، اما «ما همیشه برای واکنش نشان دادن به این فعل‌وانفعالات فرصت خیلی زیادی نداریم، و به نظرم آنچه احتمالاً امروز فرا گرفتیم این است که دقایق تعیین‌کننده هستند».

به گزارش ایسنا، سردار حسین دهقان صبح روز پنجشنبه گذشته در جمع خبرنگاران در توضیح علت حرکت قایق‌های تندرو به سمت ناوشکن آمریکایی