امضای یادداشت تفاهم همکاری بین بانک‌های مرکزی ایران و ونزوئلا

سفر ظریف به سرزمین سیمون بولیوار

دیپلماسی بیمار دولت در طول هشت سال ریاست محمود احمدی‌نژاد عملا باعث شده بود که روابط ما با جامعه بین الملل قطع شود

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
سفر ظریف به سرزمین سیمون بولیوار
نوآوران -

 اما در این میان کشور های آمریکای لاتین روابط خوبی با ایران داشتند. البته کمک ها و سرمایه گذاری های بی حد و حساب اقتصادی یکی از مهمترین دلایل این روابط حسنه بود. پس از روی کار آمدن دولت یازدهم یکی از انتقاداتی که همواره از سوی دلواپسان مطرح می‌شد ضعیف شدن روابط ایران با آمریکای لاتین بود. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان که یکشنبه هفته گذشته 31 مرداد گام در سفری یک هفته ای به مقصد آمریکای لاتین نهاد، ماموریت دیپلماتیک خود را با موفقیت به انجام رساند و نشان داد که دولت در هیچ کدام از حوزه های سیاست خارجی دچار مشکل نیست.

آخرین بخش سفر ظریف ونزوئلا بود این کشور در بیشتر سازمان ‎های منطقه ای و بین‏ المللی از جمله «سازمان کشورهای صادرکننده نفت» (اوپک)، «سازمان کشورهای آمریکایی» و «مرکوسور» عضویت دارد و خود موسس سازمان های منطقه‎ای مانند «آلبا»، «سلاک»، «اوناسور» و «پتروکاریبه» بوده است. از این رو، گسترش روابط تهران- کاراکاس برای کشورمان از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین، درک دو طرف از لزوم توجه به منافع مشترک از جمله در حوزه مناسبات مالی سبب امضای سند همکاری بانکی شد تا ایران و ونزوئلا از این طریق مبادله های بانکی، تجاری و اقتصادی خود را تسهیل کنند.

در مجموع، منافع مشترک اقتصادی، برخی مشابهت های سیاسی در کنار عضویت ایران و کشورهای آمریکای لاتین در نهادها و مجامع تاثیرگذار بین المللی مانند «سازمان ملل متحد»، «جنبش عدم تعهد»، «گروه 77» (کشورهای در حال توسعه) می تواند باعث نزدیکی روابط تهران و پایتخت های آمریکای لاتین شود. از این رو بود که «مجید تخت روانچی» معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه در آستانه سفر از آن به عنوان «آغاز فصلی جدید در روابط میان ایران وآمریکای لاتین» نام برد.

محمدجواد ظریف شنبه عصر به وقت محلی در نشست اقتصادی و تجاری ایران و ونزوئلا، ضمن سپاسگزاری از دولت و مردم کشور دوست و برادر جمهوری بولیواری ونزوئلا برای مهمان‌نوازی گرم و صمیمانه مردم و دولت این کشور از هیات ایرانی، گفت: دولت و ملت ایران به روابط خوب و مستحکم خود با ونزوئلا به عنوان کشور مقاومی که یادگار فرمانده چاوز و سیاست‌های انقلابی مبارز و استقلال‌طلبانه ایشان هستند و در برابر فشارهای خارجی مقاومت کردند و خاطره خوبی از همبستگی بین دو ملت مقاوم ایران و ونزوئلا را به یادگار گذاشتند، ادامه می‌دهند. 

او افزود: ایران و ونزوئلا روابط بسیار گرم و صمیمانه‌ای دارند که از سیاست‌های استقلال‌طلبانه و مقاومت مردم دو کشور نشأت گرفته است. این ارتباط گسترده و مستحکم سیاسی دو کشور با همکاری‌های اقتصادی که در سالیان گذشته بین ایران و ونزوئلا  شکل گرفته می‌تواند عمیق‌تر، راهبردی‌تر و جدی‌تر از گذشته پیگیری شود. 

محمدجواد ظریف خطاب به همتای خود و معاون رییس‌جمهور ونزوئلا گفت: بسیار برای ما باعث خوشبختی است که در جمع کنونی، وزیران مهم دولت دوست را می‌بینیم که نشانگر علاقه و اهمیتی است که دولت ونزوئلا و آقای مادورو برای روابط دو کشور قائل است. 

او افزود: در طرف ما مسوولان مختلف دولتی و بخش خصوصی برای تقویت روابط با آمریکای لاتین به ویژه کشورهای مترقی و صلح‌خواه این قاره حضور دارند.  

وزیر امور خارجه گفت: در بخش دولتی نمایندگان عالی‌رتبه‌ای از بانک مرکزی، صندوق ضمانت صادرات، کشتیرانی جمهوری اسلامی، مسوولان علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری، مسوولان بخش کشاورزی دولتی، مسوولان شرکت‌های تولید انرژی دولتی، مسوولان عالی‌رتبه وزارت نفت ایران و سایر نمایندگان دستگاه‌های دولتی در هیات ایرانی حضور دارند و این آمادگی را دارند که با همتایان ونزوئلایی برای گسترده‌تر کردن روابط و به‌خصوص حمایت از فعالیت‌های بخش خصوصی در حوزه بانک، حمل و نقل و ضمانت صادرات همکاری کنند. 

ظریف در ادامه افزود: در بخش خصوصی نمایندگان شرکت‌های بزرگ ایرانی که برخی از آن‌ها مثل شرکت کیسون سابقه همکاری خوب و صمیمانه با ونزوئلا داشتند و خاطرات بسیار خوبی از دوران فرمانده چاوز و دوران کنونی در ساخت و ساز در ونزوئلا دارند، تا شرکت‌های دیگر بخش خصوصی جمهوری اسلامی ایران در حوزه انرژی، شرکت‌های دانش بنیان در حوزه‌های فن‌آوری، زیست محیطی، صنایع دارویی، صنایع غذایی، شرکت‌هایی که در گذشته در صنایع شیر ونزوئلا حضور داشتند، سایر شرکت هایی که قبلا اینجا حضور داشتند یا شرکت‌هایی که الان هستند و می‌خواهند در آینده در پیشرفت و توسعه ونزوئلا حضور داشته باشند، امروز در جمع دوستان ایرانی شما در این جلسه حضور دارند. 

در این سفر یادداشت تفاهم همکاری بین بانک‌های مرکزی ایران و ونزوئلا با حضور مادورو، رییس‌جمهور ونزوئلا و ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان بین یعقوبی، مدیر امور بین‌الملل بانک مرکزی و طرف ونزوئلایی در کاراکاس امضا شد.

وزیر امور خارجه در این مورد گفت: امیدواریم که امروز با توافقی که بین دو بانک مرکزی ایران و ونزوئلا در حضور ریاست جمهوری ونزوئلا صورت می‌گیرد، زمینه برای همکاری‌ها بهتر شود و با جلساتی که دوستان ما امروز برگزار خواهند کرد، راه‌های همکاری و مشارکت در توسعه متقابل دو کشور گسترده‌تر شود و تصمیم‌های خوبی در این زمینه اتخاذ کنند.

رودریگز اضافه کرد: فرمانده چاوز، بنیانگذار روابط با ایران بود و هم اکنون این روابط با ایران برقرار است و مادورو فرزند چاوز هم به این روابط ادامه می دهد.  قرار است در قالب میزهای کاری جلساتی بین هیات‌های دو طرف براساس منافع متقابل و اصول اساسی در چارچوب قوانین بین‌الملل برگزار شود. 

دلسی رودریگز، وزیر امور خارجه ونزوئلا نیز در سخنانی در نشست مشترک اقتصادی و تجاری ایران و ونزوئلا ضمن خیرمقدم به وزیر امور خارجه ایران و هیات همراه، با اشاره به هیات بلندپایه همراه ظریف آن را بیانگر روابط راهبردی ایران با منطقه آمریکای لاتین و ونزوئلا برشمرد.   او خطاب به ظریف با بیان این که سفر دوره‌ای بسیار فشرده‌ای داشتید، گفت: کشور ما خانه شماست و شما در خانه خود هستید.

وزیر امور خارجه ونزوئلا با بیان این که ایران و ونزوئلا عضو اوپک و جنبش غیرمتعهدها هستند و دارای نگرش‌های مشترک در مسائل راهبردی هستند، خاطرنشان کرد: ما در پی تقویت روابط و همبستگی دو کشور بوده و هستیم.  او با اشاره به نشست بین تجار دو کشور گفت: امیدواریم به‌زودی شاهد امضای اسناد بین دو کشور باشیم. 

معاون رییس جمهور ونزوئلا در امور اقتصادی نیز در این نشست خطاب به ظریف گفت: به شما در سرزمین سیمون بولیوار و چاوز خوشامد می‌گوییم.  

وزیر امور خارجه کشور مان و هیات همراه صبح یکشنبه به وقت محلی، کاراکاس را به مقصد تهران ترک کردند.

نوشتارهای مرتبط

تازه های دیپلماسی