اس 300 در مرکز پدافند هوایی سایت فردو قرار گرفت

نمایش تلویزیونی یک سامانه دفاعی

بالاخره تصاویری از سامانه اس 300 در رسانه های عمومی منتشر شد. یکشنبه شب شبکه خبر تلویزیون برای اولین بار سامانه پیشرفته دفاع موشکی اس۳۰۰ را درحالی که در اطراف تاسیسات اتمی فردو در نزدیکی قم مستقر می شود نمایش داد

  1. ۱۰ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۰
نمایش تلویزیونی یک سامانه دفاعی
نوآوران -

در تصاویری که شبکه خبر پخش کرد علاوه بر سکوهای پرتاب اس۳۰۰ رادارهای جانبی آن هم به نمایش گذاشته شد.

در این گزارش و تصاویر به نمایش در آمده، سامانه پیشرفته دفاع موشکی اس 300 به گفته گزارشگر تلویزیون در اطراف یکی از مراکز حساس هسته‌ای ایران؛ مرکز پدافند هوایی فردو نشان داده شد. در این تصاویر تعدادی تریلر که سامانه اس300 را حمل می‌کردند نشان داده شد. سایت فردو که در دل کوهی در نزدیکی شهر قم قرار دارد پس از اجرای برجام در ماه ژانویه غنی سازی اورانیوم را متوقف کرد.

امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی، فرمانده پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء ارتش جمهوری اسلامی ایران در این گزارش نیز اعلام کرد: با تغییر رویکردهای سیاسی از جمله مذاکرات یا قبل و بعد از مذاکرات در وضعیت دفاعی مراکز هسته‌ای هیچ تغییری رخ نداده است، چون دستاوردهای هسته‌ای دستاوردی ملی است و باید به شدت از آنها حفاظت شود. او گفت: در مناطقی که مراکز هسته‌ای وجود ندارد تمرینات پدافند هوایی یک نوبت انجام می‌شود اما در مراکز هسته‌ای این تمرینات چندین نوبت انجام می‌شود. امیر اسماعیلی در عین حال تصریح کرد که هنوز سامانه دفاعی اس -300 مستقر نشده است در عین حال آسمان ایران امن است.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، مدل خریداری شده اس-۳۰۰ از روسیه پی‌ام‌یو۲ است که اخیرا از روسیه وارد شده است و طبق قرارداد بین ایران و روسیه، ایران چهار گردان سامانه موشکی اس-۳۰۰ از روسیه خریداری کرده است که به گفته مقامات روسیه و همچنین وزیر دفاع جمهوری اسلامی تاکنون نیمی از این خرید یعنی دو گردان وارد کشور شده است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، یک هفته پیش گفت که در شرایط امروز دنیا ورود اس۳۰۰ یک کلمه رمز است که بعد از سالیان دراز به آن و امکاناتی که الان داریم، رسیدیم.

ورود اولین محموله اس۳۰۰ به ایران در ماه آوریل گزارش شده بود. یعنی چندین ماه پس از امضای توافق هسته ای میان ایران و غرب. 

        داستانی به درازای 8 سال

سال 2007 بود که قراردادی به ارزش ۸۰۰‌میلیون دلار برای فروش پنج سیستم اس300 از سوی روسیه به ایران امضا شد؛ بدون اینکه موشکی به ایران تحویل داده شود.

سال 2010 دمیتری مدودف رئیس‌جمهور پیشین روسیه در اوج تحریم‌ها و تهدیدات غرب علیه ایران، اعلام کرد: در راستای اجرای قطع‌نامه ۱۹۲۹ شورای امنیت، فروش هرگونه موشک و جنگ‌افزارهای دیگری چون تانک‌های جنگی، خودروهای زرهی، ادوات توپخانه‌ای کالیبربالا، کشتی‌ها و هواپیما و هلیکوپترهای نظامی به ایران ممنوع است و درواقع روسیه، در اوج تهدید ها ایران را از دسترسی به سامانه ای دفاعی که قبلا هزینه آن را پرداخته بود، محروم کرد. ایران درخواست غرامتی چهار‌میلیارد دلاری به دیوان بین‌المللی داوری فرستاد، روس‌ها در تلاش برای صرف‌نظرکردن ایران از درخواست غرامت، سیستم تور ام-۱ را به جای آن پیشنهاد دادند که توسط ایران رد شد.

روس‌ها اولین‌بار 37 سال پیش یعنی در سال 1357 از این سامانه استفاده عملیاتی کردند؛ این سامانه بیشتر کاربرد دفاعی دارد. اس300، یک سامانه موشکی زمین‌ به ‌هوای دوربرد و خودکششی با قابلیت استفاده در تمامی ارتفاع‌هاست و درواقع نوع تکمیلی سامانه پدافندی ارتفاع بالای اس200 به شمار می‌رود. این سامانه اواخر دهه ۱۹۷۰ توسط شرکت همکاری‌های صنعتی آلماز برای نیروی دفاع هوایی شوروی ساخته شد. مدل‌های مختلف این موشک در سازمان ناتو با نام‌های سام ۱۰، سام ۱۲ و سام 20 شناخته می‌شوند.

۲۴ فروردین ماه ۹۴ همزمان با سفر علی شمخانی به روسیه و در اوج گفت‌وگوهای هسته‌ای میان ایران و غرب، خبرگزاری روسی اینترفکس خبر داد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور، فرمانی را امضا کرده که در آن ممنوعیت تحویل سامانه ضدهوایی اس‌۳۰۰ به ایران از خاک روسیه یا از راه حریم هوایی و دریایی روسیه برداشته می‌شود. این اقدام واکنش‌های رسانه‌ای زیادی در داخل و خارج از کشور به دنبال داشت.

لغو تحریم فروش اس300 در اوج مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب و حساسیت‌های کنگره آمریکا حلقه‌ا‌ی به‌هم‌پیوسته با دیگر تحولات در روابط خارجی روسیه بود. روسیه به دلیل مسائل اوکراین، تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار داشت و عملا از اس300 به عنوان برگ برنده‌ای در مقابل غرب استفاده کرد. مسأله‌ای که همان زمان با واکنش باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا مواجه شد. اوباما در توییتر خود نوشت: من در سال ٢٠٠٩ از ولادیمیر پوتین که آن زمان نخست‌وزیر روسیه بود خواستم تا تحویل این موشک‌ها به ایران را پنج سال به تعویق بیندازد و الان از اینکه آنها این کار را واقعا این همه به تعویق انداخته‌اند، شوکه شده‌ام. اوباما در مصاحبه‌ای دلیل تعجب خود را مرتبط‌ نبودن تحریم‌ها به فروش این تسلیحات به ایران دانست و گفت: واقعا تعجب می‌کنم که با وجود اینکه تحریم‌ها از فروش این تسلیحات تدافعی ممانعت نمی‌کرد، آنها این کار را این‌همه به تأخیر انداختند خصوصا اینکه اقتصاد روسیه تحت‌فشار است و این موضوع می‌توانست یک معامله قابل‌توجه برای روس‌ها باشد.

نهایتا این سامانه در اواخر فروردین امسال وارد ایران شد و حالا در مرکز پدافند هوایی فردو قرار دارد.

        اس 300 وطنی

31 مرداد حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در نمایشگاهی از سوی وزارت دفاع، از سامانه پدافند هوایی «باور ۳۷۳» بازدید کرد. پدافندی که گفته فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء قرار است مشابه اس 300 باشد و بعد ها جایگزین آن شود. به گفته رسانه‌ها این سامانه پدافند هوایی «توسط سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع»، «قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا» و «مراکز علمی و پژوهشی» داخلی ساخته شده‌اند.

قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا، از نیروهای چهارگانه ارتش است و تمام سامانه‌های پدافند هوایی از رادارها تا توپخانه‌ها و دستگاه‌های جمع‌آوری اطلاعات را در بر می‌گیرد. فرماندهی این قرارگاه در شهریور ماه ۱۳۹۳، گفته بود نخستین شلیک موشک، توسط «سامانه باور ۳۷۳» با «موفقیت» انجام شده است.