گزارش رویترز از آخرین رویارویی ایران و آمریکا

قایق‌های تندرو در مقابل ناوهای آمریکایی

سردار دهقان وزیر دفاع کشور اعتقاد دارد از آب های سرزمینی دفاع می کنیم و هر تهدیدی را پاسخ می گوییم ،در چند هفته گذشته برخوردهای برخوردهای هشدار آمیز بین نیروی دریایی ایران و آمریکا در خلیج فارس افزایش یافته است

  1. ۱۰ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۰
قایق‌های تندرو در مقابل ناوهای آمریکایی
نوآوران -

سردار حسین دهقان می گوید «تامین امنیت در ایران و خلیج‌فارس برعهده واحدهای دریایی ایران است؛ بنابراین این نیروها موظف هستند بر تردد و اقدامات شناورهای بیگانه در منطقه نظارت داشته باشند. این شناورها همواره در حال رصد و گشت آب‌های سرزمینی ایران هستند. اقدامی که برای این شناورها طبیعی، واقعی و مستمر است. اگر ناوگان آمریکایی وارد حوزه آبی ایران شود قطعا اخطار خواهد گرفت. به او توجه خواهیم داد و اگر جنبه‌ای از تجاوز به آب‌های ما تلقی شود با آن‌ها مقابله خواهیم کرد.»

خبرگزاری رویترز در گزارشی به حوادث رویارویی قایق‌های تندرو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با کشتی‌های آمریکایی پرداخت و نوشت: این حوادث یک نگاه اجمالی به نوع روشی که تهران ممکن است در جریان یک درگیری به‌کار بگیرد را نشان داد.

در بخش دیگری از گزارش رویترز آمده است: هفته گذشته ۴ مرتبه قایق‌های تندرو ایران، ۴ کشتی آمریکایی که در حال گشت‌زنی در خلیج فارس بودند را به ستوه در آوردند.

با این حال این حوادث یک نگاه اجمالی به نوع روشی که تهران ممکن است در جریان درگیری به‌کار گیرد تا موجب اثرات ویرانگر شود را ارائه کرد.

این گزارش به برتری تسلیحاتی آمریکا اشاره کرد و نوشت: برای ده‌ها سال نیروهای ایران تاکتیک حمله گروهی رابه کار گرفته‌اند که می‌تواند برتری تکنولوژیکی آمریکا را کاهش دهد. به جای رویارویی مستقیم با آمریکا، ایران تعداد زیادی از سیستم‌های نسبتا غیرپیشرفته را در زمین، دریا و هوا مستقر می‌کند. ایده غلبه کردن بر نیروهای آمریکایی است؛ یک زنبور تنها برای انسان دردسر ساز است اما یک‌دسته از این زنبورها می‌توانند کشنده باشند. پنتاگون کاملا از خطر وضعیت حمله گروهی ایران آگاه است و برای مقابله با آن سلاح‌های جدیدی را از جمله موشک‌های کوچک هدایت شونده دقیق و حتی لیزر ابداع می‌کند.

این گزارش به رویارویی قایق‌های تندرو سپاه پاسداران با کشتی‌های آمریکایی پرداخته و می‌افزاید: در ۲۳ اوت چهار قایق مسلح ایران با سرعت به ۳۰۰ یاردی ناوشکن یو اس اس نیتز در نزدیکی تنگه هرمز نزدیک شدند. این ناوشکن ۵۰۵ فوتی مجهز به موشک برای هشدار موشک‌های منور شلیک کرد و قایق‌های ایرانی عقب‌نشینی کردند.

یک روز بعد ۳ قایق مشابه در اطراف کشتی‌های یو اس اس تمپست و یو اس اس اسکوال حلقه زدند. یک قایق ایرانی با سرعت در مسیر برخورد با تمپست قرار گرفت که اسکوال را مجبور کرد تا با مسلسل برای هشدار تیراندازی کند.

قایق‌های ایرانی تنها برای این که بعدها در همان روز باز گردند و با ناوشکن یو اس اس استوت رو به رو شوند، عقب‌نشینی کردند. چند ساعت بعد یک قایق ایرانی با سرعت به سمت تمپست حرکت کرد و با آن به دوئل پرداخت.

به طور خاص، نیروی دریایی ایالات متحده نسبت به برخورد (نیروهای ایرانی) با تمپست دچار هیجان و اضطراب شد.

 بیل اربن، سخنگوی ناوگان پنجم ایالات متحده در این باره گفت:‌ این وضعیت به طور چشم‌گیری خطر برخورد را افزایش داد و قایق ایرانی از انجام مانور امن طبق قوانین بین‌المللی به رغم درخواست‌ها و هشدارهای متعدد از طریق رادیو و هشدارهای سمعی و بصری توسط هر دو کشتی آمریکا خودداری کرد.

در بخشی دیگر از این گزارش آمده است: این اولین‌بار نبود که قایق‌های تندرو ایرانی با کشتی‌های آمریکایی به مصاف پرداختند. در ماه ژوییه ۵ قایق ایرانی به نزدیکی ۵۰۰ یاردی ناو جنگی آبی خاکی یو اس اس نیواورلئان رسیدند. در ۱۵ اوت قایق‌های ایرانی در حالی که در حال مانور نظامی بودند موشک‌هایی را به چند مایلی دو کشتی آمریکایی پرتاب کردند. در سال ۲۰۱۵ سپاه پاسداران یک کشتی ماکت را مورد هدف قرار داد که تهران آن را از روی ناو هواپیما بر آمریکا ساخته بود.

رویترز می‌افزاید: نیروهای سپاه پاسداران تعدادی هواپیمای کوچک با قابلیت پرواز محدود خریداری کرده است که ظاهرا امیدوار است بتواند بر تجهیزات دفاعی دشمن غلبه کند.

این گزارش با بیان این رزم‌ناوهای نیروی دریایی رسمی ایران عملکردی دیپلماتیک دارند. نیروی دریایی در مواجهه با دیگر کشورها نقش پلیس خوب را ایفا می‌کند.

در بخش دیگری از گزارش رویترز آمده است:‌ به لحاظ تاریخی نیروی دریایی ایالات متحده نیروهای خود را برای نبرد با دیگر نیروهای دریایی به خوبی تجهیز شده است. تسلیحات اصلی آمریکا برای چنین نبردهایی موشک‌های کروز چند میلیون دلاری بزرگی هستند که فقط تعدادی محدودی از آن‌ها توسط کشتی حمل می‌شوند. تهدید ناشی از تعداد زیادی از قایق‌های پرسرعت ارزان و چابک نیروهای سپاه، آمریکایی‌ها را مجبور کرده که به طور متفاوتی فکر کنند. در دهه ۱۹۸۰ نیروی دریایی آمریکا تعدادی از هلی‌کوپترهای ارتش را در برخی از کشتی‌هایش در خلیج‌فارس مستقر کرد.

در پایان این گزارش آمده است در صورت ساخت سیستم‌های گران قیمت لیزری، نیروهای سپاه پاسداران در نهایت با نیرویی که می‌تواند با آن‌ها مقابله کند روبه‌رو خواهند شد.

  ادعای یک مقام آمریکایی: برخی اقدامات ایران تحریک‌آمیز است

فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه با اشاره به رویارویی اخیر قایق‌های تندروی ایرانی با نیروی دریایی آمریکا در آب‌های خلیج فارس مدعی شد: این اقدامات نگران کننده است و می‌تواند منجر به بروز یک درگیری خظرناک شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشتیدپرس، ژنرال ژوزف ووتل، مسوول فرماندهی مرکزی آمریکا و فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه در پنتاگون در جمع خبرنگاران گفت: از نظر من نگرانی اصلی در اینجا خطای محاسباتی است. من نگران این فعالیت‌های تحریک‌آمیز نیروهای ایرانی هستم که سعی می‌کنند ما را امتحان کنند.

او در ادامه اظهارات خصمانه خود گفت: آن چه از ایرانی‌ها شاهد هستیم این است که این اقدامات مسوولانه نیست بلکه تحریک‌آمیز و در برخی موارد غیرایمن است. چنین فعالیت‌هایی می‌تواند منجر به شکل‌گیری وضعیتی شود که ما دیگر قادر به کاهش به موقع تنش‌ها پیش از وقوع حادثه نباشیم.

این ژنرال آمریکایی با مقصر جلوه دادن نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای این مساله بیان کرد: من در ذهن نیروهای سپاه نیستم اما می‎دانیم که ایران تلاش می‌کند نفوذ خود و اختیاراتش را در منطقه افزایش دهد و این کار را با اقدامات غیر ایمن و غیرحرفه ای انجام می‌دهند که در درازمدت علیه اهداف‌شان خواهد بود.

ووتل در ادامه با پیش گرفتن لحنی تهدیدآمیز گفت که اگر ایرانی‌ها باز هم بخواهند نیروهای آمریکایی را امتحان کنند، (نیروهای آمریکایی) به اقدامات آن‌ها پاسخ خواهند داد و از خود و متحدان‌شان دفاع خواهند کرد.

او همچنین از عملکرد تفنگداران نیروی دریایی آمریکا در مواجهه با این مسائل تشکر و قدردانی کرد و آن را حرفه‌ای دانست.

به گزارش ایسنا، مقامات نظامی آمریکا روز پنج‌شنبه گذشته اعلام کردند که قایق‌های تندروی ایرانی در خلیج‌فارس تا نزدیکی ناو آمریکایی آمده‌اند که موجب نگرانی نیروها شده و آن‌ها مجبور شده‌اند برای هشدار به ایرانی‌ها سه گلوله شلیک کنند.