جاش ارنست: اس300 ماهیت دفاعی دارد

سخنگوی کاخ سفید با وجود ابراز نگرانی نسبت به استقرار سامانه اس 300 در ایران تاکید کرد که این سامانه ماهیت دفاعی دارد و خلاف موازین بین‌المللی و آمریکا نیست.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
جاش ارنست: اس300 ماهیت دفاعی دارد
نوآوران -

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در یک کنفرانس خبری به سوالات خبرنگاران درباره برنامه‌های رییس‌جمهور در ماه‌های باقی‌مانده از دوران فعالیتش و مسائل مختلف بین‌المللی  پاسخ داد. 

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی کاخ سفید، وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات بن رودز، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا که گفته است، استقرار سامانه دفاعی موشکی اس300 (در ایران) با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل مغایرت ندارد و این سوال که آیا اس300 در ایران خلاف قوانین آمریکا است، گفت: بدون شک، این مساله‌ای است که ما عمیقاً درباره آن نگران هستیم؛ اما بخش زیادی از ساختارهای حقوقی و قوانین موجود در سازمان ملل و آمریکا، مستقیماً به توانایی‌های نظامی تهاجمی ایران مربوط می‌شود.

وی ادامه داد: سامانه‌ای که ایرانی‌ها از روس‌ها خریداری کرده‌اند، گرچه ما آن را ناخوشایند و قابل اعتراض می‌دانیم، اما ماهیت دفاعی دارد.

به گزارش ایسنا، بن رودز روز دوشنبه درباره خبر نصب سامانه دفاعی اس 300 در نزدیکی سایت فردو گفت: در هر حال تحویل این سامانه به ایران در هیچ یک از قطعنامه‌های سازمان ملل ممنوع نشده است، چرا که یک سامانه دفاعی است. محدودیت تسلیحاتی که اکنون علیه ایران وجود دارد شامل سامانه اس 300 نمی‌شود. ایران فعالیت‌های غنی‌سازی در این مرکز را متوقف کرده و تمرکز ما اساسا روی اجرای دقیق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.

تلویزیون ایران به تازگی تصاویری از استقرار سامانه اس ۳۰۰ در نزدیکی تاسیسات هسته‌ای فردو نمایش داد که این نخستین‌بار است، فیلمی از نصب این سامانه موشکی پیشرفته در ایران به نمایش در می‌آید.

این تصاویر پس از آن پخش شد که حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه با اشاره به مخالفت آمریکا با تحویل این سامانه به ایران تاکید کردند: سامانه اس - ۳۰۰ ابزاری دفاعی است، نه تهاجمی؛ اما آمریکایی‌ها تمام تلاش خود را کردند که جمهوری اسلامی از این امکان برخوردار نشود.

قرارداد خرید سامانه پیشرفته پدافند هوایی اس ۳۰۰ حدود ۹ سال میان ایران و روسیه امضا شد، اما مسکو در سال 2010 تحت فشارهای غرب و آمریکا به این بهانه که توافق نقض قطعنامه‌های سازمان ملل علیه ایران است، از تحویل آن به تهران خودداری کرد.

 ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه سرانجام ممنوعیت انتقال سامانه دفاعی اس300 به ایران را لغو کرد و از آن پس رایزنی‌ها میان دو طرف برای انعقاد یک قرارداد جدید آغاز شد. مقامات ایران و روسیه اعلام کرده‌اند که این سامانه به طور کامل به ایران انتقال داده شده است.