اعتماد به روس ها تا کجا؟

نایب رئیس مجلس: روسیه در همکاری‌ با ایران به دنبال منافع خودش است

کمتر از یک ماه پیش خبر استفاده روسها از پایگاه هوایی نوژه در همدان با واکنش های بسیاری در رسانه های خبری داخلی و خارجی روبه‌رو شد. اقدامی که باعث شد ایران رسما به متحد نظامی روسیه تبدیل شود. ایران در برابر چشمان مبهوت ناظران مسائل اتمی و نظامی پایگاه هوایی خود را برای حمله به سوریه به نیروهای هوافضای روسیه واگذار کرد.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
نایب رئیس مجلس: روسیه در همکاری‌ با ایران به دنبال منافع خودش است
نوآوران -

ایران در طول تاریخ معاصر خود همواره در مقابل روس ها صبور بوده است، از ساخت نیروگاه اتمی بوشهر گرفته تا داستان طولانی و ملال آور واگذاری اس300 به ایران. اما با وجود اثبات بدقولی روس ها این روزها شاهد همکاری نظامی تنگاتنگ میان ایران و روسیه هستیم. سوال اصلی اینجاست: آیا روسیه شریک قابل اطمینانی برای ایران است؟ 

  مسکو پس از سه سال جنگ داخلی در سوریه، با کمک های ایران خود را به یکی از طرف های تاثیر گذار در جنگ نیابتی قدرت ها در این عرصه تبدیل کرد. روسیه که تا همین چند سال پیش ابرقدرت شرقی بود حالا قصد دارد دوران جنگ سرد و گذشته خود را زنده کند. با این تفاوت که ما دیروز از لشکرکشی این ابرقدرت به افغانستان خشمگین می شدیم و تا آستانه صف آرایی نظامی در دفاع از همسایه مسلمان می رفتیم، اما امروز به بقای متحد سوری، ولو زیر سایه هواپیماهای روسی، رضایت داده ایم.

متاسفانه روسیه در طول سال های گذشته بارها بازی دوگانه ای را با استفاده از اهرم ایران در منطقه انجام داده و هر بار با کسب منافع خود، ایران را در میانه میدان رها کرده است. روسیه با وجود همه ادعاهای خود به تمام قطعنامه های تحریم شورای امنیت علیه ایران رای مثبت داد. در حالی که حداقل رای ممتنع روسیه می توانست تاثیر گذار و نشانه نارضایتی این کشور باشد. امروز هم این نگرانی وجود دارد که پس از پایان درگیری ها در سوریه، روسیه کوله بار امتیازات و منافع خود را ببندد و مشخص شود که ایران تنها نقش پیاده نظام ابرقدرت سابق شرقی  را بازی کرده است. 

مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، دیروز ضمن حمایت از همکاری نظامی تهران و مسکو، در پاسخ به این سوال که آیا درباره همکاری های ایران و روسیه در پایگاه هوایی نوژه، هیأت رئیسه جلسه ای را برگزار کرده یا خیر اعلام کرد که مسائل سیاسی و امنیتی اینچنینی، بیشتر به شورایعالی امنیت ملی و رهبری معظم انقلاب مربوط می‌شود تا مجلس. بدون اجازه رهبری امکان ندارد چنین اقدامی انجام شود.

پزشکیان در گفت‌و‌گویی که در وب‌سایت خانه ملت، منتشر شد با بیان اینکه همکاری و هماهنگی ایران و روسیه کار درستی است، گفت: مردم سوریه در انتخابات قانونی شرکت کرده‌اند، اما غربی‌ها می‌خواهند به زور حرف خود را به کرسی بنشانند. 

پزشکیان در مورد اظهارات وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه نسبت به پایان همکاری های ایران و روسیه در نوژه تردید دارد، گفت: آمریکا تردید داشته باشد یا نه، چه مشکلی حل خواهد شد؛ رسما اعلام کرده‌ایم که ایران در مسائل سوریه حضور مستشاری دارد و روسیه نیز در سوریه حضور دارد که همه این ها با موافقت دولت قانونی بشار اسد انجام می‌شود و تردید آمریکا نسبت به این موضوع چه تاثیری می‌تواند داشته باشد؟!

او بیان کرده که آمریکا داعشی‌ها و ضد انقلاب‌های ایران را تقویت و تجهیز تسلیحاتی می‌کند؛ آیا از نظر بین‌المللی آمریکا کار درستی را انجام می‌دهد که بخواهد در مورد همکاری های ایران و روسیه در سوریه ابراز تردید کند؟!

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا درباره همکاری های ایران و روسیه در پایگاه هوایی نوژه، هیأت رئیسه جلسه ای را برگزار کرده یا خیر، پاسخ منفی داد و گفت: مسائل سیاسی و امنیتی اینچنینی، بیشتر به شورایعالی امنیت ملی و رهبری معظم انقلاب مربوط می‌شود تا مجلس. بدون اجازه رهبری امکان ندارد چنین اقدامی انجام شود.

پزشکیان یادآور شد: موضوعی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که مکانی به کسی واگذار نشده و امکانات نظامی کشور نیز در اختیار کسی قرار نگرفته است. همکاری و هماهنگی ایران و روسیه کار درستی است و آدم‌هایی که از نقاط مختلف دنیا پول و امکانات در اختیار تروریست های تکفیری قرار می‌دهند، آن ها باید پاسخ بدهند که چرا این گونه رفتار می‌کنند در حالی‌که اصلا اهل  سوریه نیستند. 

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی گفت: مردم سوریه در انتخابات قانونی شرکت کرده‌اند که سازمان‌های بین المللی بر رای‌گیری نظارت کرده‌اند، ولی غربی‌ها می‌خواهند با زور حرف خود را به کرسی بنشانند. آن ها بنا بر نفع شخصی به دنبال دموکراسی و حقوق بشر هستند. حقوق بشر اجازه نمی‌دهد که غربی ها هر کاری را که دوست دارند انجام دهند. در ذهن هیچ انسانی چنین جنایاتی که داعش و تروریست ها انجام می دهند، حتی قابل تصور هم نیست.

یکی از مهمترین نکاتی که نایب رئیس اول مجلس در گفتگوی خود به آن اشاره کرده این است که روسیه به دنبال منافع خود است، پزشکیان در مورد بحث منافع در مورد بحران سوریه گفته است: روسیه نیز در همکاری‌های با ایران به دنبال منافع خودش است. نمی‌شود گفت که دل روسیه با ماست. آن ها منافع خود را می‌خواهند و ما نیز به دنبال منافع خود هستیم. هر ملت و دولتی به دنبال منافع خود هستند و ما باید تلاش کنیم بر اساس عدل و انصاف به جلو برویم و سعی کنیم با کمترین تنش به بیشترین نتیجه برسیم. با تنش به نتیجه  رسیدن هنر نیست. 

مسلما نگاه روس ها به عدل و انصاف با نگاه نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تفاوت دارد و این همان مساله ای است که باعث نگرانی بسیاری از تحلیلگران و فعالان سیاسی در داخل و خارج کشور شده است که آیا روسیه ضمن حفظ منافع خود این بار به حقوق و منافع طرف ایرانی پایبند خواهد ماند. تا پیش از این روسها بار ها از کارت برنده ایران در مسائل بین المللی  استفاده کرده اند.