سفر قریب‌الوقوع هیأتی از حماس به ایران

بازسازی روابطی که به سردی گراییده بود

پس از آغاز جنگ داخلی در سوریه روابط مستحکم حماس و ایران به سردی گرایید. جنبش حماس، برخلاف حزب‌الله لبنان، درخواست برای قرار گرفتن در کنار حکومت بشار اسد را رد کرد و سوریه با مهر و موم کردن دفاتر حماس، سران این جنبش را عملا از سوریه اخراج کرد.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
بازسازی روابطی که به سردی گراییده بود
نوآوران -

 حماس که از بستر اخوان المسلمین شکل گرفته، هنوز از گروه‌هایی از معارضین در جنگ سوریه علیه حکومت بشار اسد پشتیبانی می کند.

دو روز پیش رسانه‌های عربی از سفر قریب‌الوقوع یک هیأت جنبش فلسطینی حماس به ایران خبر دادند. روزنامه لبنانی السفیر در این باره نوشت که هیأت حماس برای این سفر آماده شده و به درخواست ایران، محمود الزهار یکی از اعضای آن خواهد بود. محمود الزهار، وزیر خارجه اسبق دولت حماس، ساکن غزه است. ظاهرا حماس برای اعزام هیأت، منتظر گشوده شدن مرز الرفح میان غزه با مصر بوده است. دولت مصر اعلام کرده است که مرز الرفح را از روز شنبه، ۱۳ شهریور، بعد از دو ماه بسته بودن می‌گشاید. این مرز هفته گذشته تنها برای عبور زائران فلسطینی به سوی مناسک حج در عربستان، سه روز به طور موقت گشوده شد.

  دیدار هیات دیپلماتیک ایرانی با نماینده حماس در لبنان

چند روز نیز پیش رسانه های خبری از دیدار یک هیات دیپلماتیک از سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت به سرپرستی «محمد ماجدی»، رایزن اول این سفارت با «علی برکه»، نماینده جنبش مقاومت اسلامی حماس در لبنان خبردادند. به گزارش ایسنا، طرفین در این ملاقات آخرین تحولات مساله فلسطین و روابط دوجانبه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

نماینده حماس در لبنان بر اهمیت تقویت مناسبات با جمهوری اسلامی ایران در جهت حمایت از انتفاضه و مقاومت فلسطین، به ویژه در سایه تداوم محاصره نوار غزه و تداوم تعرضات صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی و ادامه شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری تاکید کرد. ماجدی بر تداوم حمایت جمهوری اسلامی ایران از ملت و مقاومت و انتفاضه فلسطین در مقابل اشغالگران صهیونیست تاکید کرد. او در این دیدار خواستار لغو محاصره نوار غزه و پاسداری از مسجد مبارک الاقصی و شهر بیت‌المقدس در برابر یهودی‌سازی شد. در این دیدار« زیاد حسن»، مسئول مناسبات سیاسی حماس نیز حضور داشت.

حماس همواره تاکید کرده که از مناسبات خود با همه کشورها و عوامل، صرفاً به خاطر پیشبرد هدف های فلسطینیان استفاده می کند. آخرین سفر هیأت حماس به ایران، حضور یک گروه برای دیداری خصوصی در تسلیت مرگ مادر قاسم سلیمانی فرمانده شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران بود. در دوره اخیر چند بار رمضان عبدالله شلح دبیر کل جهاد اسلامی فلسطین را به تهران دعوت شد و با بسیری از مقامات ایرانی از جمله رهبری دیدار کرد.