اولین نشست مطبوعاتی دهمین سخنگوی وزارت خارجه

بهرام قاسمی: FATF هیچ ربطی به برجام ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری روز گذشته خود به موضوعات مهمی اشاره کرد بحث پولشویی بین المللی این روزها در رسانه ها و در میان سیاستمداران مطرح است.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
بهرام قاسمی: FATF هیچ ربطی به برجام ندارد
نوآوران -

بهرام قاسمی درباره اخباری که در مورد گروه مالی بین‌المللی (FATF) مطرح می‌شود گفت که FATF هیچ ربطی به برجام ندارد و ما از بابت آن هیچ مشکل و نگرانی نداریم و از سال‌ها قبل مطرح بوده است. گروه ویژه اقدام مالی FATF یک سازمان دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار گروه کشورهای پیشرفته هفت (G7) با توجه به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پول‌شویی تأسیس شده است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ به عمل در مبارزه با تأمین مالی تروریسم گسترش یافت. گروه ویژه اقدام مالی پول‌شویی همواره یک لیست سیاه از کشورهایی که مقررات مالی و پول‌شویی نگران کننده‌ای دارند منتشر می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با پیوستن ایران به توافق FATF و این که برخی معتقدند ایران با امضای این توافق وارد فاز خود تحریمی شده است، گفت: من این موضوع را رد می‌کنم و این توافق ربطی به برجام ندارد و یک بحث جدایی است. این مسأله در دولت قبل به صورت یک لایحه تصویب شد و در مجلس وقت نیز مورد تصویب قرار گرفت ولی به دلیل تحریم‌های ظالمانه و قطع ارتباط مالی بانک‌های کشور با دیگر کشورها این مسأله دیده نشد ولی چون در حال حاضر این تحریم‌ها برداشته شده و ما وارد فرآیند جدیدی شده‌ایم این موضوع خود را نشان می‌دهد. او با بیان این که تعداد اعضای عضو FATF بیش از تعداد اعضای سازمان ملل است، افزود: ما برای همکاری‌های بین‌المللی و بانکی در جهان باید یک سری قواعد را رعایت کنیم.

او با بیان این که در مورد این موضوع دو مسأله مطرح است، افزود: یک موضوع بحث پولش‌ویی و قاچاق پول است و ما با این موضوع مشکلی نداریم و اقدامات در این موضوع در راستای شفاف‌سازی است و این سخن که برخی از رسانه‌ها به غلط یا به عمد نوشته‌اند که ایران با پیوستنش به FATF باید تمام اطلاعات داخلی‌اش را در اختیار بگذارد حرف غلطی است.

او با بیان این که یک سری ضوابطی وجود دارد که باید بانک های ما برای فعالیت در عرصه بین‌المللی اجرا کند و مرحله پس از تحریم‌ها را آغاز کند، گفت: موضوع دومی که در این ارتباط مطرح است مبارزه با تروریسم است. خود کشور ما قربانی تروریسم است و ایران جزو پیش قراولان مبارزه با این موضوع است. قاسمی با اشاره به این که نگرانی‌هایی که در برخی از رسانه‌ها در این ارتباط مطرح می‌شود، بخشی از آن از روی حسن نیت است و به حق است و برخی دیگر به حق نیست، ادامه داد: ما حزب الله را افتخار لبنان می‌دانیم که در راستای مقاومت فعالیت کرده است و فعالیت سیاسی می‌کند و گروه تروریستی شناخته نمی‌شود و در این چارچوب مشکل متوجه گروه‌های تروریستی هم‌چون داعش و جبهه النصره و ... است.

          برخی با دادن اطلاعات غلط افکار عمومی را مشوش می‌کنند

او با بیان این که ما در مورد FATF هیچ گونه نگرانی نداریم،‌ ادامه داد: در نهایت سیستم بانکی مجموعه اقتصادی کشور و وزارت خارجه دشواری‌ها و نگرانی‌هایی را در مورد آینده دارند و این باعث نمی‌شود که ما به خاطر ترس از مرگ، خودکشی کنیم. همان‌طور که گفتم ممکن است در آینده مسائلی وجود داشته باشد ما باید راه‌حل‌های آن را پیدا کنیم. سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به این که در کنار این موضوع تمام بخش‌های کشور موضوع اقتصاد مقاومتی و اهمیت اجرایی شدن آن را پیگیری می‌کند و وزارت خارجه نیز بر حسب وظایفه‌اش در این چارچوب فعال است، ادامه داد: برخی از افراد که در این خصوص صحبت می‌کنند، با دادن اطلاعات غلط افکار عمومی را مشوش می‌کنند و نگرانی ایجاد می‌کنند در حالی که جای نگرانی وجود ندارد.

گفتنی است مجید تخت روانچی نیز در گفت‌وگویی در مورد FATF و ارتباط آن با تعهدات ایران در برجام، گفته است: یکی از مباحثی که در طول مذاکرات به آن پرداخته شد و در حال حاضر مورد تاکید ما می‌باشد، این است که استقلال خود را با هیچ چیز دیگری معاوضه نمی‌کنیم. ما در جهت همسان سازی سیستم مالی خود با سیستم بین المللی مالی دنیا یک سری مذاکراتی انجام دادیم که از جمله آن بحث FATF است؛ تصمیم شورای عالی امنیت ملی و مجموعه نظام در این خصوص، لازم الاجرا خواهد بود.

این در حالی است که چند روز پیش علی اکبر ولایتی، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: FATF به صلاح کشور نیست و آن کسی برنده است که بتواند مقاومت را ادامه دهد. او افزود: ما ملزم به این نیستیم هر آنچه که نهادهای مالی بین‌المللی به ناحق در مورد مسوولین جمهوری اسلامی ایران تصمیم بگیرند را اجرا کنیم.

   عمان میان ایران و عربستان میانجیگری نمی کند

در ادامه‌ی این نشست خبری، با توجه به نزدیک شدن به سالگرد فاجعه‌ی منا خبرنگاری در ارتباط با آخرین پیگیری‌های وزارت خارجه در مورد این فاجعه پرسید که بهرامی در پاسخ تصریح کرد: در مورد فاجعه‌ دردناک منا وزارت خارجه به همراه دیگر دستگاه‌های مربوط حتی پیش از این که اجساد شهدای منا به کشور بازگردد پیگیر موضوع بود در همین چارچوب کمیته‌ها و ستادهای مختلفی در کشور تشکیل شد. این ستاد در یک سال گذشته مباحث مختلفی را در ارتباط با این موضوع پیگیری کرده است. ما این موضوع را در سطح منطقه‌یی نیز پیگیری کردیم و این که چگونه می‌توانیم پیگیر حقوق قربانیان این فاجعه و خانواده‌های آن‌ها باشیم. قاسمی با اشاره به قطع روابط ایران و عربستان گفت: این قطع روابط این پیگیری‌ها را با دشواری مواجه کرده است ولی با وجود دشواری کار، این موضوع توسط ستاد تشکیل شده با جدیت دنبال می‌شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا مقامات عمانی در سفر اخیری که به تهران داشته‌اند یکی از اهداف‌شان میانجیگری میان ایران و عربستان از جمله حل موضوع فاجعه‌ی منا بوده است؟ گفت: در سفر مورد اشاره بحث میانجی‌گری مطرح نبوده است و تصور ما این است که در سفر انجام شده بحثی در این ارتباط و میانجی‌گری انجام نشده است و آن‌چه مورد بررسی قرار گرفته، مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی بوده است.

قاسمی در پاسخ به سوال دیگری در مورد دستاوردهای سفر هیأت عمانی به تهران گفت:‌ ایران و عمان روابط خوبی دارند و عمان از جمله کشورهایی است که ما بعد از انقلاب همواره روابط خوب و شفاف و سازنده‌ای با آن‌ها داشته‌ایم. سفر هیأت مورد اشاره در ادامه سفرهای پیشین مقامات دو کشور صورت گرفته و اتفاق ویژه‌ای نمی‌توانیم تلقی کنیم. روابط ما با عمان می‌تواند الگو و سرمشقی برای روابط با دیگر کشورها باشد.

در این نشست خبری خبرنگاری از سخنگوی وزارت خارجه در مورد مباحث منتشر شده مبنی بر این که رییس‌جمهور فرانسه اعلام آمادگی کرده که بین ایران و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس میانجی‌گری کند پرسید که بهرام قاسمی در جواب گفت:‌ من مطلب مستندی در مورد درخواست فرانسه از ایران جهت میانجی‌گری این کشور بین ایران و کشورهای مورد اشاره یا کشورهای دیگر ندارم. تصور نمی‌کنم در مورد میانجی‌گری صحبت جدی وجود داشته باشد و نیازی به این کار در این موقعیت وجود ندارد.

   پروسه ارتقای روابط ایران و انگلیس در حال تکمیل شدن است

در ادامه این نشست خبرنگاری خطاب به سخنگوی وزارت خارجه گفت در روزهای اخیر زمزمه‌هایی منتشر شده مبنی بر این که دو کشور ایران و انگلستان درصدد هستند که روابط خود را هرچه زودتر به سطح سفیر گسترش دهند و حتی از سوی لندن و تهران نیز افرادی با عنوان سفیر مشخص شده‌اند که قاسمی در پاسخ توضیح داد: روابط ما با انگلستان هر از گاهی با فراز و نشیب‌هایی روبه‌رو بوده است. در سالیان قبل در مقطعی این روابط قطع شد و بعد مجددا رابطه برقرار شد و سفارت‌خانه‌های دو کشور در لندن و تهران بازگشایی شد. سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان این که پروسه برای ارتقای روابط دو کشور در حال تکمیل شدن است و در زمان خود و به موقع این موضوع اعلام خواهد شد، تصریح کرد: البته این ارتقای روابط به این معنا نیست که تمام مشکلات و اختلافات بین دو کشور حل و فصل شده است و دو کشور در مورد زمینه‌های مختلف دارای دیدگاه‌های یکسانی هستند.

   هیچ امتیاز و باجی از سوی آمریکایی‌ها به ایران داده نشده است

خبرنگاری از سخنگوی وزارت خارجه در مورد اخبار منتشر شده از سوی برخی از رسانه‌ها مبنی بر این که آمریکایی‌ها جهت آزادی شهروندان خود از زندان‌های ایران به تهران باج داده‌اند؟ با رد این موضوع تاکید کرد: هیچ امتیاز و باجی از سوی آمریکایی‌ها به ایران داده نشده است و آن چه که در برخی از رسانه‌ها مطرح می‌شود بیش از آن چیزی است که تاکنون در مورد آن صحبت و  توافق کرده‌ایم. 

قاسمی در مورد برگزاری کمیسیون مشترک برجام و موضوع بررسی بدعهدی‌های آمریکا در آن گفت: برجام تاکنون دستاوردهای زیادی برای کشور به همراه داشته گرچه کارشکنی‌های زیادی در منطقه در عرصه جهانی برای اجرایی شدن کامل وجود داشته است و به وجود آورده‌اند. سخنگوی وزارت خارجه با بیان این که به آمریکایی‌ها در مورد بدعهدی‌های‌شان تذکرات داده شده است و در جلسات کمیسیون های مشترک قبلی چنین موضوعی مورد بررسی قرار گرفته است ادامه داد: این جلسات به صورت مرتب برگزار می‌شود و تلاش می‌شود که نظرات منتقل شود تا مشکلات در راستای اجرای برجام کم‌تر شود. بهرام قاسمی ادامه داد: ایران با هوشیاری لازم مسائل و مشکلات را رصد می‌کند و برای حل آن‌ها تلاش می‌کند.

   حضور ناوهای روسی در انزلی بر اساس تفاهم  قبلی است 

سخنگوی وزارت خارجه در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر این که قرار است ناوهای روسی در بندر انزلی سوخت‌گیری کنند، ادامه داد: این اتفاق بر اساس تفاهم قبلی است که بین دو کشور صورت گرفته است. این نوع اقدامات بین کشورهایی که روابط نزدیکی دارند در جهان مرسوم است و ما با دیگر کشورهای همسایه‌مان چنین رفت و آمدهایی را داشته‌ایم. با هند و پاکستان و حتی برخی از کشورهای اروپایی چنین موضوعی را داشته ایم. او با بیان این که این گونه اقدامات جنبه سمبلیک و دوستانه بین بخش‌های نظامی دارد، گفت:‌ بر اساس این تفاهم روس‌ها در یکی از بنادر دریای خزر ما چند روز مستقر می‌شوند و ایران نیز قرار است از بندر آستارا خان بازدید داشته باشد.