جابری انصاری:

افراط‌گرایی تهدیدی برای کل منطقه و جهان است

معاون وزیر خارجه بعد از دیدار با معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشر دوستانه، اظهار کرد: در این دیدار به این موضوع اشاره شد که در بحران جاری در منطقه با چند مساله‌ در هم تنیده مواجه هستیم. ب

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
افراط‌گرایی تهدیدی برای کل منطقه و جهان است
نوآوران -

حسین جابری‌انصاری، با بیان این که یکی از این مسائل، مساله‌ امنیتی و گسترش افراطی‌گری و تروریسم در منطقه است ادامه داد: این موضوع تهدیدی برای کل منطقه و جهان است. او ادامه داد: مساله‌ دیگر در این زمینه، مساله‌ سیاسی، مطالبات و درخواست‌هایی است که برای تغییر و اصلاح از سوی برخی از ملت‌های منطقه مطرح می‌شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان، افزود: مساله‌ دیگر در این ارتباط که یک مساله‌ی آنی و فوری است ارسال کمک‌های انسانی به برخی از بخش‌های منطقه به دلیل فجایع انسانی است که در منطقه صورت گرفته است. معاون وزیر امور خارجه افزود: در این دیدار تاکید شد که موفقیت کمک‌های انسانی در بحران جاری منوط به این است که به صورت هم‌زمان به مسائل سیاسی و امنیتی مورد اشاره نیز توجه شود. انصاری گفت: این سخن به این معنا نیست که به آنی و اضطراری بودن کمک‌های انسانی توجه نشود و حتما ‌باید این کمک‌ها به صورت آنی انجام شود و در این زمینه توقع از سازمان ملل این است که با استانداردهای یگانه، واحد و با بی‌طرفی کامل تلاش‌های انسانی خود را مدیریت کند اما باید به طور هم‌زمان به دو مساله سیاسی و امنیتی توجه داشته باشد. چرا که مجموعه تلاش‌ها در سه بعد انسانی، سیاسی و امنیتی امکان پایان دادن به وضعیت بحران جاری در منطقه را فراهم می‌کند. استفان اوبراین، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور انسان‌دوستانه صبح دیروز در وزارت خارجه با حسین جابری‌انصاری، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه دیدار و رایزنی کرد.

   ایران در ارائه خدمات بشردوستانه نقش کلیدی دارد

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور انسان دوستانه و هماهنگ کننده امداد اضطراری در نشست خبری در جمع خبرنگاران در تهران گفت: ایران در دسترسی به سازمان های بشردوستانه و ارائه خدمات ، نقش کلیدی دارد.

به گزارش ایرنا، او از دولت جمهوری اسلامی و مردم ایران برای خوش آمدگویی تشکر کرد و افزود: با تعدادی از مقامات کلیدی ایران در خصوص اقدامات بشردوستانه برای تقویت کمک های خود با همکاری سازمان ملل برای رساندن کمک های بشردوستانه در منطقه خاورمیانه و گسترش آن دیدار کردم. اوبراین گفت: این منطقه از سیل و زلزله و تغییرات اقلیمی رنج می برد و اثرات آن شدیدتر شده برای افرادی که در آن زندگی می کنند.

او با بیان اینکه مقامات ایرانی را برای عضویت نظام و سازمان شبکه بین المللی گروه های جست وجو و نجات شهری ترغیب کردیم گفت: امیدواریم طرفین حداکثر بهره برداری را برای ایران از جامعه بین المللی استفاده کنند.

معاون دبیرکل سازمان ملل با ابراز تاسف از تداوم جنگ در سوریه، یمن و عراق گفت: این تخاصمات در منطقه تاثیرگذاشته و میلیون ها نفر را از زندگی خود آواره کرده که در ورای مرزها به دنبال امنیت می گردند. اوبراین تاکید کرد که سازمان ملل با کمک سایر کشورهای عضو، به دنبال پیشبرد کمک های بشردوستانه است. او تصریح کرد: ایران در دسترسی به سازمان های بشردوستانه و خدمات رسانی نقش کلیدی دارد. اوبراین با تاکید بر بی طرفی و اقدامات غیر‌جانبدارانه سازمان ملل افزود: این ها اصولی است که به ما در کمک رسانی به افراد یاری می‌رساند.

معاون دبیرکل سازمان ملل با اشاره به سفر خود به تهران گفت: با وزیر کشور ایران و معاون وی اسماعیل نجار ملاقات و صحبت های مفیدی در تقویت همکاری ها در عضویت و فعالیت بیشتر ایران در امداد بین المللی و عضویت در شبکه جهانی گروه های امداد داشتیم. اوبراین بیان کرد: ایران نقش بسیار مهمی در کمک رسانی و مشارکت در مدیریت بحران در منطقه دارد. به طور خاص در دیدار با مدیرعامل جمعیت هلال احمر مطلع شدیم که دولت ایران در کمک رسانی بشردوستانه در ایران و خارج از آن اقداماتی کرده است.

معاون دبیرکل سازمان ملل به دیدارهای خود با مدیرعامل پدافند غیرعامل و علی اکبر ولایتی و معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه اشاره کرد و گفت:در این دیدارها نقش بسیار مهمی که ایران در منطقه ایفا می کند و نقشی که می تواند برای دسترسی به کمک‌های بشردوستانه داشته باشد مورد بررسی قرار گرفت. اوبراین افزود : من تشویق شدم و امیدوارم این فعالیت ها و تعهدات در این زمینه برای همکاری با سازمان ملل محقق شود.