روحانی: ایران از هر اقدامی در بهبود قیمت نفت بر مبنای سهم عادلانه کشورهای عضو اوپک حمایت می کند

جنگ سرد ایران و عربستان بر سر نفت

اگرچه رئیس جمهوری و بسیاری از مقامات دولتی تا کنون بار ها در مورد همکاری همه جانبه با کشور های عضو اوپک سخن گفته اند اما کشور های عربی و در راس آنها عربستان سعودی نگران افزایش تولید نفت ایران و بازار های فروش آن پس از توافق هسته ای میان ایران و غرب هستند.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۱
جنگ سرد ایران و عربستان بر سر نفت
نوآوران -

ایران و عربستان از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی روابط چندان خوبی نداشتند، اما در سال های اخیر روابط این دو کشور بحران های زیادی را پشت سر گذاشته است. در پیش گرفتن سیاست‌های تهاجمی در دولت احمدی نژاد در قبال جامعه بین الملل ایران را وادار به گوشه گیری کرد و عربستان از این شرایط سوء استفاده زیادی کرد.

روز گذشته رییس جمهوری در دیدار دبیرکل جدید سازمان کشورهای تولید کننده نفت اوپک تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از هر اقدامی در راستای ثبات بازار و بهبود قیمت نفت که مبتنی برعدالت، انصاف و رعایت سهمیه عادلانه برای کشورهای تولید کننده نفت باشد، حمایت خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی عصر دیروز در این دیدار با اشاره به اینکه معتقدیم در شرایط ناعادلانه بازار و قیمت نفت، همه کشورهای صادرکننده و حتی مصرف کننده نفت متضرر خواهند شد، گفت: بی ثباتی و کاهش قیمت نفت نه تنها به ضرر کشورهای عضو است بلکه متناسب با هدف بزرگ حفظ محیط زیست در جهان نیز نخواهد بود که امیدواریم با تدبیر و همکاری و هماهنگی اعضای اوپک، قیمت نفت به شرایط با ثبات و عادلانه ای بازگردد.

رییس جمهوری ضمن آرزوی موفقیت برای دبیرکل جدید اوپک در انجام مسوولیت و وظایف خود، گفت: امروز همه باید هدف واحدی را دنبال کنیم و آن بازار متعادل و سهم عادلانه و منصفانه در میان کشورهای عضو است. محمد سانوسی بارکیندو دبیر‌کل جدید سازمان اوپک نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رییس جمهوری کشورمان و تقدیر از حمایت های همیشگی جمهوری اسلامی ایران از استقلال، استحکام و تقویت اوپک، بر ضرورت همکاری و هماهنگی همه کشورهای تولیدکننده و صادرکننده نفت برای رفع چالش های پیش رو تأکید کرد.

دبیر کل سازمان اوپک با تاکید بر نقش سازنده و کلیدی جمهوری اسلامی ایران در اوپک، گفت: همه کشورهای عضو اوپک باید برای حل مشکلات، در مسیر عدالت هماهنگ باشند. بارکیندو همچنین با تمجید از تحولات چشمگیر کشورمان در حوزه انرژی افزود: دستیابی به پیشرفت های چشمگیر و برداشتن گام های بزرگ توسط ایران در بخش های مختلف اقتصادی و بویژه صنعت نفت و گاز، به رغم چالش های گوناگون، دستاوردهای بسیار مهم و بزرگی است که در مدت کوتاهی پس از لغو تحریم‌ها بدست آمده است.

   جنگ سرد نفتی

پنج سال پیش در اوج اختلافات ایران و غرب بر سر پرونده هسته ای و اعمال تحریم های کمرشکن بر ایران، خبری در رسانه های دنیا مبنی بر توطئه ترور عادل الجبیر سفیر عربستان در خاک امریکا توسط یک ایرانی منتشر شد. رسانه های عربی و آمریکایی مدعی شدند که این فرد عضو سپاه قدس ایران است. ۱۱ اکتبر ۲۰۱۱ میلادی، یک شهروند ایرانی-آمریکایی به نام منصور ارباب‌سیر را به عنوان متهم اصلی و یک شهروند دیگر ایرانی به نام علی غلام شکوری به ارتباط‌گیری، طراحی و پرداخت پول به کارتل لوس زتاس جهت ترور عادل الجبیر، سفیر ریاض در واشنگتن متهم شدند.

پس توافق هسته ای و بهبود روابط ایران و غرب و به خصوص آمریکا، عربستان گمان می کند که از جایگاه همپیمان آمریکا در منطقه تنزل یافته، طبقه حاکمه عربستان گمان می کند که قرارداد هسته‌ای بین ایران و شش کشور جهان به ایران اجازه می‌دهد که نقش مهم‌تری در منطقه بازی کند اعراب این قرارداد را فصل جدیدی از رابطه ایران و آمریکا می‌دانند و به​ همین خاطر عربستان سعودی و کشورهای هم​فکر عربستان سعودی سعی می​کنند از عادی‌سازی روابط ایران و کشورهای غربی را جلوگیری کنند.

جنگ نیابتی در بحرین و یمن و سوریه، حوادث تلخ حج سال گذشته عملا عربستان سعودی و ایران وارد جنگ سرد کرده است، جنگی که عواملی چون مذهب در آن تاثیر گذار است اما بخش عمده این نزاع بر سر این مسأله است که عربستان تلاش می‌کند در منطقه خلیج فارس و در سطح گسترده تر در منطقه خاورمیانه به​عنوان قدرت برتر معرفی شود در حالی که ایران کشوری قدرتمند تر و تاثیر گذار است. عربستان رسما در حال یارگیری در منطقه خلیج‌فارس برای مقابله با ایران است جبهه‌ای که ایران را دشمن و رقیب می پندارد.

در حال حاضر اختلاف بر سر بهای نفت و طرح فریز نفتی نیز به اختلافات اضافه شده است. یک پایگاه خبری آمریکایی با اشاره به افزایش تولید نفت ایران پس از اجرای توافق هسته‌ای گزارش داد که بازگشت ایران به بازار جهانی نفت، سیاست خارجی عربستان سعودی را خصمانه‌تر خواهد کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری دیلی کالر، تولید نفت ایران پس از لغو تحریم‌های چند ساله آمریکا علیه تهران افزایش یافته و بر اساس آمارها تقریبا به سطح تولید در سال 2011 رسیده است که منجر به ایجاد اختلاف با رقبای این کشور در منطقه شده است.

افزایش تولید نفت ایران موجب می‌شود تا روابط تلخ کنونی میان تهران و ریاض حتی از این هم بدتر شود. تحریم‌ها علیه ایران سبب شده بود تا قیمت نفت عربستان ارزشمندتر شود و افزایش سهم بیش‌تر این کشور در بازار جهانی نفت را در پی داشت. بنابراین، ظهور مجدد ایران در بازار جهانی نفت موجب خصمانه‌تر شدن سیاست خارجی عربستان سعودی خواهد شد و در عین حال به سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک)

 لطمه خواهد زد.

به گزارش دیلی کالر، عربستان و سه کشور سنی دیگر روابط دیپلماتیک خود را در ماه ژانویه با ایران قطع کردند. سعودی‌ها حتی مانع از ورود نفتکش‌های ایران به آب‌های خود شدند و سبب شد تا ایران نیز برای همکاری تمایلی نداشته باشد. عربستان سپس تهدید کرد که تولید نفت خود را تا یک میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد که به میزان قابل چشم‌گیری منجر به کاهش بهای نفت خواهد شد و در نتیجه بتواند به ایران آسیب بزند.

هر چند، عربستان برای افزایش بهای جهانی نفت به ایران برای کنترل سطح تولید نیاز دارد، ایران بارها اعلام کرده است که تمایلی برای پذیرش محدود کردن سطح تولید نفت به منظور افزایش قیمت جهانی آن ندارد، تا زمانی که سهم خود را در بازارهای جهانی به دلیل چند سال تحریم اقتصادی از دست داده بود، بازیابد.

صنعت نفت ایران هم‌اکنون در حال بازیابی خود به واسطه نبود، بودجه کافی ناشی از تحریم‌ها است و برآورد می شود که این کشور دست کم به سرمایه‌گذاری جدید 150 میلیاردی نیاز دارد تا به سطح تولید پیشین خود در بازار جهانی نفت دست‌یابد. طبق این ارزیابی‌ها ایران برای تامین هزینه 500 میلیارد دلاری خود برای پنج سال آینده به شدت نیاز به پرداخت‌های نقدی سریع دارد که تنها فروش نفت در بازار جهانی می‌تواند آن

 را تامین کند.