رییس مجلس ملی فرانسه به تهران آمد

روحانی: فضای تازه‌ای برای روابط پدید آمده است

کلود بارتلون رییس مجلس ملی فرانسه و عضو حزب سوسیالیست که از ژوئن سال 2012 به عنوان رییس مجلس ملی این کشور روی کار آمده به منظور مذاکره و رایزنی با همتای ایرانی خود و سایر مسوولان کشورمان به تهران سفر کرده است.

  1. ۱۰ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
روحانی: فضای تازه‌ای برای روابط پدید آمده است
نوآوران -

این دیپلمات صبح دیروز با حسن روحانی، رییس‌جمهوری، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه و علی لاریجانی، رییس مجلس و به صورت جداگانه دیدار کرد. طبق اظهارات مقام‌های دو کشور سفر رسمی بارتلون که به دعوت علی لاریجانی به کشورمان انجام شد، نقش مهمی در بهبود فضای حاکم بر افکار عمومی دو کشور خواهد داشت. بارتلون در سفرش به تهران علاوه بر ملاقات با مقامات عالی کشورمان در رابطه با مناسبات و همکاری‌های دو جانبه در زمینه‌های مختلف پیرامون تحولات منطقه و مقابله با تروریسم و افراطی‌گرایی مذاکره خواهد کرد.

  حسن روحانی، در دیدار با رییس مجلس ملی فرانسه به امضای ده‌ها سند همکاری میان بخش‌های دولتی و خصوصی ایران و فرانسه در جریان نخستین سفر خود به اروپا پس از توافق هسته ای اشاره کرد و گفت: شاهد پیشرفت در اجرای برخی از این تفاهمات هستیم و اجرای کامل آنها می‌تواند تحولی در روابط تهران – پاریس ایجاد کند. او نقش پارلمان‌های دو کشور را در توسعه همکاری ها و دستیابی به اهداف مشترک حائز اهمیت برشمرد و گفت: توافق هسته‌ای فضای جدیدی را برای همکاری آفرید که باید از آن به بهترین شکل استفاده کنیم. از جمله فرانسه و ایران دارای توانمندی ها و امکانات فراوان هستند که می تواند در مسیر توسعه همکاری‌های دو دولت و منافع دو ملت بکار گرفته شود.

روحانی همچنین بر توسعه و تقویت روابط پارلمانی میان مجلس ملی فرانسه و مجلس شورای اسلامی اسلامی ایران، تأکید کرد. رییس جمهور با اشاره به سابقه روابط دوستانه و تاریخی دو کشور و گام‌های خوبی که در سال‌ها و ماه‌های اخیر در راستای توسعه مناسبات تهران – پاریس برداشته شده، گفت: جاذبه‌های فراوانی در زمینه تاریخ، ادبیات و فرهنگ میان ایران و فرانسه وجود دارد و خوشحالیم که امروز سطح روابط سیاسی نیز میان دو کشور ارتقاء یافته است.

روحانی با بیان اینکه در مذاکرات و توافق هسته‌ای تنها به دنبال حل و فصل یک مشکل نبودیم، گفت: هدف جمهوری اسلامی ایران در مذاکره طولانی و مهم با 1+5 اثبات حقانیت خود در فعالیت صلح آمیز هسته‌ای و نشان دادن اراده خود برای تعامل سازنده با جهان بود. رییس جمهور با اشاره به نقش فرانسه در طول دوران مذاکرات هسته‌ای تأکید کرد: اجرای کامل و سریع تعهدات در توافق هسته‌ای یک معیار و پایه مهم برای اعتمادآفرینی بیشتر میان ایران، کشورهای طرف مذاکره و توسعه روابط است.

رییس‌ شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران به تمامی تعهدات خود در برجام به طور کامل عمل کرده، بر ضرورت اجرای هر چه سریع‌تر و دقیق تعهدات برجام از سوی همه طرفین تأکید کرد. او در بخش دیگری از سخنان خود ضرورت همکاری‌های مشترک ایران و فرانسه در زمینه مسائل منطقه‌ای و به‌ویژه مبارزه با تروریسم را مورد تأکید قرار داد و افزود: گسترش همکاری‌ها و رایزنی‌های مشترک در کشور می‌تواند به حل و فصل مشکلات و مسائل منطقه‌ای کمک کند.

«کلود بارتلون» رییس مجلس ملی فرانسه نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رییس‌ جمهوری کشورمان، اشتراکات و روابط دوستانه و تاریخی دو ملت و دو کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: مردم فرانسه همواره مجذوب تاریخ ایرانیان بوده و علاقه زیادی به هنر، ادبیات، معماری و تجارت با ایران در فرانسه وجود دارد. رییس مجلس ملی فرانسه با اشاره به اینکه باید در راستای عملیاتی کردن تمام توافقات و تفاهمات میان دو کشور تلاش کنیم، افزود: مجلس ملی فرانسه در طول مذاکرات ایران با 1+5 همواره سرسختانه از این مذاکرات حمایت کرده و امروز هم با جدیت به دنبال اجرای کامل توافقات برجام از سوی طرفین هستیم.

«بارتلون» با تأکید بر اهمیت تحقق هدف‌های اقتصادی در روابط دو کشور، گفت: از تلاش بانک‌های بزرگ فرانسوی برای همکاری و سرمایه‌گذاری در ایران حمایت می‌کنیم. رییس مجلس ملی فرانسه توافق برجام را شرایطی برد – برد برای طرفین مذاکره‌کننده برشمرد و با تأکید بر تلاش در راستای اجرای کامل تعهدات، گفت: ایران به تعهدات خود پایبند بوده و با توجه به تعهداتی که ایران و جامعه بین‌الملل نسبت به هم دارند، باید تلاش کنیم تا این توافق به درستی و به طور کامل اجرا شود.

بارتلون، جمهوری اسلامی ایران را عامل مهم ثبات و امنیت در منطقه دانست و با اشاره به نقش تأثیرگذار کشورمان بویژه در مبارزه با تروریسم، افزود: نقطه نظرات نزدیک و مشترکی در زمینه بسیاری از مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی میان ایران و فرانسه وجود دارد و دو کشور می‌توانند با همکاری نزدیک با یکدیگر نقش بسزایی در حل و فصل مسائل و مشکلات منطقه و جهان ایفا کنند. رییس مجلس ملی فرانسه همچنین ادامه داد: امروز همگان معتقدند که برای مبارزه با تروریسم نیاز به اراده و تلاش جمعی و مقرراتی واحد داریم و مطمئناً حضور ایران در این عرصه می‌تواند، نقش بسزایی در از بین بردن بی‌ثباتی‌ها در منطقه ایفا کند.

     دیدار بارتلون با ظریف و لاریجانی

کلود بارتلون، رییس مجلس ملی فرانسه بعدازظهر سه‌شنبه با حضور در ساختمان شماره یک وزارت خارجه با محمد جوادظریف، وزیر خارجه کشورمان دیدار و رایزنی کرد.

بارتلون که در راس یک هیات پارلمانی به تهران سفر کرده است پیش‌از‌ظهر سه شنبه با علی لاریجانی رئیس مجلس دیدار و گفت‌وگو کرد. علی لاریجانی در ابتدای این دیدار با اشاره به پیشینیه روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فرانسه گفت: تبادل هیات های بلند پایه میان ایران و فرانسه در مقطع کنونی نشان از علاقمندی متقابل برای توسعه روابط فیمابین دارد. او با ابراز ناخرسندی از سطح پایین روابط اقتصادی دو کشور و بیان اینکه توسعه روابط اتقصادی به نفع دو کشور است، گفت: در زمینه هایی مانند انرژی، مسائل زیست محیطی، بهداشت، انرژی هسته ای، فناوری های نوین و پتروشیمی ظرفیت های خوبی برای توسعه همکاری‌های دو کشور وجود دارد. رئیس مجلس شورای اسلامی هم چنین افزود: مجلس شورای اسلامی نیز از ارتقاء سطح روابط و همکاری‌های خود با مجالس ملی و سنای فرانسه استقبال می‌کند. او در ادامه گفت: فرانسه نباید پایگاهی برای تروریست‌هایی باشد که حتی ارزش صحبت کردن نیز ندارند.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی برای تولید 20 هزار مگاوات برق از نیروگاه های هسته ای گفت: در چند روز آینده احداث دو نیروگاه جدید اتمی را با روسیه شروع خواهیم کرد و فرانسه هم می تواند وارد این عرصه شود اما ابتدا باید شرایط همکاری بانک های درجه یک فرانسه با بانک های ایرانی مهیا شود. او در ادامه با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و 1+5 و بدعهدی‌های برخی از طرف‌های توافق هسته‌ای ایران در انجام تعهداتشان که طبق برجام متعهد به اجرای آن شده‌اند گفت: در مذاکرات هسته‌ای قرار بود طرفین متوازن عمل کنند، ما محدودیت‌هایی را در فعالیت‌های هسته‌ای پذیرفتیم و طرف مقابل هم تعهداتی برای لغو تحریم و تسهیل روابط اقتصادی ایران کرد، بنا به شهادت مراجع ناظر بین المللی ایران به همه تعهدات خود عمل کرده است، اما طرف‌های مقابل بدعهدی کردند. او افزود: ما در قبال بدعهدی های طرف مقابل از سوی نمایندگان مجلس ایران مورد انتقاد هستیم و این به نفع مذاکرات هسته ای و توافق انجام شده نیست. رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به برخی از مشکلات بانکی بر سر راه همکاری های جمهوری اسلامی ایران گفت: آمریکایی ها در این مورد دوگانه برخورد می کنند.

لاریجانی در ادامه این دیدار ضمن محکومیت اقدامات تروریستی فرانسه گفت: تروریسم در شرایط فعلی منطقه بعد بین المللی پیدا کرده است ومتاسفانه تروریست ها امروز دارای سرزمین و سلاح های پیشرفته هستند. وی این شرایط را به ضرر همه کشورها دانست . گفت: این سلاح‌ها از کشورهای عمده تولید کنند سلاح به‌دست آنها رسیده است و سازنده آنها مشخص است.

کلود بارتلون رئیس مجلس ملی فرانسه نیز دراین دیدار ضمن اشاره به آغاز فصل نوینی در روابط فرانسه و جمهوری اسلامی ایران گفت: فرانسه آمادگی و علاقمندی لازم برای توسعه همکاری همه جانبه از جمله ارتقاء سطح مناسبات بانکی خود را با جمهوری اسلامی ایران دارد. او با اشاره به ملاقات روسای جمهور دو کشور گفت: علاوه بر ملاقات های دولتی میان دو کشور، رایزنی و گفت و گوهای میان نمایندگان ملت ها هم جهت تسهیل و تسریع روابط جمهوری اسلامی ایران و فرانسه حائز اهمیت فراوان است و مجالس فرانسه از توسعه و تداوم این گونه روابط استقبال می‌کنند.

کلود بارتلون، جمهوری اسلامی ایران را کشوری مهم و دارای نیروی جوان در منطقه دانست و گفت: فرانسه علاقمند به حضور جدی و واقعی در ایران و همکاری های عملی و اقتصادی گسترده با این کشور است. رئیس جمهور ملی فرانسه ضمن تشکر از رئیس مجلس شورای اسلامی از ابراز همدردی با ملت فرانسه در جریان حوادث تروریستی این کشور گفت: فرانسه در مزایده با تروریست در منطقه از سال 2014 حضور داشته و معتقد است دشمن مشترک ما درمنطقه و سوریه داعش است.