رئیس شورای همکاری خلیج فارس، تهران را به تلاش برای سیاسی کردن حج متهم کرد

ناتوی عربی در مقابل ایران

سران محافظه‌کار حوزه خلیج‌فارس از فعالیت های ایران در منطقه خشمگینند و همین موضوع باعث می شود گاه به گاه و به هر دلیلی بیانیه ای علیه کشورمان صادر کنند.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
ناتوی عربی
نوآوران -

بحران سوریه و یمن و مشکلات موسمی عراق و در صدر همه، موضوع پرونده هسته‌ای ایران، کشورهای عربی مخصوصا عربستان‌سعودی را به‌شدت خشمگین کرده است. این شورا از همان ابتدای تاسیس با هدف مقابله با خطر انقلاب آغاز به کار کرد و به نوعی ناتوی عربی تبدیل شد. پس از این‌که رهبری از مقامات سعودی در خصوص مدیریت مناسک سالانه حج انتقاد کرد، کشورهای عرب حوزه خلیج فارس ایران را به سیاسی کردن این مراسم متهم کردند. به گزارش ایسنا به نقل از گلف نیوز، عبداللطیف الزیانی دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس گفت: اظهارات آیت‌الله علی خامنه‌ای در متهم کردن ریاض به کشتن در خصوص مرگ تقریبا ۲۴۰۰ زائر در مراسم حج سال گذشته نامناسب و توهین‌آمیز بود. او مدعی شد:‌ این اظهارات تحریکی آشکار و تلاشی ناامیدانه در سیاسی کردن حج بود. رئیس بخش رسانه‌ای سازمان کنفرانس اسلامی نیز با حمایت از عربستان توصیه کرد که ایران باید سیاست را از حج دور نگه دارد. مها عقیل رئیس بخش رسانه‌ای این سازمان که در جده قرار دارد به گلف نیوز گفت که این سازمان به شدت به تلاش‌های عربستان در ارائه خدمات به زائران ارزش قائل می‌شود. حج یک وظیفه مذهبی مقدس برای همه مسلمان است و هرگونه صحبت درباره قرار دادن این مراسم مذهبی تحت یک سازمان اسلامی مجزا غیر منطقی است و هرگز در دستور کار قرار ندارد. مفتی اعظم عبدالعزیز الشیخ روحانی برجسته عربستان در سخنانی توهین‌آمیز نیز گفته است که ایرانیان مسلمان نیستند. این اظهارات واکنش تند محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران را در پی داشت و در پیامی توییتری حملات لفظی را به عربستان سعودی و شخصیت‌های مذهبی‌اش وارد کرد. الزیانی هم‌چنین گفته است: کشورهای عرب حوزه خلیج فارس عملیات‌ رسانه‌ای غیرمنصفانه و اظهارات پیاپی رهبران برجسته ایران علیه عربستان سعودی را رد می‌کنند. چنین اتهاماتی کاملا با ارزش‌ها و آموزه‌های اسلام که رحمت، عشق و برادری را می‌ستاید مغایرت دارد.

    واکنش ایران به موضع‌گیری دبیرکل شورای همکاری خلیج‌فارس

بهرام قاسمی، سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به موضع‌گیری جانبدارانه اخیر دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس درباره فاجعه منا گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن یادآوری حادثه غم‌انگیز و فراموش‌ناشدنی منا به دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، معتقد است آنچه در موسم حج سال گذشته بر حجاج بیت‌الله الحرام گذشت، بی‌کفایتی و ناتوانی حاکمان آل‌سعود در مدیریت کنگره عظیم حج را به‌خوبی آشکار ساخت. فرافکنی حاکمان آل‌سعود و دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، رافع مسوولیت آنان در قبال خون‌های به ناحق ریخته شده هزاران مسلمان از سراسر جهان در فاجعه منا و پوشاننده عدم کفایت آل‌سعود در مدیریت حج ابراهیمی نیست.

قاسمی تأکید کرد: پایبندی به ارزش‌ها و اصول دین مبین اسلام و الفت و محبتی که آقای عبداللطیف الزیانی به آن اشاره کرده با عمل ایشان در حمایت از حاکمانی که با بی‌کفایتی خود امت اسلام را داغدار کرده در تناقضی آشکار است. اگر او به جد مدعی تبیین و تبلیغ اصول اسلامی است، بهتر آن است برای کشف حقایق، واقعیت‌ها و روشنگری در‌خصوص بازیابی علل این فاجعه عظمی در جهت تشکیل یک هیأت حقیقت‌یاب بین‌المللی و اسلامی تلاش کرده و دولت عربستان را از مانع‌تراشی در راه تشکیل آن بازدارد.

    سخنگوی وزارت خارجه: عربستان فرار رو به‌جلو می کند

محمد بن نایف بن عبدالعزیز، وزیر کشور و ولیعهد عربستان در این اظهارات مداخله‌جویانه گفت: مقامات تهران امسال به حجاج این کشور اجازه نداند در مراسم حج حضور یابند. آن‌چه رسانه‌های ایرانی و برخی مسوولان آنها درباره عربستان و ممانعتش از حضور ایرانیان در حج منتشر کرده‌اند اعتبار و مصداقیت ندارد و آن‌ها قبل از هر کس دیگری می‌دانند که عربستان برای حجاج ایرانی نیز مانند سایر حجاج بیت‌الله الحرام همه تسهیلات را فراهم کرد. این مقام عربستانی مدعی شده است، ایران تمایلی به اعزام حجاجش به دلایلی مختص خود این کشور نداشت و این در چارچوب تلاش‌های ایران برای سیاسی سازی حج و تبدیل آن به مراسمی مخالف تعالیم اسلام است که امنیت حج و حجاج را به خطر می‌اندازد و عربستان هرگز با آن موافقت نخواهد کرد و با قدرت هرچه بیش‌تر جلوی کسانی که برای اخلال در حج می‌کوشند، می‌ایستد. در واکنش به این سخنان رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ایی وزارت امور خارجه کشورمان، در واکنش به اظهارات اخیر ولیعهد عربستان، این سخنان را تکراری و نوعی «فرار به جلو» حکام آل سعود عنوان کرد. بهرام قاسمی گفت: سران سعودی همچنان با تکرار اتهامات ناروای خود نسبت به سیاسی‌سازی مناسک حج از سوی ایران سعی در پیشبرد بازی مکرر، بی‌حاصل و سلب مسوولیتی سنگین از خود دارند که یک سال است از انجام آن شانه خالی می‌کنند. ولیعهد عربستان که اینچنین بر لزوم حفظ امنیت حج تأکید می‌کند باید درماندگی دولتش را در حفظ امنیت حج در سال گذشته به یاد آورده و پاسخگوی ملت‌های داغدار حادثه دردناک منا باشد.