مراسم کلنگ زنی دو واحد جدید نیروگاه هسته ای

جهانگیری:احداث نیروگاه بوشهر از نمادهای اجرای برجام است

بی تردید کسانی که با الفبای سیاست آشنایی داشته باشند می دانند که برای داشتن یک رابطه معقول و عملگرایانه خارجی مبتنی بر منافع ملی باید بر اساس منابع و مقدورات ملی حد و حریم کشور را در عرصه بین المللی و منطقه ای تعریف کرد. در طول 8 سال دولت محمود احمدی نژاد به دلیل در پیش گرفتن سیاست های تهاجمی کشورمان در عرصه بین الملل تنها ماند و به‌دنبال ناکامی دولت احمدی نژاد در یارگیری در صحنه روابط بین الملل، نگاه به شرق بیش از حد پررنگ شد و تداوم سیاست غرب ستیزی به علت افزایش و گسترش تحریم ها چاره ای بجز رفتن به آغوش چین و روسیه برای دولتمردان باقی نگذاشت.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
جهانگیری:احداث نیروگاه بوشهر از نمادهای اجرای برجام است
نوآوران -

رجز خوانی های مسئوولان دولت احمدی نژاد باعث شد که همسایگان کشور که از نظر فرهنگی و مذهبی دارای مشترکات زیادی نیز با جمهوری اسلامی هستند، در حالت بازدارندگی و تدافعی قرار بگیرند. در طول تاریخ معاصر، همواره نگاه بد بینانه ای نسبت به روسیه و بلندپروازی هایش در عرصه مسایل داخلی و خارجی ایران وجود داشته است. شاید بتوان از قراردادهای تحمیلی گلستان و ترکمانچای به‌عنوان فصل الخطابی در تاریخ روابط خارجی با مسکو نام برد که پس از سال ها هنوز خاطره تلخ آن از ذهن ها دور نشده است.

در دوره اخیر نیز از این دست برخورد ها کم نبوده است. تاخیر 11 ساله روس ها در ساخت نیروگاه بوشهر که هزینه ای بیش از دوازده میلیارد دلار بر ایران تحمیل کرد، عدم تحویل موشک های اس300 و بهره برداری یک جانبه از منابع نفتی دریای خزر نشان داده که مسکو متحد قابل اعتمادی برای تهران نیستند، هر چند ایران چشم بر سرکوب مسلمانان در چچن ببندد و در برابر همه بدقولی های این شریک شمالی سکوت پیشه کند.

سال ٢٠٠٧ بود که قراردادی به ارزش ۸۰۰‌میلیون دلار برای فروش پنج سیستم اس_٣٠٠ از سوی روسیه به ایران امضا شد؛ بدون اینکه موشکی به ایران تحویل داده شود. سال ٢٠١٠ دیمیتری مدودف رئیس‌جمهور پیشین روسیه در اوج تحریم‌ها و تهدیدات غرب علیه ایران، اعلام کرد در راستای اجرای قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت، فروش هرگونه موشک و جنگ‌افزارهای دیگری چون تانک‌های جنگی، خودروهای زرهی، ادوات توپخانه‌ای کالیبربالا، کشتی‌ها و هواپیما و هلیکوپترهای نظامی به ایران ممنوع است و درواقع ایران را در اوج فشار‌های بین‌المللی تنها گذاشت و حتی در وضع تحریم علیه ایران با غرب همراهی کرد.

اما ظاهرا دولت تدبیر و امید گذشته روس ها را فراموش کرده و یا قصد ندارد اندکی از این کشور دوری کند. روز گذشته خبر رسید که ساخت واحدهای دوم و سوم نیروگاه بوشهر توسط روسیه به طور رسمی آغاز شده است. حدود دو سال پس از امضای قرارداد احداث واحدهای دوم و سوم نیروگاه بوشهر، عملیات اجرایی ساخت این تاسیسات با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی آغاز شد.

به گزارش ایسنا، جهانگیری روز شنبه، ۲۰ شهریور در جریان سفر یک روزه خود به بوشهر کلنگ احداث دو واحد جدید نیروگاه هسته‌ای بوشهر را بر زمین زد. قرار است واحد دوم این نیروگاه آذرماه ۱۴۰۳ و واحد سوم حدود 10 سال دیگر تکمیل و راه‌اندازی شود. در حالی که روس‌ها واحد نخست نیروگاه بوشهر را با حدود ۱۲ سال تاخیر تحویل ایران داده‌اند.

    هشدار یک نماینده مجلس درباره رفتار ضد ایرانی روسیه

حشمت‌الله فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای چندی پیش با یادآوری آنچه رفتارهای ضدایرانی روسیه در روزهای تلخ خوانده از دولت خواست در گسترش همکاری‌ها با مسکو به این تجربه‌ها توجه کند. فلاحت‌پیشه ۲۲ مرداد در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس خاطر نشان کرد که روسیه به هشت قطعنامه علیه جمهوری اسلامی رأی موافق داده که یکی از آنها مهلک‌ترین بوده و باعث ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به این که روس‌ها در شرایط تلخ معمولا ایران را تنها گذاشته‌اند، گفت: «این واقعیتی است که وجود دارد. آنها تکمیل و تحویل نیرو گاه بوشهر را ۱۱ سال به تاخیر انداختند این ۱۱ سال با اعمال تحریم‌ها علیه ایران همخوانی دارد و باید به این آمارها توجه کرد و بر اساس آن آینده روابط‌مان را تعریف کنیم.» او با توجه به بدعهدی روسیه در تحویل سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ تصریح کرد که روس‌ها در دورانی که جمهوری اسلامی به ویژه از سوی آمریکا و اسرائیل با حمله موشکی تهدید می‌شد از تحویل این سامانه دفاعی خودداری کردند و این کار را زمانی انجام دادند که با توافق هسته‌ای سایه تهدیدها از سر ایران کنار رفت.

    جهانگیری:احداث نیروگاه دوم بوشهر از نمادهای اجرای برجام است

معاون اول رییس جمهوری، احداث نیروگاه دوم بوشهر را از نمادهای استفاده ایران از نتایج برجام دانست و گفت: زمینه اجرایی احداث اینگونه نیروگاه ها در برجام پیش بینی شده است. به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری در آیین آغاز عملیات اجرایی ساخت واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر افزود: احداث نیروگاه جدید بوشهر پایبندی دولت روسیه به عنوان یکی از اعضای برجام به اجرای توافق را به نمایش می گذارد. وی گفت: احداث نیروگاه هسته ای جدید یکی از مصادیق اراده راسخ و استقامت ستودنی ملت ایران و رهبر دوراندیش و آینده نگر آن در استفاده از حقوق قانونی و انرژی هسته ای با مقاصد صلح آمیز است. جهانگیری افزود: مساله احداث نیروگاه اتمی بوشهر و استفاده از فناوری صلح آمیز هسته ای طی سال های گذشته متاسفانه با نوعی سوءتفاهم، سوء برداشت و بهانه جویی قدرت‌های بزرگ همراه بود.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: نیاز کشور به انرژی های نو و زمینه های متنوع و کاربردهای آن در بخش های مختلف از جمله در بخش بهداشت، درمان و صنعت چیزی نیست که ملت ایران بتواند از آن گذشت کند و معمولا دنیا به آن متفاوت و با قضاوت های سیاسی نگاه کرده است و همین قضاوت ها باعث شده هزینه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بر کشور تحمیل شود. مردم طی سال های گذشته با بزرگواری تحریم های ظالمانه را تحمل و روزهای سختی را سپری کردند تا حق قانونی خود را به اثبات برسانند و در این مسیر شهدای بزرگی خصوصا شهدای هسته ای تقدیم کردند. ما مصمم بودیم که هم حقوق هسته ای ملت ایران را تثبیت کنیم و هم چرخ اقتصاد کشور را به حرکت واداریم.

وی با یادآوری این سخن رییس جمهوری که هم چرخ سانتریفیوژها بچرخد و هم چرخ زندگی مردم، اظهار داشت: خوشبختانه با هدایت های رهبر معظم انقلاب، مدیریت رییس جمهوری و ورود دیپلمات‌های کاردان و متعهد با محوریت برادر عزیز دکتر ظریف و دکتر صالحی و همکاران مطلع و دور‌اندیش آنها، کشور توانست با گفت و گوهای دشوار و طولانی با 6 قدرت بزرگ جهانی، سند مهم برجام را اجرا کند.

معاون اول رییس جمهوری گفت: در حال حاضر در کشور ما بیش از 75 هزار مگاوات نیروگاه، ظرفیت نصب شده داریم، در شرایط فعلی سالانه 6 درصد رشد مصرف برق داریم، یعنی حدود 5 هزار مگاوات سالانه باید در کشور نیروگاه احداث کنیم. این در حالی است که کشور ما به سرعت نیازمند آن است که توسعه اقتصادی از شتاب بیشتری برخودار باشد و توسعه صنعتی و اقتصادی آن با رشد بیشتری پیش برود، حتی در برنامه ششم پیش بینی کردیم که رشد اقتصادی کشور باید به 8 درصد برسد.

او تاکید کرد: معنای این حرف آن است که ما سالانه به انرژی بیشتر از 5 هزار مگاوات احداث واحد جدید نیاز داریم. بر اساس مطالعات انجام شده هم در سازمان انرژی اتمی، وزارت نیرو و هم دانشگاه های معتبر کشور، سبد تولید برق کشور باید متنوع شود.

معاون اول رییس جمهوری گفت: ایران بار دیگر تاکید می کند پایداری برجام منوط به اجرای تعهدات سایر طرف ها در برجام است که توسعه همکاری با ایران در استفاده از انرژی هسته ای و تسهیل انتقال فناوری هسته ای به ایران بخشی از آن است. افزایش تعداد نیروگاه های هسته ای، نیاز کشور بر تامین سوخت مورد نیاز آنها را تاکید می کند؛ از این رو ایران مصمم است طبق برنامه های پیش بینی شده و تداوم تلاش های خود برای بهره‌مندی از حق خود در برخورداری از چرخه کامل ملی سوخت هسته ای ادامه دهد. ایران ضمن تداوم پایبندی کامل به تعهدات بین‌المللی خود تحت پیمان عدم اشاعه سلاح های هسته ای، به تلاش جهت استفاده از انرژی هسته ای برای مقاصد صلح‌آمیز در همه ابعاد آن از جمله پزشکی، کشاورزی، صنعتی و تولید برق ادامه خواهد داد.

وی با تاکید بر اینکه ایران از سرمایه گذاری خارجی در بخش های مختلف استقبال می کند، اظهار داشت: در این میان انتخاب شرکای راهبردی برای کشور مبتنی بر سه اصل عزت، حکمت و مصلحت از جمله کارهای مهم و محوری است. دکتر جهانگیری افزود: ما زمینه های زیادی برای همکاری با کشور بزرگ و همسایه روسیه داریم و روسیه را دوست و شریک راهبردی خود می دانیم.

معاون اول رییس جمهور گفت: پس از تکمیل واحد اول نیروگاه بوشهر که امروز تحویل قطعی و نهایی آن از طرف شرکت روس اتم به متخصصان کشورمان انجام می شود، احداث دو واحد نیروگاهی جدید با حجم سرمایه گذاری بالغ بر 8.5 میلییون دلار و با همکاری دولت فدراسیون روسیه طبق برنامه زمانبندی تعیین شده در یک بازه زمانی 10 ساله به انجام خواهد رسید.

جهانگیری همچنین با اشاره به همکاری ایران و روسیه در جبهه مبارزه با تروریسم به خصوص در کشور سوریه گفت: ارتقاء سطح همکاری در حوزه دفاعی میان دو کشور نیز از اهمیت زیادی برخوردار است که تحویل سامانه دفاعی اس_٣٠٠ نمادی برای این همکاری است. وی در ادامه درخصوص احداث واحدهای جدید نیروگاه اتمی بوشهر خاطرنشان کرد: یکی از مواردی که مورد توجه جدی ایران و روسیه است، مسئله امنیت و ایمنی نیروگاه های هسته ای است که باید با بالاترین استانداردهای بین المللی ساخته شود و اقدامات لازم برای جلوگیری از مخاطرات احتمالی آن به عمل آید.

    صالحی: برجام راه را برای ساخت نیروگاه های هسته ای هموار کرد

علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی، در مراسم شروع ساخت واحدهای دوم و سوم نیروگاه هسته ای بوشهر برجام را هموار کننده زمینه ساخت نیروگاه های جدید هسته ای دانست و از واگذاری کامل اداره واحد اول نیروگاه بوشهر به متخصصان ایرانی خبر داد و افزود: اینکه ما این جا هستیم مرهون تلاش عزیزان در وزارت امور خارجه و در راس آن برادر گرانقدرم آقای دکتر ظریف است که باعث شد بعد از برجام راه برای همکاری ها هموار شود. اگر سازمان برنامه و همراهی و همدلی آن ها نبود، نمی توانستیم امروز به این راحتی شاهد برگزاری این مراسم باشیم و بانک مرکزی و آقای سیف هم نقش به سزایی در اتمام نیروگاه واحد یک داشتند و برای پیشبرد دو نیروگاه جدید هم قول دادند.

رییس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: از رهگذر تعامل سازنده دولت ایران، زمینه برای توسعه بهره برداری از مزایای انرژی صلح آمیز هسته ای در پرتو سیاست راهبردی جمهوری اسلامی که برگرفته از منویات رهبری معظم انقلاب است، در چارچوب پادمان و منطبق با NPT بخوبی پیش رفته است. صالحی در خصوص قراردادهای احداث واحدهای جدید نیروگاهی بوشهر نیز گفت: برای ساخت واحدهای جدید سه سند قرارداد، پروتکل و یادداشت تفاهم بین ایران و روسیه در سال 1393 در مسکو به امضا رسید که این امر زمینه ساز ورود دو کشور به مرحله جدید راهبردی در همکاری صلح‌آمیز هسته ای است.

وی تولید مشترک سوخت و ایزوتوپ های پایدار در ایران را از دیگر برنامه های مشترک ایران و روسیه ذکر کرد و ادامه داد: با احداث واحدهای جدید نیروگاهی که با بالاترین سطح ایمنی ساخته می شود، ضمن یاری رساندن به تامین انرژی کشور و حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست، شاهد صرفه جویی در منابع نفتی معادل 22 میلیون بشکه نفت خام و جلوگیری از انتشار 14 میلیون تن آلاینده در محیط زیست خواهیم بود.

معاون رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: علاوه بر این، پیش بینی لازم برای احداث تاسیسات شیرین سازی 200 هزار متر مکعب آب در روز به عمل آمده و امیدواریم با همکاری وزارت نیرو در این زمینه گام بزرگی برداشته شود. صالحی با اشاره به همکاری متخصصان ایرانی و روسی در جریان راه اندازی واحد اول نیروگاه بوشهر اظهار داشت: این بار متخصصان دو کشور با عزمی مضاعف پای در میدان نهاده و جلوه دیگری از اراده ملی را به منصه ظهور خواهند رساند. احداث دو واحد جدید در بازه زمان 10 ساله با رعایت دقیق همه الزامات و مقررات مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور انجام شده و برگ زرین دیگری در کارنامه پر افتخار صنعت هسته ای کشور افزوده می شود.

    صنعت هسته ای نمادی استراتژیک بین ایران و روسیه است

رییس سازمان انرژی اتمی رابطه ایران و روسیه را رو به گسترش دانست و گفت: صنعت هسته ای کشورمان به یک نماد استراتژیک بین جمهوری اسلامی ایران وروسیه تبدیل شده است. او با بیان این که خوشبختانه در سال جاری شاهد ارتقای70 درصد تبادلات تجاری بین ایران و روسیه بودیم، گفت: امیدواریم این را همیشه حفظ کنیم و رابطه ایران و روسیه یک رابطه راهبردی و همواره رو به گسترش است .

خبرنگاری پرسید: گفتید که واحد اول صرفه اقتصادی داشته است، آیا این موضوع به صورت عدد و رقم قابل ارائه است، علاوه بر این چه انتظاری از واحدهای دوم و سوم نیروگاه بوشهر دارید؟ صالحی پاسخ داد: هر واحد نیروگاهی هزار مگاوات معادل 11 میلیون بشکه نفت صرفه جویی دارد، اگر نفت را 40 یا 50 دلار در نظر بگیرید، خود این 440 میلیون دلار در سال صرفه جویی دارد؛ بدون در نظر گرفتن سرمایه گذاری اولیه هزینه اداره نیروگاه نیز خیلی کمتر از این 440 میلیون دلار است. از نظر زیست محیطی نیز از انتشار هفت میلیون تن گازهای گلخانه ای جلوگیری می کند که اگر این سه نیروگاه روزی باهم کار کنند، سالانه 33 میلیون بشکه نفت می توانیم صرفه جویی کنیم که این رقم بالایی است.

صالحی گفت: همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه در چهارچوب مقررات بین‌المللی ان.پی.تی و اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی است و این همکاری ها صرفا در جهت استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای است. بنابراین نمی تواند منشا نگرانی برای کسی باشد. ما بارها اعلام کرده‌ایم به ویژه به کشورهای خلیج فارس که آمادگی داریم با تجربه مهندسین ایرانی، کمیته مشترک علمی با متخصصین کشورهای حوزه خلیج فارس در صنعت هسته ای داشته باشیم تا مسائل ایمنی و امنیتی را باهم بررسی و ارزیابی قرار کنند.

    رئیس روس اتم: همکاری ما به ساخت نیروگاه محدود نمی شود

رئیس شرکت دولتی روس اتم، تحویل نهایی و قطعی واحد یکم نیروگاه بوشهر را جشن امروز دانست و گفت: واحد اول نیروگاه بوشهر که سال ها متوقف مانده بود، به سرانجام رسید و متخصصان ایرانی و روسی کار ناممکن را ممکن کردند. سرگئی کرینکو رییس شرکت دولتی روس اتم در نشست خبری مشترک با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران افزود: از دعوت شما از بنده بابت شرکت در این مراسم باشکوه تشکر می کنم، برای من افتخار بزرگی است امروز در خدمت شما باشم، امروز دو جشن داریم جشن اول ما تحویل نهایی و قطعی واحد یکم نیروگاه بوشهر است. واحد اول نیروگاه بوشهر دهها سال قبل با طرح آلمانی آغاز شد، سال های متمادی متوقف ماند حتی مورد حملات موشکی قرار گرفت، هیچ کسی این اراده را به خرج نداد که طرح قدیمی دارای مشکلات را شروع کرده و به سرانجام برساند اما همکاران روسی و ایرانی توانستند کار ناممکن را ممکن کنند. بی جهت نبود این پروژه در 2015 جزو موفق ترین در صنعت هسته ای دنیا معرفی شد و جشن دوم امروز ما نیز شروع احداث واحدهای دو و سه است.