آخرین تحرکات دلواپسان آمریکایی علیه ایران

مارکو روبیو: اوباما ثابت کند به ایران باج نداده است

پس از توافق هسته ای و در پیش گرفتن رویکردی جدید در دیپلماسی ایران و اصلاح نقاط ضعف قبلی، خواب تندروها در داخل و خارج کشور آشفته شده است. 35 سال قطع رابطه با آمریکا و روابط دیپلماتیک ضعیف با کشور های اروپایی، برای بسیاری از تندروهای داخلی و خارجی مایه اطمینان خاطر بود.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
مارکو روبیو
نوآوران -

در راس همه رژیم اسرائیل در تمام این سال ها به هر بهانه ای به ایران و خط مقاومت و کشورهای عربی طرفدار فلسطین تاخت، در حالی که مطمئن بود که منافع بین المللی اش در جایی دورتر توسط ابرقدرت غربی تامین خواهد شد.

در داخل آمریکا نیز تندروها، بار ها طرف مقابل را دشمن خطاب کردند تا به این وسیله اهداف قدرت طلبانه خود را دنبال کنند. عده ای دیگر نیز در داخل کشور با استفاده از شرایط دشمنی و تحریم و – به قول حسن روحانی، رئیس جمهور ایران – به بهانه این‌که باید در برابر قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها بایستیم، جیب مردم را زدند و اموال مردم را غارت کردند.

پس از توافق هسته ای نیز به هر بهانه ای تلاش های زیادی برای مقابله به این توافق شده است. جمهوری خواهان آمریکا در این مدت در مرکز این بهانه تراشی ها قرار گرفته اند.

حالا یک سناتور جمهوری‌خواه با متهم کردن رییس‌جمهور آمریکا به فریبکاری درباره پرداخت بدهی واشنگتن به تهران، از وی خواست تا اسنادی ارائه دهد که ثابت کند پرداخت این پول به ایران باج نبوده است. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، سناتور مارکو روبیو از ایالت فلوریدا در نامه‌ای خطاب به باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا نوشت: هر روز افشاگری‌های جدیدی درباره تلاش‌های دولت شما برای فریب کنگره و مردم آمریکا در ارتباط با پرداخت میلیاردها دلار به ایران اتفاق می‌افتد. مردم آمریکا این داستان را که دولت به ایران باج نداده و برخلاف قوانین به این کشور پول نداده است، باور نمی‌کند.

دولت آمریکا در ماه ژانویه اعلام کرد که برای حل یک مناقشه مالی قدیمی با ایران که به سال‌های پیش از انقلاب اسلامی بازمی‌گردد، به یک توافق با این کشور دست یافته و قرار است 400 میلیون دلار مبلغ قرارداد فروش سلاح به ایران را به‌علاوه سود این پول که1/3میلیارد دلار است به ایران بپردازد. خبر پرداخت این مبلغ که مجموعا 1/7میلیارد دلار است زمانی مورد توجه مقامات به‌ویژه جمهوری خواهان آمریکا قرار گرفت که رسانه‌های این کشور مدعی شدند واشنگتن در ازای آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران این مبلغ را به تهران پرداخت کرده و در واقع به این کشور باج داده است.

رییس‌جمهور و دیگر مقامات دولت آمریکا بارها ضمن رد این ادعا تاکید کرده‌اند که میان پرداخت بدهی 7.1 میلیارد دلاری به ایران و آزادی زندانیان آمریکایی هیچ ارتباطی وجود ندارد و این دو مساله به طور کاملا جداگانه و از طریق مذاکراتی مستقل حل و فصل شده‌اند. با این حال، دولت آمریکا ضمن تایید پرداخت این مبلغ به ایران اعلام کرده است که این پول به صورت نقدی و از طریق ارز دیگر کشورها از جمله فرانک سوییس و یورو پرداخت شده است. سناتور روبیو در ادامه نامه خود مدعی شد: دولت دست‌کم بخشی از این پول را به عنوان باج به ایران داده است. بنابراین رییس‌جمهور باید اسنادی ارائه دهد که ثابت کند ادعایش مبنی بر این که به هیچ کشوری باج نداده است، صحت دارد. دولت هم‌چنین باید ثابت کند که اجازه داشته است، به جای پیروی از قانونی که آمریکا را ملزم می‌کند تمام پرداخت‌های فدرال باید از طریق نقل و انتقالات الکترونیک انجام شود، از پرداخت نقدی استفاده کند.

به گزارش آسوشتیدپرس، مقامات دولت و وزارت دادگستری آمریکا روز پنج‌شنبه گذشته در یک جلسه استماع از اقدام واشنگتن برای پرداخت این پول به ایران و به‌ویژه پرداخت نقدی آن دفاع کردند.

   ایران ۳۳/۶ میلیارد دلار از آمریکا دریافت کرده است

یک پایگاه خبری آمریکایی نیز مدعی شده است: ایران احتمالا در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ به طور محرمانه از آمریکا حدود ۳۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به صورت نقد و طلا دریافت کرده است که دولت باراک اوباما این روند را تسهیل کرده است. به گزارش واشنگتن فیری بیکن، ایران در فاصله زمانی بین ژانویه ۲۰۱۴ تا ژوئیه ۲۰۱۵هم‌زمان با وقتی که دولت اوباما در حال تعیین جزییات توافق هسته‌ای نهایی با ایران بود، ماهیانه ۷۰۰ میلیون دلار از سرمایه مسدود شده خود در نتیجه تحریم‌های آمریکا را دریافت کرده است. این پایگاه خبری به استناد اظهارات مارک دوبو ویتز، مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در یک جلسه استماع در کنگره آمریکا گزارش داد، ایران در مجموع ۱۱/۹ میلیارد دلار دریافت کرده اما جزییات پیرامون پرداخت این مبلغ هم‌چنان نامشخص است.

 او هم‌چنین مدعی شد که ایران ممکن است در نهایت حدود ۳۳/۶ میلیارد دلار به صورت نقد یا به صورت فلزات گران‌بها هم‌چون طلا دریافت کرده باشد. اکنون قانونگذاران و دیگر مقامات آمریکایی دولت را برای شفاف‌سازی درباره چگونگی پرداخت این پول‌ها به ایران در سال‌های منتهی به توافق هسته‌ای این کشور با گروه ۱+۵ تحت فشار قرار داده و جزییات بیش‌تری  را خواستار شده‌اند.