ادعای وزارت دفاع آمریکا

ایران دو جت جنگی آمریکا در خلیج فارس را تهدید به سقوط کرد

وزارت دفاع آمریکا گزارش داده که دو هواپیمای جنگی آمریکا بر فراز خلیج فارس از سوی ایران تهدید به شلیک و سقوط شده اند، هنوز هیچ منبع رسمی در ایران این موضوع را تایید نکرده است، اما اگر این خبر درست باشد می توان گفت بعد از تقابل ناوها و قایق ها نوبت به جنگنده ها رسیده است.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
ایران دو جت جنگی آمریکا در خلیج فارس را تهدید به سقوط کرد
نوآوران -

به گفته وزارت دفاع آمریکا این دو جنگنده در شمال خلیج فارس و در منطقه بین‌المللی اما نزدیک به مرز هوایی ایران در حال پرواز بودند. این دو جنگنده آمریکایی از نوع EP-3 و بوئینگ P-8 که روز شنبه ۱۰ سپتامبر (۲۰شهریور) بر فراز آب‌های خلیج فارس در حال پرواز بودند از سوی نیروهای نظامی ایران تهدید به شلیک و سقوط شدند.

وزارت دفاع آمریکا گفته این دو جنگنده در شمال خلیج فارس در ۲۰ کیلومتری سواحل ایران بین آبراه هرمز و خلیج عمان و در منطقه هوایی بین‌المللی اما نزدیک به آسمان ایران در حال پرواز بودند. به گزارش دویچه وله، به گفته مقامات آمریکایی حریم دریایی ایران مانند سایر کشورها و بر اساس قوانین بین‌المللی ۱۹ کیلومتر از سواحل این کشور است، در حالی که جنگنده‌های آمریکایی ۲۰ کیلومتر از سواحل

ایران دور بوده‌اند.

نیروهای نظامی ایران ابتدا یک پیام رادیویی به هر دو جت فرستاده‌ و به آنها اخطار داده‌اند که مسیر خود را تغییر دهند و وارد حریم هوایی ایران نشوند وگرنه با خطر شلیک و سقوط روبه‌رو خواهند بود. به گزارش شبکه فاکس‌نیوز به نقل از مقامات ارتش آمریکا، پس از اخطار ایران، تصمیم گرفته شد که این دو جنگنده بدون توجه به اخطار ایران به مسیر خود در خط هوایی بین‌المللی ولی نزدیک به حریم هوایی ایران ادامه دهند.

یک مقام ارتش آمریکا در پاسخ به این پرسش که چرا این دو جت نزدیک ایران در حال پرواز بوده‌اند به فاکس‌نیوز گفته: «ما می‌خواستیم واکنش ایرانیان را بسنجیم.» او ادامه داده: «شما می‌توانید به کسی بگویید از مزرعه من برو بیرون اما ما اصلا در مزرعه آنها نبودیم.» این مقام نظامی همچنین تهدید به سقوط را که از سوی ایران عنوان شده "غیرحرفه‌ای" دانسته است.

یک نظامی دیگر آمریکایی نیز گفته منطقه‌ای که جت‌های امریکایی در آن در حال پرواز بوده‌اند منطقه "ناامن" نبوده چون هیچ نیروی نظامی ایران در آنجا وجود نداشته است. هفته گذشته نیز وزارت دفاع آمریکا به خبرگزاری رویترز اطلاع داد که شناورهای نظامی ایران و شناورهای آمریکا در آب‌های جنوبی ایران رو در رو شده‌اند. مقامات ارتش آمریکا در حال بررسی این موضوع هستند که آیا واقعا برخورد میان نیروهای ایران و آمریکا در خلیج فارس بیشتر شده یا اینکه گزارش‌هایی که فرماندهان آمریکایی می‌دهند بیشتر به دلیل حساسیت‌های افزون‌شده نیروهای ایرانی است.

      افزایش مصاف قایق ها و ناو ها

گفتنی است، یکی از رسانه‌های آمریکایی به تحلیل واکنش مقام‌های آمریکایی نسبت به رویارویی قایق‌های ایرانی و کشتی گشت ساحلی آمریکا در آبهای خلیج فارس پرداخته و نوشت: ایران با ناوشکن‌ها و کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس رویارویی دارد و ارتش آمریکا و اعضای کنگره از این بابت ابراز خشم کرده‌اند.

به گزارش ایلنا، از زمانی که توافق هسته‌ای ایران در ماه ژانویه امضا و اجرایی شد، تعداد رویارویی‌های ایران و آمریکا در خلیج فارس تقریبا دو برابر شده که نیروی دریایی تعداد این رویارویی را در نیمه سال جاری ۳۱ رویارویی اعلام کرده و آن را رویارویی ناامن خوانده است.

بر اساس داده‌های فاکس‌نیوز این تعداد تقریبا برابر کل رویارویی‌های ایران با کشتی های آمریکایی در سال گذشته است و به‌طور کلی بیش از ۳۰۰ رویارویی بین نیروهای ایرانی و آمریکایی در سال گذشته رخ داده است. این آمارها شامل مواردی که قایق‌های ایرانی صبر کرده‌اند یا کشتی‌های آمریکایی را به هنگام عبور تعقیب کرده‌اند به علاوه مواردی که عادی قلمداد می‌شده، نیز هست. جوزف ووتل فرمانده و مسوول اعزام نیروها به خاورمیانه در روز ۳۰ آگوست گفته بود: ما شاید افزایش رویارویی با قایق‌های ایرانی هستیم. ووتل همچنین هشدار غیر رایجی را به نیروهای ایرانی داد و گفت: اگر ایران ما را آزمایش می‌کند، ما ناچاریم برای حفاظت از خودمان و شرکایمان به آنها پاسخ دهیم.

این رسانه با بیان اینکه آخرین رویارویی بین نیروهای ایرانی و آمریکایی روز یکشنبه هفته گذشته رخ داد، به تشریح ماجرا از زبان خود پرداخته و نوشته است: زمانی که هفت قایق تندرو ایرانی با کشتی گشت ساحلی آمریکایی در محدوده آبهای بین‌المللی در خلیج فارس روبه‌رو شدند. در این مورد یکی از آنها مقابل این کشتی ایستاد و مستقیم به سمت آن حرکت کرد و در ۱۰۰ یاردی کشتی یو.اس.اس فایر بولت آمریکایی ایستاد و این کشتی برای اجتناب از برخورد با این قایق ایرانی مسیرش را تغییر داد.

این رویارویی بر آتش خشم در کاپیتول‌هیل دامن زد و بحث‌های جدیدی را میان مقام‌ها و نمایندگان برای ایجاد قوانین ضد ایرانی را به وجود آورد. اوایل این هفته گروهی از سناتور های جمهوری خواه لایحه ای را با موضوع ممنوعیت هر گونه پرداخت توسط دولت آمریکا به ایران از صندوق وزارت خزانه‌داری تا زمانی که ایران7/1 میلیارد دلار پرداخت شده را پس نداده، تقدیم مجلس کردند.

کلی آیوت یکی از کسانی که از این لایحه دفاع می‌کند روز پنجشنبه گفت: مزاحمت‌های ایران برای کشتی‌های آمریکایی آخرین نمونه از رفتارهای قابل پیش‌بینی ایران در پی توافق هسته‌ای بوده که بر اساس سیاست‌های اشتباه دولت اوباما سبب افزایش جسارت تهران شده است. او همچنین مدعی شد که این پول‌ها سبب می‌شود ایران کشتی‌های بیشتری برای ایجاد مزاحمت برای ناوهای آمریکایی بخرد و همچنین منجر به خرید تسلیحات بیشتر نیز خواهد شد اما آنتونی بلینکن معاون وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در سی.ان.ان گفت: آنچه ما می‌بینیم این است که به‌جای اینکه این پول‌ها خرج مصارف نظامی شود، قرار است به حساب اقتصادی ریخته شود که در این سالها تخریب شده است. ضمن اینکه می‌توانیم بگوییم بر اساس آنچه می‌بینیم تقریبا همه این پول‌ها به اقتصاد ایران تزریق شده و توافق ما را امن‌تر کرده است.

کریس هارمز در موسسه مطالعات جنگ گفته است: در‌خلال آخرین فاز مذاکرات هسته‌ای آنها تا حدی صدایشان را پایین آوردند چرا که آنها نمی‌خواستند این مذاکرات به مسیر انحرافی برود. امروز توافق انجام شده و انتظار ما این است که رویارویی ها تشدید شود و احتمالا از هر چیزی که تا الان دیده‌ایم نیز فراتر برود.