واکنش وزارت خارجه آمریکا در مورد رویارویی با نیروی دریایی ایران

نگرانی‌هایمان را به ایران منتقل کرده‌ایم

خبر رویارویی قایق های ایرانی با ناو های آمریکایی طی ماه های گذشته به موضوعی تکراری تبدیل شده است. مقامات آمریکایی می گویند در سال جاری میلادی بیش از 30 رویارویی با شناورهای ایرانی در خلیج (فارس) اتفاق افتاده است.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
نگرانی‌هایمان را به ایران منتقل کرده‌ایم
نوآوران -

دولت یازدهم پس از سه سال تلاش توانست با هزینه کردن بخش عمده‌ای از توان خود بخشی از مشکلات حوزه دیپلماسی را حل کند و در واقع امضای توافق هسته ای میان ایران و غرب دستاورد بزرگی بود که با هزینه ای زیاد توانستیم آن را به سرانجام برسانیم.در این مدت سخنگوی کاخ سفید بارها از رویارویی‌ قایق‌های تندروی جمهوری اسلامی با کشتی‌های جنگی آمریکایی در خلیج فارس اظهار تعجب کرده و آن را موجب نگرانی دانسته است. جاش ارنست در آخرین واکنش خود در این مورد گفت: اقدام قایق‌های ایرانی در هفته جاری برای نزدیک شدن به کشتی‌های آمریکا در خلیج (فارس) و تنگه هرمز که در حال عملیات در آب‌های بین‌المللی هستند، موجب نگرانی است. وزارت دفاع ارزیابی‌های خود را انجام داده و به این نتیجه دست یافته است که این اقدامات نا امن و غیرحرفه‌ای است.حالا وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به رویارویی ناو های آمریکایی و قایق های ایرانی اعلام کرده که ما نگرانی‌هایمان را درباره‌ اقدامات نیروی دریایی ایران به این کشور انتقال داده‌ایم. از سوی دیگر یک مقام نیروی دریایی آمریکا درمورد این برخورد ها گفته است، لازم است که دو طرف بر سر یک سری قواعد رفتاری در این منطقه با یکدیگر مذاکره کنند.

مارک تونر معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری روز سه‌شنبه خود در پاسخ به سوالی درباره‌ ادعای شبکه فاکس‌نیوز مبنی بر این‌که نیروی دریایی ایران روز دهم سپتامبر دو هواپیمای جاسوسی آمریکا را در آب‌های خلیج فارس تهدید به شلیک کرده است، گفت: پاسخ من همان است که درباره‌ رویدادهای مشابه در هفته‌های اخیر داده‌ام. مشخص است که این اتفاقات نگران‌کننده هستند و به طور غیر ضروری موجب افزایش تنش‌ها می‌شود. نیروهای ما در این منطقه و محدوده کاملا بر اساس استانداردهای دریانوردی در آب‌های آزاد عمل می‌کنند. ما نگرانی‌هایمان را به ایران منتقل کرده‌ایم. به گزارش ایسنا، در پاسخ به این سوال که چگونه این نگرانی‌ها منتقل شده است؟ بیان کرد:‌ وزارت دفاع این نگرانی‌ها را اعلام کرده است. من نیز از طریق اعلان عمومی این کار را انجام می‌دهم. من نمی‌خواهم درباره‌ راه‌های ارتباطی دیگری که با دولت ایران داریم صحبت کنم. این مساله که این رویدادها موجب نگرانی است، کاملا روشن است چرا که در یک ماه گذشته چند رویارویی مشابه را شاهد بوده‌ایم.بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، تونر افزود: ما بارها گفته‌ایم که توافق هسته‌ای برای حل مساله هسته‌ای ایران بوده است و قرار نبوده به تمام رفتارهای ایران رسیدگی کند. با این حال ما خواهان این هستیم که شاهد تغییر رفتار ایران در منطقه باشیم. چیزی که تاکنون تغییر چندانی در آن به وجود نیامده است. اگر ایران می‌خواهد با غرب وارد تعاملات بیش‌تر شود، همان‌گونه که پس از توافق هسته‌ای به وجود آمده است، باید نقشی سازنده‌تر در منطقه ایفا کند.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که توافق هسته‌ای موجب موضع تهاجمی‌تر ایران شده است؟ گفت: من نمی‌توانم آن را غیر محتمل بدانم. ایران نیز همانند تمامی کشورها روندهای سیاسی داخلی خود را دارد که محرک‌های متفاوت متعددی دارد، اما من نمی‌توانم یک ارزیابی در این زمینه داشته باشم.

     توافق با ایران بر سر قواعد رفتاری در خلیج‌فارس

گفتنی است که یک مقام نیروی دریایی آمریکا که با توجه به وقوع چند برخورد نزدیک میان شناورهای جنگی ایران و آمریکا گفته است، لازم است که دو طرف بر سر یک سری قواعد رفتاری در این منطقه با یکدیگر مذاکره کنند. به گزارش رویترز دریادار جان ریچاردسون، فرمانده عملیات نیروی دریایی آمریکا روز دوشنبه با اشاره به رویارویی اخیر میان شناورهای جنگی ایران و آمریکا در آب‌های خلیج (فارس) تاکید کرد که دو کشور باید برای اجتناب از خطاهای محاسباتی خطرناک بر سر برخی قواعد رفتاری به توافق برسند.او گفت: این موارد، اتفاقاتی هستند که پتانسیل ثبات‌زدایی دارند که در آنها احتمال خطاهای محاسباتی تاکتیکی هست، هرچه به این موارد نزدیک‌تر شوید، حاشیه خطا کمتر شده و خطاهای انسانی می‌تواند نقشی بزرگ و بزرگ‌تر ایفا کند.

ریچاردسون که در یک سمینار در اندیشکده واشنگتن برای پیشرفت آمریکا صحبت می‌کرد، افزود: بنابراین بسیار مهم است که ما این‌گونه فعالیت را هر جایی که می‌توانیم از بین ببریم. ممکن نیست که چنین اتفاقاتی نتیجه‌ای خوب در پی داشته باشد. این اتفاقات هم‌چنین قدرت نوعی گفت‌وگو میان فرماندهان را نمایان می‌کند. او تاکید کرد که مهم است فرماندهان دو طرف، ساز و کاری برای رایزنی درباره اتفاقات داشته باشند.

فرمانده عملیات دریایی ارتش آمریکا با بیان این‌که ما روش‌هایی برای جلوگیری از حادثه با روس‌ها داریم، گفت: دستورالعمل رویارویی‌های برنامه‌ریزی‌ نشده با چینی‌ها نیز بسیار سودمند بوده است. ریچاردسون ادامه داد: دست پیدا کردن به مجموعه‌ای از قواعد مانند این‌ها با ایرانی‌ها نیز کارآمد خواهد بود تا ما بتوانیم به جای رفتارهایی که هیچ نفع مثبتی ندارد، نوعی چارچوب رفتاری داشته باشیم که راهنمای ما برای انواع مفیدتر رویارویی در دریا باشد.