سخنگوی وزارت امور خارجه:

مذاکرات ایران و اروپا در بروکسل برگزار می شود

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور از برگزاری مذاکرات جامع ایران و اروپا در بروکسل خبر داد و گفت: این گفت و گوها در ماه دسامبر و درباره موضوعات مختلف خواهد بود.

  1. ۹ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
بهرام قاسمی
نوآوران -

به گزارش نوآوران، بهرام قاسمی در نشست خبری روز دوشنبه درباره این گفت و گوها افزود: روابط ما با اروپا اساسی و دیرینه است واشتراکات زیادی با هم داریم و حتی می توانیم درباره مسائل ارزشی و مسائل منطقه اختلاف نظر هم داشته باشیم.

وی اضافه کرد: گفت و گوهای ما و اروپا از گذشته وجود داشته و با توجه به ظرفیت های ذاتی ایران و ظرفیت هایی که اروپا دارد، ادامه خواهد یافت.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: قرار است نشست جامع مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در ماه دسامبر در بروکسل برگزار شود و هیات ایرانی در سطح معاون وزیر خارجه در این مذاکرات حضور خواهد یافت.

قاسمی گفت: این مباحث می تواند درباره حقوق بشر و مباحث دیگر باشد، به دلیل نوع نگرش ما و اروپایی ها به حقوق بشر، این گفت و گوها از گذشته وجود داشته و ادامه خواهد یافت اما الزاما این گفت و گوها حول و حوش حقوق بشر نیست و مسائل زیادی با اروپایی ها مطرح خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه حقوق بشر می تواند بحث اساسی در این گفت و گوها باشد، اظهار داشت: نگاه ما به مقوله حقوق بشر از نگاه اسلامی ویژگی خاصی دارد که شاید برای برخی از آن ها قابل درک نباشد، ما می توانیم سخنان آن ها را بشنویم و نگاه خود را هم به آنها اعلام کنیم.

این مقام وزارت امور خارجه مذاکره کنندگان این دور از گفت و گوها را هیاتی متشکل از متخصصان حوزه های مختلف برشمرد و تصریح کرد: ما در این گفت و گوها هیات مشخص حقوق بشری نخواهیم داشت.


**رابطه ایران و اروپا/مقامات سطوح بالا در نوبت سفر به ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره حضور هیات های اروپایی در ایران اظهار داشت: ما علاوه بر تماس هایی که با اتحادیه اروپا داریم با تک تک اروپایی ها هم عمدتا از گذشته رابطه خوبی داشتیم و با اکثر این کشورها مشکلی نداشتیم و هر وقت شرایط فراهم بود، روابط به خوبی پیش رفته است بغیر از سال های گذشته که به دلیل تحریم در شرایط خاصی بودیم.

قاسمی اضافه کرد: امروز بعد از لغو تحریم ها دو طرف رایزنی های مکرری را در حوزه های مختلف انجام می دهند.

وی از حضور چند هیات اروپایی در ایران خبر داد و گفت: وزیر محیط زیست هلند، وزیر حمل و نقل آلمان و همچنین کمیسر پناهجویان و کمک های بشردوستانه اتحادیه اروپا در تهران حضور دارند.

این مقام وزارت امور خارجه همچنین از حضور معاون پارلمان اتریش در تهران خبر داد و اظهار داشت: با توجه به اینکه اتریش فعالا رییس جمهوری ندارد، معاون پارلمان نقش بالایی در این کشور ایفا می کند.

قاسمی با بیان اینکه کمیسر کمک های بشردوستانه اتحادیه اروپا دیروز برای برررسی وضعیت پناهجویان خارجی به کرمان سفری داشته است، گفت: در گذشته هم شاهد حضور این هیات ها در ایران بوده ایم و رفت و آمد ها کماکان ادامه خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: در سطوح بالاتر دعوت هایی صورت گرفته که به نوبت و در زمان خودش انجام خواهد شد و در زمان مناسب، دوستان ما در نهاد ریاست جمهوری اطلاع رسانی می کنند.