در گفت و گوی نوآوران با کارشناسان تاکید شد؛

چراغ سبز اروپا به ایران برای از سرگیری روابط

برجام فارغ از انتقادات فراوانی که گاه و بی گاه به آن وارد می شود، سیر تکاملی خود را در پیش گرفته و امید می رود در این مسیر موانع پیشرفت و توسعه کشور را یکی پس از دیگری پشت سر گذارد. پارلمان اروپا در جلسه روز سه‌شنبه خود در استراسبورگ تصمیمات جدید درباره راهبرد اتحادیه اروپایی در قبال ایران پس از اجرای توافق هسته‌ای را با ۴۵۶ رای موافق در برابر ۱۷۴ رای مخالف تصویب کرد. این قطعنامه از اتحادیه اروپا می‌خواهد تا روابط خود را با ایران از طریق رایزنی‌های جامع، سازنده، قطعی و بر مبنای همکاری از سر گیرد. این به آن معناست که یکی دیگر از موانع ارتباط پولی و بانکی ایران با بانک های اروپایی از بین رفته و در یک بازی برد- برد با حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران هم بحران بیکاری در کشورهای اروپایی پایان یافته و هم رکود از دامان اقتصاد ایران رخت خواهد بست.

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
پارلمان اروپا
نوآوران -

سید جلال ساداتیان، کاردار اسبق ایران در لندن


بعد از برجام می‌توان گفت تا حدودی اروپایی‌ها به تعهدات خودشان عمل کردند چراکه تعدادی از اسناد اعتباری تجاری گشایش یافت و اروپایی‌ها هیأت‌های مختلفی از کشورهای مختلف اروپایی و بعضاً در سطوح بالا به ایران آمدند و مذاکرات را برای پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های تجاری انجام دادند. راه‌های سرمایه‌گذاری بسیار متنوع و مختلف بوده و بعضاً به شکل دریافت محصولاتی که تولید می‌شده است.

در خصوص فروش هواپیما شرکت‌هایی همچون ایرباس و بوئینگ که مدت‌ها در انتظار مجوز بوده‌اند، اکنون مجوز صادر کرده‌اند اما شکل اجرایی کار زمان‌بر و نیازمند گفت‌و‌گو است. تصویب عادی سازی روابط با ایران در واقع چراغ سبز به بانک‌ها و موسسات مالی است که برخی نگران نوع ارتباط‌شان با ایالات متحده آمریکا بودند. این نتیجه مثبت برجام است که اکنون روابط و مناسبات در همه زمینه‌ها با دیگر کشورها فراهم شده است.

اکنون برجام به تصویب رسیده و فشار به اروپاییان برای برقراری رابطه پایان یافته است. ایران با توجه به شرایط جغرافیایی خاص، نیروی انسانی کارآمد، وجود منابع غنی طبیعی و ظرفیت‌هایی در زمینه نفت و انرژی، و همچنین وسعت قابل توجه می‌تواند به بهترین بازار برای اروپایی‌ها تبدیل شود از دیگر سو ایران نیز در شرایط کنونی در رکود به سر می‌برد نیاز به ورود سرمایه‌گذاران دارد و آمد‌و‌شد هیأت‌های اروپایی و گسترش مناسبات موجب ظهور رونق اقتصادی می‌‌شود. در حقیقت می‌توان گفت رابطه ایران و سایر کشورها برای طرفین سود خواهد داشت. 


مهدی مطهرنیا، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین‌الملل

ایران جغرافیای پراهمیتی در منطق گذار بین‌المللی است. جهانی که در آن زیست می‌کنیم در حال گذار است و ژنوم ژئواسترتژیک ایران و کد ژئوپلیتیک این جغرافیا به گونه‌ای است که برای شکل‌دهی به نظم منطقه‌ای و نظام بین‌الملل از اهمیت کلیدی‌تر برخوردار خواهد بود باتوجه به این معنا و عنایت به این نکته که ایران از منظر ژئوپلیتیک می‌تواند در منطقه دارای یک شریک استراتژیک مطمئن باشد و تاریخ نشان داده است که کشورهای همسایه و منطقه همواره نسبت به ژنوم ژئوپلیتیک ایران در میانه دریاچه خزر و آب‌های نیلگون خلیج‌فارس تحت عنوان فلات ایران حساسیت بسیار بالایی دارد ایران نیز در منطقه و در محیط پیرامونی نزدیک خود متکی به شریک استراتژیک مطمئن باشد. از این جهت همواره ایران در ارتباط با ایجاد یک شریک استراتژیک در منطقه خاورمیانه و در جغرافیای پیرامونی خود یا با مسائل جدی روبه‌رو بوده است اکنون در چارچوب دوران درون برجامی و شکل‌گیری دکترین تعامل سازنده در عرصه سیاست خارجی ما شاهد یک قطعنامه بسیار مهم از منظر سیاسی در چارچوب اتحادیه اروپا هستیم به هر حال باید بپذیریم که در دوارن پیشابرجام ما شاهد تلاش بسیار فزاینده و هزینه‌های گزاف در رابطه با به انزوا کشیدن ایران بوده‌ایم و امروز باتوجه به برجام و مقاومت ایران در جهت ایجاد فضای مناسب در اجرایی شدن برجام علی‌رغم گله‌هایی که از طرف مقابل وجود داشته است، زمینه‌های اعتماد و اطمینان نظام بین‌الملل برای ایران به گونه‌ای فراهم کرده است که شاهد یک قطعنامه آشکار برای گسترش روابط هستیم ما این معنا را امروز به دست نیاورده‌ایم آنچه که قبل رخ داده است نیازمند مرور است. در دولت سازندگی ما شاهد شروع گفت‌و‌گوهای انتقادی بین ایران و اروپا بودیم که توسط انگلیسی‌ها در وزارت امورخارجه بیان شد و وزیر وقت امور خارجه آلمان به واسطه نزدیکی که با علی‌اکبر ولایتی وزیر امور خارجه ایران پیدا کرده بود، مأموریت یافت که گفت‌و‌گوهای انتقادی را با ایران شروع کند. سپس در دوران اصلاحات شاهد دورانی بودیم که تحت عنوان گفت‌و‌گوهای سازنده است. در دولت احمدی‌نژاد شاهد ایجاد اختلال در این وضعیت و عدم اعتماد شدیم چراکه ایران تلاش کرد براساس این دیدگاه که می‌تواند در اختلاف موجود میان اروپا و ایالات متحده آمریکا از اروپا به عنوان یک شریک استراتژیک در برابر ایالات متحده استفاده کند. در‌واقع این اقدام تا حدود زیادی گفت‌و‌گوهای سازنده را با اخلال روبه‌رو کرد و در بستر پرونده هسته‌ای کاملاً آن را با انسداد روبه‌رو ساخت. اکنون در دوران درون برجامی نه پسابرجامی به سر می‌بریم و در وضعیت گذاری هستیم که اطمینان عملیاتی در سیاست خارجی ایران بروز و ظهور می‌یابد.

علی بیگدلی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌الملل

آخرین روزهای ریاست‌جمهوری اوباماست و این انتظار می‌رفت که یک خاطره خوبی از خود در رابطه با ایران از خود به یاد بگذارد. ما این انتظار را داشتیم که عادی‌سازی روابط با ایران تصویب شود. در نشست مجمع عمومی هم مذاکراتی در این‌خصوص بین مقامات ما و آن‌ها صورت گرفت. با توجه به بحران اقتصادی که اکنون اروپا با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کند می‌توان به جرأت گفت که ایران بازار مطمئمنی برای اروپاییان خواهد بود از این‌رو اروپاییان اکنون که موانع برداشته شده است، تمایل به برقراری رابطه با ایران دارند و از دیگر سو ایران نیز از گسترش روابط با اروپا استقبال می‌کند چراکه تنها راهکار خروج از رکود، ورود سرمایه خارجی به چرخه اقتصاد کشور است. عادی‌سازی روابط با ایران نقطه عطفی است و امیدواریم با جدیت بیشتر پیگیری شود.
وجود منابع نفت و گاز و پتروشیمی و ذخایر طبیعی در ایران نقطه مثبت و قابل اهمیتی است. اروپاییان بسیار مایل هستند که در ایران سرمایه‌گذاری کنند.
سرمایه‌گذاری متقابل ایران و اروپا ارمغان برجام و همچنین مصوبه پارلمان اروپا مبنی بر عادی‌سازی روابط با ایران است.
در شرایط کنونی ما منابع کافی در اختیار داریم اما متأسفانه تکنولوژی مناسبی برای بهره‌برداری از آن‌ها نداریم به عنوان نمونه می‌توان به میادین مشترک اشاره کرد که به دلیل نبود تکنولوژی همچنان از کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس عقب هستیم. در صورت عادی‌سازی روابط با ایران قطعاً شاهد ورود تکنولوژی‌های پیشرفته خواهیم بود.


داوود آقایی، استاد‌دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین‌الملل

تصویب عادی‌سازی روابط با ایران توسط پارلمان اروپا اتفاق خوبی‌ است و نتایج مثبتی خواهد داشت.
از سال 1358 تاکنون رابطه ما با آمریکا از نظر دیپلماتیک قطع شده است. روابط دیپلماتیک بستر ارتقای سطح روابط در سایر حوزه‌ها را نیز فراهم می‌کند البته استثنا نیز وجود دارد به این ترتیب که ممکن است رابطه دیپلماتیک قطع شده باشد اما مبادلات تجاری وجود داشته باشد.
عادی‌سازی روابط با ایران توسط پارلمان اروپا زمینه‌ساز رونق روابط تجاری می‌شود که این موقعیت مناسبی برای ایران و مجموعه کشورهای اروپایی که متأثر از فشارهای آمریکا بودند، خواهد بود و از این پس شرایط خوبی برای گسترش مناسبات فراهم می‌شود و موانع از میان برداشته می‌شود. بانک‌های اروپایی دیگر نگران مبادلات پولی و ارزی با ایران نخواهند بود سرمایه‌گذاران اروپایی به ایران خواهند آمد و نگران برقراری رابطه با ایران نخواهند بود.
همچنین شاهد ورود تکنولوژی غربی‌ها به کشور خواهیم بود و زمینه همکاری‌های خوب با سایر کشورها ایجاد می‌شود. باید این امر را به فال نیک گرفت. این اقدام مثبت را می‌توان از جمله نتایج برجام دانست چراکه فضای مناسبی برای همکاری کشورهای اروپایی با ایران فراهم کرده است. درحقیقت رویکردها نسبت به کشورمان تغییر کرده است. جامعه بین‌الملل در سایه برجام به این نتیجه رسیده است که ایران برخلاف ادعاهایی که می‌شد، تهدید جدی و به دنبال دستیابی به سلاح کشتار جمعی نیست. این مسائل بیانگر این است که جامعه بین‌الملل دریافته‌ ایران تهدید بین‌المللی نیست. این اتفاق خوبی است و در همه عرصه‌ها زمینه ورود سرمایه‌های خارجی به کشور فراهم می‌شود.


خبرنگار: آرزو قادری