کارشناسان در گفت وگو با «نوآوران» نشست سه جانبه حل بحران سوریه را بررسی کردند

ضرورت راهکار سیاسی برای پایان سال های بحران

نشست سه جانبه محمدجواد ظریف، سرگئی لاوروف و ولیدالمعلم وزیران خارجه ایران، روسیه و سوریه روز جمعه در مسکو با محوریت رایزنی در مورد مسائل بین المللی به خصوص وضعیت جدید در سوریه و عراق برگزار شد.

  1. ۸ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۰
ضرورت راهکار سیاسی برای پایان سال های بحران
نوآوران -

راهبرد مذاکرات سوری- سوری، لزوم اقدام بین المللی برای سرکوب گروه های تروریستی و قطع حمایت های مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی از تروریست ها، تاکید مشترک ایران و روسیه از آغاز بحران در سوریه به عنوان اصل اساسی

و یگانه مولفه تعیین کننده آینده سیاسی این کشور با اتکا به رای مردم آن بوده است و وزیران خارجه سه کشور در این نشست اعلام کردند که مواضع تهران، مسکو و دمشق در مبارزه با تروریسم در منطقه به ویژه همکاری با سوریه علیه تروریست ها مشترک است.

لاوروف به عنوان میزبان این نشست گفت: ایران، سوریه و روسیه در مذاکرات سه جانبه گام های لازم را برای مبارزه با تروریسم تعیین کردند.

وزیر خارجه روسیه هچنین بررسی جزئیات اوضاع سوریه از جمله کمک های انسان دوستانه و راههای جلوگیری از تجهیز و تسلیح تروریست ها را از محورهای مذاکرات سه جانبه اعلام کرد.

وزیر امور خارجه ایران نیز با تاکید بر ادامه همگرایی سه جانبه با روسیه و دمشق برای مبارزه با تروریسم، بر لزوم شکل گیری اراده فراگیر بین المللی به منظور برخورد کارآمد با این پدیده تاکید کرد.

وی همچنین با ضروری خواندن قطع حمایت از گروههای تکفیری تاکید کرد: راه حل سیاسی بحران سوریه با مذاکره طرفین ممکن است تا به این بحران پایان داده شود.

ولیدالمعلم وزیر خارجه سوریه نیز اظهار کرد: آمریکا هیچ تعاملی برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه انجام نمی دهد.

وی افزود: توافق اخیر بین آمریکا و روسیه (19 شهریورماه - ژنو) ناکام ماند. واشنگتن علاقه مند به حل بحران نیست و فقط برای تامین منافع خود و کشورهای منطقه (متحد ضد سوری آمریکا) اقدام می کند.

لزوم پایان سیاسی برای یک شروع سیاسی

مسعود گودرزی نماینده و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص نشست سه جانبه حل بحران سوریه با حضور ایران، روسیه و سوریه به «نوآوران» گفت: بحث ائتلاف سه جانبه امر جدیدی نیست و مبنای همکاری در قالب نشست های مذکور در موضوعات متعددی بوده و اکنون نیز درباره مشکلات سوریه و حل بحران آن عملی شده است.

وی همچنین در خصوص نوع مواضع روسیه به عنوان یکی کشورهای حاضر در این نشست، افزود: هر کشوری بنا بر اقضای زمان ممکن است در ادواری تغییراتی را در سیاست های خود به صورت تاکتیکی اعمال کند، اما باید گفت، از ابتدای بحران سوریه سیاست روسیه در این کشور از منظر استراتژیک همان منع دخالت بیگانگان در امور داخلی سوریه بوده است.

این نماینده مجلس ادامه داد: آن چه به عنوان منع دخالت بیگانگان در امور سوریه مطرح می شود، اصلی ست که تقریبا از سوی تمام کشورهای منطقه به جز کشورهایی که به دنبال سرپوش گذاشتن روی مشکلات درونی خود هستند، پذیرفته شده است.

گودرزی در همین رابطه ادامه داد: کشورهایی همانند عربستان سعودی خواهان این هستند، از طریق جذب  حمایت های کشور های فرا منطقه ای علاوه بر سرپوش گذاشتن روی مشکلات خود، از حمایت های آن کشورها برای ثبات و دوام خود بهره برداری کنند.  

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا اعلام کرده، موضوع سوریه را به خود سوریه واگذار کرده و معارضین، دولت و سایر گروه های سوری باید بر مبنای تصمیم درونی خود، آینده ملت سوری را تعیین کنند و البته این برای حل بحران سوریه بهترین گزینه است.

وی در خصوص موضع گیری نشست سه جانبه اخیر حل بحران سوریه ، بیان کرد: موضوع محوری نشست اخیر نیز همانا واگذاری امور به گروه های سوری است و البته که جمهوری اسلامی ایران مخالف دخالت بیگانگان در امور داخلی این کشور است.

به اعتقاد این نماینده مجلس، مداخله کشورهای بیگانه در موضوعات منطقه ای همچون جنگ سوریه موجب اطاله این بحران شده است فلذا موضوع تاکیدی نشست اخیر نیز ممانعت از مداخله بیگانگان در موضوع حل بحران سوریه بوده است.

گودرزی گفت: معمولا منازعاتی مانند بحران سوریه دارای ماهیت و جنبه سیاسی است و به عبارتی تولد آن ها همراه با اهداف و اغراض سیاسی است.

به اعتقاد گودرزی اگرچه چنین منازعاتی با انگیزه و درگیری های نظامی ادامه پیدا می کند اما در نهایت پایان آن ها باید به صورت سیاسی باشد.

به گفته وی برای پایان بحران سوریه نیاز است تاهمان سیاستی که باعث آغاز آن شده به کار بیاید تا از اطاله بیش از این منازعات در سوریه جلوگیری شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص شرایط فعلی سوریه افزود: درگیری های نظامی و حمایت هایی که از سوی دیگر بازیگران از جمله معارضین و دولت این کشور ایجاد شده به حل این بحران طولانی شده هیچ کمکی نمی کند و نیاز است برای پایان آن در چارچوبی سیاسی مذاکرات لازم ادامه پیدا کند.

وی معتقد است، تلاش برای حل بحران سوریه از طرق سیاسی نیازمند افزایش امید و انگیزه های حل این بحران به صورت غیر نظامی است و این همانی ست که به وسیله مذاکرات و نشست های تاثیرگذار حاصل می شود.

*مذاکره تنها راه پایان بحران سوریه

فریدون مجلسی، تحلیل گر و کارشناس روابط بین الملل در گفت و گو با «نوآوران» گفت: ادامه جنگ در سوریه به نفع هیچ کشوری نیست و روسیه نیز به خوبی می داند، از ادامه این جنگ نه تنها نفعی نمی برد، بلکه بازار خود در سوریه و البته حمایت های کشورهای غربی از خود را نیز از دست می دهد.

وی معتقد است، خاتمه جنگ در سوریه به عنوان جنگ مستشاری می تواند هزینه ها و آسیب هایی را که برای کشورهایی همچون جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده، از بین برد.

به گفته این کارشناس مسائل سیاسی این مردم سوریه هستند که قربانی جهالت و نبرد طولانی شده گروه های تروریستی در این کشور شده اند فلذا این جنگ هرچه زودتر پایان یابد، نفع مردم این کشور از طریق به آرامش رسیدن ایشان بیشتر تامین می شود.

مجلسی ادامه داد: از هر طرف به بحران در سوریه نگاه کنیم، متوجه می شویم تا زمانی که تروریست های تکفیری در سوریه نابود نشوند، درگیری نیز در این کشور پایان نمی یابد.

این تحلیل گر مسائل بین المللی معتقد است، چه جمهوری اسلامی ایران و روسیه و چه غرب و ترکیه و دیگر کشورهای درگیر در جنگ سوریه همگی از ادامه این نبرد خسته شده اند و تنها راه حل پایان این بحران، مذاکره و رد و بدل امتیازات از این طریق و اجماع روی بیرون راندن تکفیری ها از سوریه است.

وی همچنین گفت: از طرفی برای اولین بار فرودگاه جده مورد اصابت موشک یمنی ها قرار گرفت و عربستان و کشورهای حامی وی به خوبی می دانند، اگر روند جنگ در منطقه به این شکل ادامه پیدا کند، درگیری های جدی تر برای آن ها ایجاد می شود.

مجلسی معتقد است احتمال دارد که با رصد شرایط کشورهای همانند عربستان سعودی حامیان وی به این نتیجه و هوشمندی برسند که مشکلات منطقه را نمی توان به زور پول حل کرد و ناچار شوند در سوریه از حمایت گروه های داعشی و غیر داعشی طرفدار روش های جاهلی دست بردارند.

فرصتی برای دیدارهای دو جانبه


 پیش از آغاز نشست سه جانبه حل بحران سوریه وزیر امور خارجه کشورمان با همتای روسی خود سرگئی لاوروف دیدار و در مورد مسائل دو جانبه رایزنی کرد.

ظریف در این دیدار اظهار داشت: همکاری های دو کشور در عرصه روابط دو جانبه پیشرفت های بسیار خوبی داشته است. همچنین در ماه‌های اخیر توانستیم رایزنی ، مساعی و تلاش های مشترکی در حوزه مسایل منطقه ای و بین المللی داشته باشیم.

وی افزود: دیدارهای بسیار خوبی در سطح روسای جمهور، وزرا و مناسبات پارلمانی داشته ایم. ما از روند توسعه روابط دو کشور خشنود هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: وضعیت اسفناک انسانی در یمن و سوریه ایجاب می‌کند همکاری های مستمر و گسترده‌تری داشته باشیم و در این خصوص لازم است گفت‌وگو، همفکری و همکاری‌های فشرده‌تری به صورت دو جانبه و در نشست سه جانبه با حضور وزیر امور خارجه سوریه انجام شود.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه هم در این دیدار ضمن ابراز رضایت از روند رو به رشد روابط دوکشور و با تاکید بر اهمیت نقش ایران و لزوم رایزنی های دو جانبه اظهار داشت: روابط دو جانبه از ظرفیت های خوبی در زمینه های اقتصادی، بازرگانی،  سیاسی و فرهنگی، به ویژه گردشگری برخوردار است.

وی افزود: پنجمین نشست سران کشورهای خزر از موضوعات ‌مهمی است که درباره آن گفت‌وگو می کنیم زیرا می خواهیم هر چه زودتر کنوانسیون خزر به امضا برسد.

وزیر امور خارجه روسیه با ابراز اینکه روند همکاری های دو کشور در موضوع هسته ای به خوبی در جریان است ، اظهار داشت:

کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در دسامبر در تهران برگزار خواهد شد. در این اجلاس آمادگی داریم قرارداد راه آهن اینچه برون- گرمسار و همچنین احداث نیروگاه برق در بندر عباس را به امضا برسانیم.

وی افزود: در چارچوب همکاری های دو کشور سفر رئیس مجلس روسیه به تهران نیز در آینده ای نزدیک انجام خواهد شد.

در این ملاقات، تفاهمات انجام شده در آخرین دیدار دکتر روحانی و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور ایران و روسیه در باکو نیز مورد بررسی و گفت‌وگو قرار گرفت.

همچنین  وزیر امور خارجه ایران و ولیدالمعلم همتای سوری وی در مسکو، روز جمعه پس از شرکت در نشست سه جانبه با موضوع سوریه و اوضاع منطقه ، دیدار کردند و راههای همکاری برای مبارزه با تروریسم درسوریه، شرایط منطقه و همچنین گسترش روابط دو جانبه را بررسی کردند.

در این مذاکرات همچنین تقویت و گسترش راهبرد تهران، مسکو و دمشق در مبارزه با تروریسم مورد تاکید قرار گرفت.


خبرنگار: بهناز لطفعلی زاده