کارشناسان در گفت و گو با «نوآوران» مطرح کردند:

گسترش روابط ایران و انگلیس گامی در جهت ارتقای سیاست خارجی

رواﺑﻂ اﯾﺮان و اﻧﮕﻠﯿس در چند دهه اخیر شاهد تنگناهای ﻣﻨﺤﺼﺮ ﺑﻪ ﻓﺮدی ﺑﻮده ﮐﻪ در سابقه تاریخی روابط دو کشور چندین بار شاهد قطع روابط بین ایران و انگلیس بوده‌ایم. برخی از این موارد با پیشقدمی طرف ایرانی و برخی دیگر با پیش‌دستی طرف انگلیسی بوده است.

  1. ۹ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
دی÷لماسی
نوآوران -

 در انتهای سیر تاریخی روابط بین دو کشور و به‌عنوان آخرین حلقه از تنش‌های موجود فیمابین به موضوع حادثه آذر سال 1390 سفارت این کشور در تهران می‌رسیم که عملاً موجبات تعلیق روابط دوجانبه را فراهم آورد. اکنون و با گذشته 3 سال از دولت روحانی، روابط ایران و انگلیس که به طور کامل قطع شده بود گام به گام بازسازی شد، وزرای خارجه ایران و انگلیس در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد بر سر پرونده هسته ای با یکدیگر مذاکره کردند، رئیس جمهور ایران و نخست وزیر انگلیس برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران سال 93 با یکدیگر به گفت وگو نشستند، ویلیام هیگ در سفر به ایران پس از امضای توافق هسته ای چراغ سفارت لندن را در خیابان فردوسی روشن کرد و دو کشور سفیر غیرمقیم برای خود انتخاب کردند تا امروز پس از گذشت 6 سال ما به نقطه اول بازگردیم، احیا و بازسازی کامل روابط و تعیین سفیر در سفارت خانه های ایران و انگلیس.

دیپلماتهای ایران و انگلیس برای بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور چندماهی است که رایزنی‌های خود را آغاز کرده اند. تا اینکه سفارت انگلیس در تهران پس از حدود چهار سال در تاریخ 1 شهریور 1394 با حضور وزیر خارجۀ این کشور به طور رسمی در تهران بازگشایی شد، اما این سفارتخانه خدمات مربوط به صدور ویزا را ارائه نمی‌کرد. سفارت ایران در لندن نیز در همان تاریخ بازگشایی شد. تا اینکه دیروز رییس جمهوری با سفیر جدید انگلستان مستقر در ایران دیدار کرد و در این دیدار تصریح کرد «لازمه ‏آن ارتقاء سطح روابط اقتصادی، علمی، فرهنگی و سیاسی است و این همه نیازمند برقراری کامل روابط بانکی ‏است.‏» نیکلاس هاپتین سفیر جدید انگلستان نیز در این دیدار پس از تقدیم استوارنامه خود، اظهار کرد: «پیشرفت واقعی در روابط دوجانبه هستیم و شرکت‌ها و بانک های انگلیسی تمایل زیادی برای همکاری ‏با شرکت‌های ایرانی دارند و در آینده نزدیک مذاکرات لازم بین بانکهای مرکزی دو کشور انجام خواهد شد.‏»

        ایجاد رابطه با انگلستان کمک به برجام است

علی خرم در گفت وگو با «نوآوران» درباره از سر گیری روابط دیپلماتیک ایران و انگلستان ضمن اشاره به تأثیر برقراری روابط دیپلماتیک بر روند سیاست خارجی هردو کشور، اظهار کرد: «گسترش روابط دیپلماتیک بین ایران و انگلستان حائز اهمیت است و قطعا پیرو مذاکرات و تبادلات فصلی، مشکلات و امور فی مابین را بررسی خواهند کرد. بازگشایی روابط، بین دو کشور، در پرتو بهبود روابط یا عادی سازی روابط آنها صورت می‌گیرد چون برقراری روابط کنسولی و دیپلماتیک در زمینه سیاسی اقتصادی با ایران هم برای انگلستان دارای اهمیت است، و هم کشور ما به خاطر ایرانی هایی که سفرهایی به انگلستان دارند، یا ایرانی هایی که ساکن انگلستان هستند و در پی گذراندن امورات روزمره و زندگی عادی خود هستند از قبیل ازدواج و ... اهمیت دارد. لذا ایران نیز خواهان ایجاد رابطه است.»

نماینده پیشین ایران در مقر اروپایی سازمان ملل متحد تصریح کرد:  « انگلستان یکی از اعضاء کشورهای 1+5 است  و مطمئنا داشتن روابط حسنه با یکی از اعضاء 1+5 خود اتفاق میمونی است. لذا ایران از این رابطه می تواند به تحکیم برجام و تثبیت آن کمک کند و بیش از پیش برجام را به انجام برساند و آنها را ملزم به انجام تعهدات خود در این قرارداد کند و هر چه زودتر ایران از آن قیودات معاف شود.»

        برقراری رابطه  با انگلیس تسریع کردن مفاد برجام است

علی نجفی خوشرودی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم شورای اسلامی در گفت وگو با «نوآوران» درباره از سر گیری روابط دیپلماتیک ایران و انگلستان ضمن اشاره به اینکه انگلیسی ها به اهمیت جایگاه ایران و توانمندی های ما در زمینه های مختلف واقف هستند، اظهار کرد: « در واقع از سرگیری روابط بین ایران و انگلیس از لحاظ ارتقاء سطح روابط و ارائه خدمات کنسولی و دیگر داد و ستدهای دیپلماتیک از جهات سیاسی، اقتصادی و ... دارای اهمیت است. لذا داشتن و بازگشایی سفارتخانه انگلیس در ایران می تواند بر برجام نیز تاثیر به سزایی داشته باشد، و ایران از طریق انگلیس بتواند کشورهای 1+5 را وادار به انجام هر چه بهتر قوانین و مفاد برجام کند.»

این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: « ما در جامعه جهانی باید با همه کشورها ارتباط دیپلماسی داشته باشیم اگر نداشته باشیم به ضرر خودمان تمام می‌شود.

به همین خاطر ارتباط داشتن با همه کشورها جزء الزامات زندگی در جامعه بین المللی است ما می‌توانیم نوع رابطه و اهداف خودمان را از طریق رابطه معین کنیم، بنابراین ایران می تواند با داشتن روابط خوب با اعضای دائم شورای امنیت نقش خود را در سیاست بین الملل تعیین کند. از این نظر من فکر می‌کنم این بار طرفین قدر رابطه خودشان را بیشتر خواهند دانست در نتیجه روابط دو کشور می‌تواند پایدارتر شود.»

بازگشایی بخش کنسولی سفارت انگلیس در تهران پس از آن صورت می گیرد که هشتم آذرماه سال 1390 سفارتخانه انگلستان پس از ورود معترضان به ساختمان آن در تهران تعطیل و کارکنان سفارت انگلیس به این کشور فراخوانده شدند. پس از چهار سال تعطیلی در اول شهریور ماه امسال با سفر «فیلیپ هاموند» وزیر امور خارجه این کشور به تهران بازگشایی شد. لازم به ذکر است  بازگشایی رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن نیز همزمان با بازگشایی سفارت انگلیس در تهران با حضور «فیلیپ هاموند» وزیر خارجه این کشور صورت گرفت.


خبرنگار: محسن فیض اللهی