سرمقاله - سید جلال ساداتیان

دنیا دنیای تعامل، گفت وگو و مذاکره است

کاردار سابق ایران در لندن

  1. ۹ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
ساداتیان
نوآوران -

دنیای امروز دنیای مراوده تعامل و گفت وگو است. اینکه کشورها بخواهند دور خود دیوار بکشند یا به صورت جزیره ای جداگانه به حیات خود ادامه دهند نه امکانپذیر است و نه معقول. مذاکره و گفت وگو می تواند یک فرهنگ، یک نظریه، یک راهبرد، یک بازی راهبردی و فراستمندانه، یک فناوری هوشمندانه قدرت، و حتی فرصت مناسبی تلقی شود که با صرف کمترین هزینه بازیگران سیاسی را در نیل به اهداف یاری می رساند. بنابراین گریزی از تعامل، گفت وگو و مذاکره به منظور رسیدن به نقاط اشتراک و کاهش درگیری ها، مهار بحران ها، رفع تعارضات و حل اختلاف و تامین امنیت منطقه ای و جهانی و بهره مندی منصفانه و عادلانه همگان از منابع و منافع نیست. تعامل با تبادل پیام آغاز می شود و به تدریج فرهنگ گفت وگو و مذاکره بر روابط طرفین حاکم می شود و سپس گفتمان تخاصم جای خود را به گفتمان تعامل می دهد. بهترین تبادل پیام در بستر گفتمان تعامل، در فرایند مذاکرات رسمی صورت می پذیرد. به گونه ای که در فرایند گفت وگوهای رسمی است که طرفین مذاکره تفاهم می کنند تا بر روی موضوعات گوناگون یا یک موضوع مشخص مذاکره نموده و در جهت رسیدن به اهداف معین تلاش نمایند.

پس از انقلاب اسلامی دور جدیدی از روابط ایران و انگلیس آغاز شد. اگرچه بعد از انقلاب اسلامی در کشورمان تقریبا در حدود 8 سال بریتانیا سفارت خود در ایران را بسته نگه داشت، اما پس از آن روابط به سمت بهبودی رفت تا جایی که در سال 78 برای نخستین بار انگلستان برای ایران سفیر تعیین کرد و در سال 80 نیز جک استراو به ایران سفر کرد تا نخستین وزیر خارجه انگلیسی باشد که به ایران پس از انقلاب سفر کرده است.

اما روابط دو کشور هنوز پا نگرفته تیره شد. مواضع دولت انگلستان در قبال فعالیت هسته ای ایران، سبب شد که در سال 83 عده ای از دانشجویان در مقابل سفارت این کشور تجمع کنند. در همان سال، 8 سرباز انگلیسی به جرم ورود غیرقانونی به آب های ایران دستگیر می شوند. اقدامی که چند سال پس از آن و در دولت نهم هم تکرار می شود و اینبار 15 دریانورد انگلیسی دستگیر می شوند. تقریبا از این مقطع روابط سیر نزولی پیدا می کند تا اینکه هشتم آذرماه سال 1390 سفارتخانه انگلستان پس از ورود معترضان به ساختمان آن در تهران تعطیل و کارکنان سفارت انگلیس به این کشور فراخوانده شدند.

از اینجا به بعد بود که روابط قطع شد  و سفارت انگلستان عملا تعطیل شد، به نظر من این عمل نمی بایست صورت می  پذیرفت، چون باعث شد خسارتهای زیادی به وجاهت ایران در سطح بین الملل وارد کند. و ایران مجبور شد تمام خسارت های وارده بر سفارت بریتانیا را پرداخت کند.

ما با عربستان مشکلات زیادی در عرصه سیاسی داریم، اما نباید دست به تخریب سفارتخانه کشوری زد که حکم خاک سرزمیینی آن کشور را دارد. بنابراین در مجموع باید عنوان کنم که باید از طریق گفت وگو و مذاکره مشکلات خود را با دیگر کشورها رفع رجوع کنیم. بنابراین با تلاش هایی که دولت تدبیر و امید در عرصه سیاست خارجی و بخصوص دیدارها و مذاکراتی که با دیپلمات های کشور انگلستان داشتند اساس برقراری و گشایش  سفارت خانه های دو کشور چیده شد. با توجه به اینکه ایرانی ها در نقاط مختلف انگلیس به صورت پراکنده زندگی می کنند و رفت و آمد به شهر لندن کار دشواری است و با توجه به محدودیت هایی که وجود دارد می بایس هیأت های کنسولی برای رسیدگی به امور ایرانیان به مناطق مختلف انگلستان ارسال شود و با برقرای کنسولگری و روادید، ایرانیان مقیم انجا بتوانند مشکلات خود را حل کنند.

از جنبه بین المللی نیز این روابط می تواند تاثیر گذار باشد. البته حسب گزارشاتی که از مذاکرات هسته ای موجود است انگلستان در فراهم شدن منعقد شدن برجام نقش مثبتی داشته است. در حوزه منطقه نیز کشورهای منطقه از اهمیت ایران به عنوان یکی از کشورهای قدرتمند که در تبادل و تعامل با دیگر کشورهای جهان است غافل نشوند. بنابراین و پس از چهار سال تعطیلی در اول شهریور ماه امسال با سفر «فیلیپ هاموند» وزیر امور خارجه این کشور به تهران بازگشایی شد. بازگشایی رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن نیز همزمان با بازگشایی سفارت انگلیس در تهران با حضور «فیلیپ هاموند» وزیر خارجه این کشور صورت گرفت.