کارشناسان امور بین الملل در گفت وگو با نوآوران تاکید کردند:

پیروزی ترامپ آرزوی تندروهای ایران است

سه‌شنبه ۸ نوامبر ۲۰۱۶؛ پایان نبرد دو ساله پول و لابی و ثروت و شهرت و جنجال و دعوا و تهمت و ... است. پنجاه ‌وهشتمین انتخابات ریاست جمهوری‌ ینگه دنیا در حال برگزاری است و برای اولین بار در تاریخ ایالات متحده یک زن در مقابل یک سرمایه ‌دار میلیاردر قرار گرفته است.

  1. ۹ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
کلینتون
نوآوران -

برای گروهی از آمریکایی‌ ها هیلاری کلینتون ادامه دهنده راه اوباماست؛ سیاه پوستی که هشت سال پیش بسیاری او را منجی خود می ‌دیدند و ترامپ نیز به مثابه جرقه جنگی ست که چیزی تا احتراقش باقی نمانده است.

امروز ۲۰۰ میلیون آمریکایی واجد شرایط رای دادن به پای صندوق ‌های رای می‌روند. البته از این تعداد تاکنون نزدیک به ۴۰ میلیون نفر در ایالت‌ هایی که می‌ توان در آن ها پیش‌ از موعد در انتخابات شرکت کرد رای داده ‌اند و بسیاری هم ، میلی برای شرکت در انتخابات در خود نمی ‌بینند.

از شرایط موجود این طور می ‌توان نتیجه گرفت که نتایج نهایی انتخابات حداکثر تا ساعت هفت و نیم صبح بامداد چهارشنبه به وقت تهران مشخص  خواهد شد و این به شرطی است که نتایج حاصله از سوی کاندیدای پیروز فاصله زیادی با فرد مغلوب داشته باشد و بتواند به راحتی حداقل ۲۷۰ رای الکترال لازم را به دست آورد. اگر رقابت نزدیک باشد، همانطور که برخی نظرسنجی ‌ها نیز نشان می ‌دهند باید تا جمع ‌آوری کامل آرای همه ایالت‌ ها صبر کرد که این امر می ‌تواند زمان اعلام نتیجه را به قبل از ظهر چهارشنبه موکول کند. با این حال اگر رای برخی از ایالت‌هایی که به ایالت ‌های نوسانی معروف ‌اند بسیار نزدیک باشد، بازشماری و چالش‌ها ممکن است کار را به چند روز و یا حتی مثل اتفاقی که سال ۲۰۰۰ در ایالت فلوریدا افتاد، برای چند هفته به عقب بیندازد.

هرچند که برای جمهوری اسلامی ایران به واسطه قدرت برتر در تمامی حوزه ها فرقی ندارد که چه کسی با چه رویکردی در آمریکا بر سرکار بیاید، اما به اعتقاد دو گانه تحلیل گران هم ترامپ و هم کلینتون می تواند با روی کار آمدنش زمینه ساز مشکلات متعددی باشد و حداقل نکته مثبت ریاست جمهوری یک شاخه از حزب دموکرات این است که تمایل رودر رویی مستقیم تندروهای داخلی ایران با استکبار جهانی تا حدودی سرکوب خواهد شد.

      کلینتون راه حل نهایی جلوگیری از درگیری مستقیم میان ایران و آمریکاست

فریدون مجلسی، کارشناس مسائل بین المللی در گفت وگو با «نوآوران» گفت: من به عنوان یک داور بیگانه با مشاهده شرایط انتخاباتی ایالات متحده آمریکا معتقدم که هیلاری کلینتون اگرچه از برنی ساندرز کم تر گرایشات حزبی دارد، اما تا حدودی به تعهدات حزبی خود پایبند است و این چیزی است که از سابقه های سیاسی وی هنگامی که همسر رئیس جمهور، وزیر امورخارجه  و سناتور نیویورک بود، مشخص است.

وی با اشاره به این که کلینتون نه در جناح چپ و نه در جناح راست جریان دموکرات قرار دارد، افزود: کلینتون بر اساس همین نگاه حزبی پس از مدت ها مذاکره با جمهوری اسلامی ایران را از سر گرفت.

مجلسی معتقد است که ایدئولوژی های ترامپ با گرایشات جناح راست جمهوری خواه هم خوانی ندارد و مبنای کار خود را بر عوام فریبی، سیاست های پوپولیستی و روش های مبتذل بنا نهاده که بر اساس همان ها توانسته تا به این جا برخلاف تمایل سران حزب جمهوری خواه آرای توده مردم را کسب کند.

این کارشناس مسائل بین المللی معتقد است که نه نمایندگان مجلس آمریکا و حتی نه برادر جرج بوش که همه با خلقیات وی اشنا هستند، به ترامپ رای نخواهند داد.

مجلسی معتقد است که نوعی بحران اخلاقی و اجتماعی درون آمریکا دیده می شود و این است که چگونه نزدیک به نیمی از مردم آمریکا حاضر شده اند تا به شخصیتی همچون جرج بوش رای دهند؟

وی معتقد است که با توجه به نزدیکی فاصله میان هر دو کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا نمی توان پیش بینی کرد که چه کسی پیروز می شود اما پیروزی کلینتون احتمال زیادی دارد.

این کارشناس مسائل بین المللی معتقد است دلیل چنین احتمالی زنگ تهدیدی است که ترامپ از مدت ها پیش نواخته و اعلام کرده است که اگر در انتخابات پیروز نشود آن را نشانه تقلب می داند.

مجلسی چنین چیزی را زمینه جر زدن ترامپ و عدم اطمینان وی به پیروزی خود در انتخابات تلقی کرد و گفت: وقتی چیزی نزدیک به 50 درصد مردم آمریکا به سمت ترامپ و گرایش های وی تمایل دارند، او اگر پیروز هم نشود باز دولت بر سر کار مجبور است به تمایلات و تفکرات این چنینی توجه کند تا گرفتار درگیری های اجتماعی نشود.

وی همچنین با اشاره به ابراز تمایل نیروهای افراطی ایران به مبارزه رودررو با آمریکا گفت: پیروزی ترامپ می تواند جنگ میان ایران و آمریکا را بسیار محتمل کند. در صورتی که ریاست جمهوری کلینتون راه حل نهایی جلوگیری از چنین درگیری است.

      آرای خجالتی ترامپ

احمد بخشایشی اردستانی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و کارشناس مسائل بین المللی در گفت وگو با «نوآوران» گفت: انتخابات ایالات متحده آمریکا دارای پیچیدگی های بسیاری است و برای خود این کشور به نوعی منحصر به فرد است.

وی همچنین افزود: آمارهای متعددی به عنوان سنجش رای با اختلافات عددی چند درصدی میان دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری این کشور مطرح می شود که برخی از این اختلافات یکی – دو درصدی قابل اغماض است و نشان دهنده این است که هم دونالد ترامپ و هم هیلاری کلینتون پهلو به پلو در حال حرکت هستند.

این کارشناس مسائل بین المللی با بیان این که رسانه های موجود در آمریکا هم گام با هیلاری کلینتون عمل می کنند، ادامه داد: در مجموع اتفاقات داخلی حزب دموکرات شاهد بودیم که برنی ساندرز با شعارهای خود حتی توانست جوانان آمریکایی زیادی را به خود ترغیب کند، اما پس از آن که ریش سفیدان حزب آرای خود را به کلینتون دادند به دلیل حمایت و جانبداری رسانه ها از وی، ساندرز از میدان رقابت ها کنار رفت.

این نماینده پیشین مجلس با اشاره به این که رسانه ها در آمریکا با سرمایه داران هستند و همین است که امروز کلینتون با لابی رسانه، قدرت و ثروت تا به این جای رقابت های انتخاباتی پیش رفته است.

بخشایشی گفت: چون که رسانه ها از طریق سرمایه داران تغذیه می شوند و این سرمایه داران برای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مشکلات بسیاری ایجاد می کنند، کاندیداها با آن ها در ارتباط می شوند و نتیجه این می شود که امروز رسانه های آمریکا هیلاری کلینتون را کاندیدای پیشتاز نشان می دهند.

وی با بیان این که ترامپ خود یکی از سرمایه داران است، افزود: این نامزد انتخابات ریاست جمهوری به همین دلیل از رسانه ها استفاده نکرده است که این می تواند جامعه را با چنین لابی هایی آشنا کند و آرای بیشتری را برای ترامپ به ارمغان بیاورد.

این نماینده پیشین مجلس معتقد است که در طول 2 سال گذشته که ماراتن انتخابات آغاز شده، برخی از افشاگری ها باعث ایجاد شفافیت انتخاباتی برای مردم شده است و در این مسان ترامپ هم می تواند آرزوی پیروزی داشته باشد.

بخشایشی با بیان این که معتقد است در این دور از انتخابات مشارکت مردم افزایش یافته است، ادامه داد: در زمان انتخابات ریاست جمهوری گذشته مشارکت مردم چیزی حدود 46 درصد بوده، اما این دور این مشارکت افزایش خواهد یافت.

این کارشناس مسائل سیاسی در توضیح چرایی چنین اتفاقی بیان کرد: ترامپ دارای «آرای خجالتی» است. به این معنا که چون مباحث جنسیتی و ضدیت با زنان و غیره درباره وی مطرح شده، بسیاری از مردم ایالات متحده آمریکا نمی خواهند در سرشماری اعلام کنند که طرفدار ترامپ هستند، اما همین افراد در روز رای گیری به ترامپ رای خواهند داد.

وی معتقد است که در این دور از انتخابات آمریکا دیده می شود که سطح سخنان هر دو کاندیدا به زیر پوست شهر نزدیک تر شده است و حتی می بینیم که ترامپ بسیار ساده حرف می زند و اظهارات خود را به دفعات تکرار می کند. تا جایی که دموکرات ها اعلام کردند وی تعادل روانی ندارد، اما شاید چنین چیزی در زمره سیاست های انتخاباتی وی باشد.

بخشایشی اردستانی اذعان کرد: با توجه به روحیه استکبارستیزی  جمهوری اسلامی ، برای این کشور هیچ تفاوتی ندارد که در انتخابات آمریکا چه کسی با چه رویکردی بر سر کار بیاید، اما از منظر منطق دیپلماسی باید گفت که هیلاری کلینتون به عربستان سعودی نزدیک است و با کشورهایی تعامل نزدیک دارد که ضد ایران هستند و اگر به خاطر داشته باشیم وی یک بار علیه ایران اجماع بین المللی نیز تشکیل داده است.

به گفته این کارشناس مسائل بین المللی کشورهایی همچون عربستان، قطر و امارات به کمپین هیلاری کلینتون کمک های مالی بسیاری می کنند، چرا که بر اساس یک نگاه تاریخی به خوبی می دانند؛ ایران به روی کار آمدن دموکرات ها تمایل بیشتری دارد. از طرفی می دانیم که دموکرات ها با پنبه سر می برند و رویکرد های ضد ایرانی آن ها در دوران گذشته در ضمن اجماع ضد ایرانی تجربه شده، چه بسا که در آینده راحت تر ادامه پیدا کند.

وی معتقد است اگر ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا پیروز شود، زیر ساخت های این کشور را دگرگون کرده و مشکلات بسیاری برای آمریکا ایجاد خواهد شد که این برای کشورهای دیگر خوب است که آمریکا درگیر و مشغول خودش باشد.

      نگاه هژمونی ترامپ در برابر لابی پول کلینتون

حسن هانی زاده، کارشناس امور بین الملل به «نوآوران» گفت: انتخابات ایالات متحده آمریکا در این دور در حقیقت یکی از حساس ترین انتخابات در طول دویست سال گذشته این کشور است.

وی همچنین با اشاره به این که  رقابت تنگاتنگی میان هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ وجود دارد، افزود: این انتخابات در حقیقت گزینش بین بد و بدتر است.هانی زاده معتقد است که هیلاری کلینتون با رژیم صهیونیستی، کشورهای قبیله ای و غیر دموکراتیک همچون عربستان سعودی دارای لابی های گسترده و ارتباطات بسیار نزدیک است و کشورهای عضو همکاری خلیج فارس کمک های مالی بسیاری دریافت کرده است.

به گفته وی این به آن معناست که اگر کلینتون در انتخابات آمریکا پیروز شود، وام دار به رژیم صهیونیستی و کشورهای قبیله ای خواهد بود و با توجه به رویکردهای ضد ایرانی این کشورها چنین تعاملی می تواند عامل فشار و تحریم بر ایران شود.

این کارشناس مسائل بین المللی ادامه داد: ایران دارای تجربه بالایی در زمینه تحریم هاست و به این دلیل انتخابات آمریکا و گزینش کلینتون نمی تواند به عنوان آسیبی به کشور ما تلقی شود.

هانی زاده همچنین گفت: ترامپ دارای نگاه هژمونی به منطقه است  و چنین نگاهی می تواند بحران های بسیار زیادی برای منطقه خاورمیانه ایجاد کند.

به اعتقاد وی ترامپ دارای هژمونی قدرت است و این درحالیست که کلینتون سعی دارد از جنگ و دیپلماسی نرم بهره برداری کند.

وی در ادامه با اشاره به این که نتیجه انتخابات برای جمهوری اسلامی ایران اهمیتی ندارد، افزود: ایران تجربه تعامل با دو طیف جمهوری خواه و دموکرات را دارا است و از فشارهای بین المللی خارج شده است و تهدید نظامی نیز علیه کشورمان وجود ندارد، بنابراین جمهوری اسلامی ایران دارای قدرت بالایی در حوزه های متعدد است که همین انتخابات آمریکا را بی اهمیت نشان می دهد و تغییری در سیاست خارجی ایران ایجاد نخواهد کرد.

هانی زاده معتقد است که اگر ترامپ به پیروزی برسد، منطقه با مشکلات زیادی روبه رو می شو و اگر کلینتون به پیروزی برسد، اتحاد وی با رژیم صهیونیستی می تواند برای منطقه خطرناک باشد.


خبرنگار: بهناز لطفعلی زاده