در گفت وگوی نوآوران با کارشناسان بررسی شد:

مهمترین تحولات ایران و جهان در عصر ترامپ

حزب جمهوری خواه رویکردی محافظه کار و به شدت راستگرا هستند، آنها مخالف سقط جنین و ازدواج همجنسگرایانند چون به نوعی طرفدار ارزشهای مذهبی و سنتی هستند.

  1. ۸ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
ترامپ
نوآوران -

. شدیدا معتقد به بازار آزادند و طرفدار کوچک شدن دولت و عدم دخالت آن در اقتصاد هستند و با گرفتن مالیات بیشتر از ثروتمندان مخالفند، اما کمتر دیده می شود که در مورد عدالت اجتماعی و افزایش رفاه طبقات محروم تر جامعه موضع گیری هایی همچون دموکرات ها داشته باشند. در عرصه سیاست خارجی؛ طرفدار افزایش بودجه نظامی کشور و طرفدار بزرگتر و قدرتمندتر کردن ارتش هستند، جمهوریخواهان، بخصوص آنهایی که جزء نئومحافظه کاران هستند، معتقدند امریکا باید در عرصه خارجی سیاست‌های تهاجمی ای را دنبال کند و با کشورهایی که مزاحم منافع این کشورند، به شدت برخورد کنند. سه رئیس جمهور جمهوریخواه امریکا در سه دهه اخیر، رونالد ریگان، جورج بوش(پدر) و جورج دبلیو بوش(پسر)، به روشنی نشان دادند که ایده جمهوریخواهان در سیاست خارجی، تهاجمی و جنگ طلبانه است و استفاده از نیروی نظامی و تکیه به زور، در اغلب موارد اولویت اصلی آنها برای رفع موانع، یا برای نیل به رویای دیرین امریکایی، یعنی اربابی بر دنیا، است. جمهوریخواهان معتقدند که جنگ سردی بین ایالات متحده از یک سو و روسیه و چین از سوی دیگر در جریان است. آنها اتحاد وثیقی با اسرائیل دارند و به طور همه جانبه و بیش از دموکراتها از اسرائیل حمایت می کنند و در عمل، کوچکترین حقی برای فلسطینیان قائل نیستند. در مورد موضوع ایران، چهره های جمهوریخواه نئومحافظه کار بسیار بیشتر از حزب رقیب، بر استفاده از گزینه نظامی تاکید کرده اند و بسیار راحت تر از جنگ صحبت می‌کنند. یادمان نرفته است که همه گزینه‌های بوش بر روی میز دفتر کارش بود. «انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با یک نتییجه غیرمنتظره همراه شد و دونالد ترامپ یک چهره غیرسیاسی پس از عبور از سد جمهوری خواهان در انتخابات درون حزبی و خلق یک شگفتی، این بار شگفتی‌ای بزرگ‌تر را در انتخابات سراسری ایالات متحده رقم زد و بر هیلاری کلینتون پیروز شد؛ رقیبی که عمده رسانه‌های آمریکا و غول‌های خبری بین‌المللی به همراه گروهی عظیم از سیاستمداران جهان و آمریکا، مطرح ترین سلبریتی‌های آمریکا، یک ارتش از مبلغین و صدها میلیون دلار سرمایه را پشتوانه‌اش داشت اما نتوانست بر یک میلیاردرِ پراشتباه فائق آید.» دونالد ترامپ که پیشتر به عنوان ابرتاجر، نویسنده، سرمایه‌گذار و مجری تلویزیون آمریکایی شناخته شده بود در رقابتی نفسگیر توانست رقبای درون حزبی خود را شکست دهد و وارد رقابت نهایی با نامزد دموکرات ها شود. او در رقابت نهایی نیز موفق شد در ماراتنی سخت و نفسگیر مدام شرایط را بهتر کند و با وجود افشاگری ها و اتهامات مختلفی که متوجهش بود شانه به شانه رقیب حرکت کند.

       کرنولوژیک ترامپ از تولد تا کاخ سفید

دونالد جی ترامپ که از چهره‌های معروف صنعت املاک و مستغلات در آمریکا است، چهاردهم ژوئن 1946 در در بخش «کویینز» نیویورک به دنیا آمد. او فرزند چهارم از پنج فرزند «مری ان» و فرد ترامپ است که در سال 1936 ازدواج کردند. پدرش»فرد ترامپ»ساختمان ساز ثروتمند امریکایی بود و مادرش مهاجری اسکاتلندی بود، که در جزیره «لوییس» در ساحل غربی اسکاتلند متولد شده بود؛ پدربزرگ و مادر بزرگ پدری ترامپ نیز مهاجرینی آلمانی آمریکایی بودند.  ترامپ که دانش آموختهٔ مدرسه «وارتون» دانشگاه «پنسیلوانیا» است و مدرک کارشناسی در اقتصاد دارد از سال 1971 رئیس هیئت مدیره و رئیس سازمان ترامپ است. او که تاکنون نام ترامپ را بر روی محصولات فراوان و بر روی هتل‌ها و برج‌ها و کالاها و املاک فراوان زده است؛ عملا صاحب برند گرانقیمت ترامپ است. مجله «فوربز» در سال 2011، ارزش براند ترامپ را 200میلیون دلار تخمین زد اما ترامپ می‌گوید برند او در حدود 3میلیارد دلار ارزش دارد.  دونالد ترامپ اولین کسی است که بدون هیچ سابقه فعالیت سیاسی و با وجود اتهامات متعدد اخلاقی و مالی موفق شده به بالاترین مقام سیاسی در این کشور برسد.

       ترامپ سیاست‌های حزب خود را پیاده می کند

دکتر مهدی ذاکریان کارشناس اسرائیل و آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی نوآوران، با اشاره به اینکه ترامپ با حمایت لابی رئیس جمهور قطعی آمریکا خواهد شد، اظهار کرد: «اینکه برخی رسانه های داخلی در ایران یا دیگر نقاط دنیا فکر می کنند که دونالد ترامپ دارای تعادل در گفتار و کردار نیست، یا در برخی تحلیل ها بر این باور هستند که ترامپ فاقد اندیشه سیاسی است بنابراین صلاحیت اداره آمریکا را ندارد، این در حالی است که در آمریکا سیستم است که امورات کشور را پیش می بَرد، دونالد ترامپ تنها بر اساس مرامنامه و سیاست‌های کلی حزب جمهوری خواهان آمریکا را اداره می کند.»

این کارشناس اسرائیل و آمریکا در پاسخ به این سوال که نگاه ترامپ به برجام نگاهی تندروانه است یا خیر، متذکر شد: « برجام یک قرارداد بین المللی، که سندی برای شورای عالی سازمان ملل است، که یک قطعنامه بین کشورهای 1+5 بسته شده است. لذا نه تنها ترامپ بلکه هیچ شخص دیگری نمی تواند این سند را فسخ کند، و اگر هم این کار را انجام دهد تبعات بین المللی زیادی دارد. ایران نقطه ثبات منطقه است و در مورد ترامپ هیچ نگرانی ندارد. و اگر به سوریه کمک می کند در چارچوب یک روابط قانونی و انسان دوستانه است».

       روحانی به ترامپ تبریک بگوید

احمدبخشایشی کارشناس امور بین الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی نوآوران، با اشاره به اینکه ترامپ آمد تا حقی که قبلا دموکرات ها از ساندرز پایمال کردند را پس بگیرد، اظهار کرد: « سخنرانی و کردار ترامپ حاکی از یک رفتار انفعالی است اما برخلاف محافظه کاری باراک اوباما، رفتار انفعالی دونالد ترامپ صادقانه است. ترامپ یکی از سرمایه داران بزرگ آمریکا است و بخشی ازسرمایه خود را به بودجه امریکا اختصاص داده است که منبع تغذیه مهمی برای آمریکا خواهد بود. عربستان سعودی و امارات پول های عظیمی به کمپینگ کلینتون روانه می‌کردند تا بتوانند کلینتون را به پیروزی برسانند. در حالی که این کار موجبات ناراحتی ترامپ نیز شده است. »این استاد دانشگاه، در پاسخ به این سوال که رویکرد ترامپ نسبت به ایران و ایفای تعهدات آمریکا درقبال برجام چگونه است، عنوان کرد: « گرچه برجام یک قرارداد بین المللی و سندی مهم برای سازمان بین الملل است. اما باید عرض کرد که ترامپ موافق از بین بردن داعش است و مطمئنا روابط خوبی با روسیه برای همفکری و از بین بردن داعش برقرار خواهد کرد. و چون ترامپ بر اساس سیاست های حزبی عمل می کند. به نظر می رسد بد نیست اگر روحانی یک پیام تبریک به ترامپ ارسال کند.»

       با ترامپ جهان وارد تحولات جدید می شود

علیرضا داوری استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت و گو با نوآوران، ضمن تاکید بر اینکه برخلاف تمام پیش بینی ها و گفته تمام رسانه ها ترامپ پیروز کارزار انتخابات شد، اشاره کرد: « از 1928 به بعد هیچ شخصی در ایالات متحده آمریکا مجلس نمایندگان و کاخ سفید به طور همزمان در اختیار یک حزب یعنی حزب جمهوری خواهان قرار گرفت».

این کارشناس مسائل بین الملل در پاسخ به این سوال که رویکرد ترامپ در حل و فصل حضور داعش در منطقه چگونه خواهد بود، اظهار کرد: « قطعا حضور ترامپ حضوری ضد داعش است و همانطور که هم در متن سخنرانی هایش عنوان کرد مخالف وجود داعش بود و خواهان نابودی آنها. قطعا از این بعد تغییراتی در روابط با عربها از طرف آمریکا نیز وجود خواهد داشت.»وی افزود: «ایران در برابر دونالد ترامپ می بایست دست به عصا راه برود و مراقب این باشند که از طریق موضع گیری ها موجبات نگاه منفی ترامپ به ایران را فراهم نکنند. سیاست ترامپ سیاستی با ثبات است. تحولاتی جدیدی در جهان رخ خواهد داد».


خبرنگار: محسن فیض اللهی