سرمقاله - مهدی آیتی

رئیس جمهور آمریکا به دلیل پول و نفت نباید نوکر عربستان باشد

نماینده مجلس

  1. ۸ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۱
آیتی
نوآوران -

در کلیت قضایا رئیس جمهور آمریکا چه دموکرات و چه جمهوری خواه تاثیر قابل ملاحظه‌ای در مسائل داخلی جمهوری اسلامی ایران دارد، چرا که اختلاف میان ایران و آمریکا زیر ساختی و زیر بنایی است و علاوه بر اختلافات سیاسی و اقتصادی ایدئولوژیک و عقیدتی است که به راحتی قابل رفع شدن نیست.

جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه برنامه‌ریزی‌های خود را بر مبنای سیاست‌ها و انتخابات ایالات متحده آمریکا طراحی و سازماندهی نکرده است.

یک نکته ای که باید به آن توجه کرد، این است که در آمریکا چه جمهوری خواه و چه دموکرات که حکومت را به دست می گیرند، در صورتی که حاضر باشند بر روی مذاکرات برد – برد، رعایت منافع متقابل، حفظ امنیت کشورها و استقلال تمامی دولت ها و پرهیز از توطئه و غیره تمرکز داشته باشند، آن گاه جمهوری اسلامی ایران با آن بر سر مذاکره خواهد نشست.

ما در جریان توافق هسته ای در عمل نشان دادیم که از مذاکره با ایالات متحده آمریکا هراسی نداریم.

جمهوری اسلامی ایران امروز در دنیا بسیار قدرتمند است و دارای کارشناسان عرصه دیپلماسی والا مقامی است که از مذاکره با هیچ کشوری چه در آمریکا و چه در اروپا هراسی ندارد.

امروز شاهد این هستیم که جان کری به عنوان یکی از مقامات ایالات متحده اقرار می کند، محمد جواد ظریف همتای ایرانی من یکی از موفق ترین و قدرتمند ترین دیپلمات های جهان است.

در نتیجه افتخار می کنیم که جمهوری اسلامی ایران در اوج اقتدار خود حاضر است با هر کشور در هر گوشه جهان و در هر سطحی به مذاکره بنشیند.

در صورتی که منافع متقابل حفظ شود و آن مذاکره بر مدار برد- برد باشد.

جمهوری اسلامی ایران طرفدار و مدافع تمام مردم در همه جهان است. اگر امروز ترامپ تهدید می کند موافقتنامه هسته ای ایران و جهان را پاره می کند و کنار می گذارد این جمهوری اسلامی ایران است که خطاب به وی و هم فکران آن می‌گوید، چنین قدرتی ندارند و چنین بی تعهدی هایی اول از همه به ضرر خودشان است.

از طرفی دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا اجازه چنین اقدامی را ندارد، چرا که وی به تنهایی این توافق را به امضا نرسانیده که بخواهد به صورت یک طرفه آن را نقض کند.

ایران در 5+1 در برابر بسیاری از کشورها را برجام را به فرجام رسانید و همین باعث می شود که قدرت عدم رعایت از یک کشور صرف گرفته شود.

این نکته را باید در نظر بگیرم که چنین اظهاراتی از سوی ترامپ بیشتر حالت شعاری تبلیغاتی و انتخاباتی داشت و صرفا مصرف داخلی داشته است و اکنون که رای آورده این رئیس‌جمهور با حرف های دوران تبلیغات خود تفاوت‌هایی دارد و باید بر اساس عقل رفتار کند.

یک نقطه مثبت در میان مواضع ترامپ دیده می شود و آن این است که وی در موضع مخالفت با روسیه هم از ایران و هم از روسیه دفاع کرده است.

ترامپ اعلام کرده که کشورهای عربی رانت‌خواری کرده اند و از پول ما به نفع خود بهره می‌برند و این ما هستیم که باید جلوی چنین مواردی را بگیریم. چنین مواردی اظهاراتی است که فقط در حد شعار مطرح شده و باید صبر کرد و دید که آیا در مقام عمل نیز اثبات می شود یا خیر.

وی باید در عمل ثابت کند که رئیس جمهوری آمریکا به دلیل پول و نفت عربستان نوکر آن نیست. بنابراین در شعار این ترامپ است که از روسای قبلی امریکا برتر بوده است و باید ثابت کند که در عمل هم چنین مواضعی را اجرا می کند.