دور دوم مذاکرات بروکسل میان ایران و اتحادیه اروپا در گفت وگوی «نوآوران» با کارشناسان بررسی شد

تعاملی که حقوق بشر و ترامپ آن را محدود نمی کنند

مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه برای شرکت در دور دوم گفت‌ وگوهای ایران و اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کرده بود و دومین دور گفت ‌وگوهای جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا به ریاست وی و هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و با حضور هیأت‌های همراه در بروکسل برگزار شد. تخت روانچی در طول این مذاکرات با رئیس کمیته روابط خارجی و همچنین رییس گروه سوسیال دموکرات ‌های پارلمان اروپا به صورت جداگانه دیدار و رایزنی کرد.

  1. ۸ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
برجام
نوآوران -

. وی همچنین طی دو ملاقات جداگانه با «المار بروک»، رییس کمیته روابط خارجی و پیتلا، رییس گروه سوسیال دموکرات‌ های پارلمان اروپا در خصوص روابط دوجانبه و مسائل و تحولات منطقه ‌ای و بین ‌المللی با این دو دیپلمات ارشد اروپایی گفت‌وگو و رایزنی کرد.ارتقای سطح ارتباطات پارلمانی میان مجلس شورای اسلامی و پارلمان اروپا نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. در این دور از گفت‌ وگوها، محدوده وسیعی از همکاری ‌ها در حوزه‌ های اقتصادی، تجاری، بانکی، انرژی، حمل و نقل، محیط زیست، آموزشی، علمی و پژوهشی، بهداشتی، پناهندگان و مهاجرین، مواد مخدر و بلایای طبیعی مورد بحث قرار گرفت و در خصوص اجرای توافقات فی ‌مابین در این حوزه ‌ها تصمیم گیری شد. طرفین همچنین در ارتباط با مسائل و تحولات بین‌ المللی و منطقه ‌ای و به خصوص سوریه، عراق، یمن و افغانستان به تبادل نظر پرداختند. تخت‌ روانچی در حاشیه این دور از گفت ‌وگوها همچنین با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ملاقات کرد و با او در خصوص مسائل و تحولات در روابط دوجانبه و منطقه ‌ای به تبادل نظر پرداخت. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این دیدار بر تعهد این اتحادیه اروپا در قبال اجرای کامل برجام و ضرورت پایبند بودن تمامی طرف ‌ها به اجرای این توافق تاکید کرد. در این بین، بخشی از این گفت و گوها که به موضوع حقوق بشر مربوط است در داخل ایران با مخالفت‌های مواجه بوده است. از جمله محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران که دو هفته پیش اعلام کرد دستگاه قضایی هنوز برای فرستادن نماینده به گفت و گوهای ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل تصمیم قطعی نگرفته است. او گفته بود: «مذاکرات تنها زمانی انجام می شود که دارای شروطی باشد و ما قبل از این که در مذاکرات حقوق بشری با اروپا وارد شویم چارچوب مذاکرات را مشخص خواهیم کرد.» مقامات، مذاکرات با اتحادیه اروپا بر سر مسائل حقوق بشر ایران را دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی دانسته، اما به نظر می ‌رسد با برگزاری دومین دور گفت و گوهای با این اتحادیه در روز ۱۹ آبان، با گفت و گو درباره موضوع حقوق بشر موافقت کرده‌اند. ناگفته نماند دور بعدی گفت‌ وگوهای بلند پایه ظرف شش ماه آینده در تهران برگزار خواهد شد و دور اول این گفت ‌وگوها به ریاست تخت‌ روانچی و اشمید در اوایل سال جاری میلادی در تهران برگزار شده بود.

    اتحادیه اروپا به هیچ وجه خواهان از دست دادن ارتباط با ایران نیست

فریدون مجلسی، کارشناس مسائل بین المللی در گفت وگو با « نوآوران » با اشاره به دومین دور گفت ‌وگوهای جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا، گفت:  مسائل حقوق بشری به نوعی تعهد اخلاقی از جانب اتحادیه اروپاست که خواهان اداره آن است. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران ضمن احترام به مسائل و مبادی حقوق بشر ضوابط و قواعد خاص خود را رعایت می کند. این کارشناس مسائل بین المللی همچنین ادامه داد: یکی از بارزترین مصادیق نقض حقوق بشر کشور عربستان سعودی است که بسیاری از موازین بین المللی را زیر پا گذاشته و می گذارد. مجلسی معتقد است؛ جمهوری اسلامی ایران همواره پایبند به اصول انسانی و حقوقی بوده است و مسائلی که بیشتر در این زمینه یعنی درباره حقوق بشر مطرح می شود هیچ تشویشی برای آینده تعاملات میان ایران و کشورهای جهان ایجاد نخواهد کرد. وی گریزی به برخی از سنت های قدیمی همچون رسوم برده داری زد و افزود: بسیاری از سنت ها و نحوه اجرای بسیاری از احکام از قدیم تا به امروز تغییر کرده و مواردی که در دوران گذشته در زمره موازین حقوق بشری نبوده، اکنون به عنوان قاعده مد نظر قرار گرفته است.

مجلسی با تاکید بر این که بهانه های حقوق بشر چیزی نیست که به سطح روابط میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا آسیب رساند، گفت: از جمله مسائل مهم میان ایران و جهان بحث های مربوط به برجام است که حتی با توجه به ریاست جمهوری ترامپ هم نسبت به عدم التزام طرف‌های خارجی به آن بیمی وجود ندارد. این تحلیل گر مسائل بین المللی ادامه داد: چرا که اتحادیه اروپا به هیچ وجه نمی خواهد کشور ثروتمندی همانند ایران را از دست بدهد. وی در توضیح دلایل آن افزود: اتحادیه اروپا در پی این است تا از لحاظ تامین سوخت فقط متکی به روسیه نباشد. همچنین کشورهای اروپایی مایل نیستند که  تمام فروششان به سمت چین سرازیر شود و به دنبال بازاری بهتر یعنی جمهوری اسلامی ایران هستند. مجلسی معتقد است که خریدار و فروشنده انحصاری مشکلات بسیاری را برای این دست کشورها ایجاد می کند و این چیزی است که اتحادیه اروپا به خوبی به آن واقف است. این کارشناس مسائل بین المللی گفت: اگرچه اتحادیه اروپا ایالات متحده آمریکا را در مواردی ترجیح می دهد، اما این موضوع به اندازه ای نیست که جمهوری اسلامی ایران را از دست بدهد.

    تعهد به اجرای برجام محوریت مذاکرات بروکسل

حسن هانی زاده، کارشناس مسائل بین المللی به « نوآوران» گفت: موضوع حقوق بشر مبحثی بسیار گسترده و کاملا پیچیده است و در برخی از موارد همچون ابزار و بهانه ای برای اعمال فشار به جمهوری اسلامی ایران از سمت کشورهای اروپایی بوده است. وی همچنین افزود: به نظر می رسد اتحادیه اروپا نگاهی انسانی به موضوع حقوق بشر ندارد و این ادعا آن جایی محقق می شود که اکنون حدود بیست ماهی است عربستان سعودی مردم یمن را با حملات خود تلف می کند و منجر به قتل عام مردمان آن سرزمین می شود و اتحادیه اروپا واکنشی در برابر آن نشان نمی دهد، اما هرزگاهی با بهانه جویی های متعدد نسبت به جمهوری اسلامی ایران حساسیت نشان می‌دهد. هانی زاده با بیان این که به نظر می رسد نگاهی که نسبت به موضوع حقوق بشر وجود دارد بیشتر از آن که انسانی باشد سیاسی است، افزود: قواعد حقوق بشر موضوعی کاملا بشری و انسانی است و نباید نسبت به آن نگاهی دو گانه وجود داشته باشد. این تحلیل گر مسائل بین المللی معتقد است اگر قرار است مسائل مربوط به حقوق بشر دست مایه ای برای اعمال فشار و حساسیت در ایران باشد، باید در مورد کشورهای دیگر نیز چنین نگاهی وجود داشته باشد. به گفته هانی زاده نه موضوع حقوق بشر و نه ریاست جمهوری ترامپ نمی تواند مانعی بر سر راه برجام باشد.

وی به مذاکرات بروکسل و موضوعات مطرح شده در آن اشاره کرد و افزود: آن چه ضمن تعاملات گسترده میان ایران و اتحادیه اروپا مورد تاکید فراوان قرار گرفت موضوع برجام بود که اتحادیه اروپا به نوعی مسئول اجرای تمام بندهای آن است. هانی زاده با بیان آن که برجام یک سند رسمی در سازمان ملل است، ادامه داد: هر عضوی که در زمینه اجرا و تعهد نسبت به آن کوتاهی کند در برابر افکارعمومی مسئول است.


خبرنگار: بهناز لطفعلی زاده