ادعاهای اصولگرایان مبنی بر ترامپ هراسی اصلاح طلبان در گفت وگوی نوآوران با کارشناسان سیاسی بررسی شد

مصرف داخلی از انتخابات آمریکا تا خرداد 96

آن چه امروز به عنوان شانتاژ جدید برخی از رسانه های اصولگرا مطرح می شود، انعکاس اخبار ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی دونالد ترامپ توسط رسانه های رقیب یعنی اصلاح طلب است.

  1. ۹ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
ترامپ
نوآوران -

به اعتقاد آن ها اصلاح طلبان از پیروزی ترامپ دچار ترس و وحشت عمیقی شده اند و اصرار دارند که این وحشت را به ملت تزریق کنند و با استناد به آن این گونه نتیجه گیری کنند که اگر در انتخابات ۹۶ به آنان رأی ندهند، باید سایه یک جنگ احتمالی را بالای سر خود داشته باشند.

همچنین این رسانه ها اعلام می کنند؛ اصلاح طلبان با وجود آن که ادعا می کردند برجام یک سند بین الملی است، اما نگران نادیده گرفتن آن از سوی ترامپ هستند. این درحالیست که کارشناس سیاسی معتقدند که اساس حرکت جمهوری اسلامی ایران بر مبنای مثلث عزت، مصلحت و حکمت است و بنابراین جریان سیاسی اصلاح طلب نیز از انتخابات ریاست جمهوری هیچ کشوری به عنوان مصرف داخلی بهره برداری نمی کند.

   اصلاح طلبان به هیچ وجه دچار ترامپ هراسی نشده اند

عبدالله ناصری، عضو بنیاد امید باران و فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت وگو با «نوآوران» و با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: پیروزی دونالد ترامپ در یکی دو روز نخستینی که اعلام شد تمام دنیا را به خود مشغول کرد و این چیزی است که مختص ایران و جناح خاصی نبوده است.

وی همچنین با تشبیه این اتفاق با انتخابات سال 84 ایران ادامه داد: ایالات متحده آمریکا دارای موقعیت بین المللی بسیار بالایی است و به همین دلیل تغییر حکومتی همانند آن چه در این انتخابات شاهد آن بودیم خصوصا در روزهای نخستین ذهن تمام دنیا را به خود مشغول داشت.

ناصری با اشاره به اظهارات اخیر برخی از رسانه های اصولگرا مبنی بر وحشت اصلاح طلبان از پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا افزود: اصلاح طلبان به هیچ وجه دچار ترامپ هراسی نشده اند، چرا که جمهوری اسلامی ایران با هر تغییر در شرایط کشورهای متفاوت سیاست خارجی و اصولی را که به آن ها معتقد است، تغییر نمی دهد و این به خوبی واضح و مشخص است که ایالات متحده آمریکا بر اساس یک ساختار حاکمیتی خاص پیش می رود و اگرچه که در این سیستم فرد رئیس جمهوری دارای اختیارات ویژه ای است، اما نخبگان و افکارعمومی اجازه هرکاری را به وی نمی دهند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: پس از اعلام نتایج ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا و بعد از پیروزی ترامپ مطلبی را نوشتم و در ان اشاره کردم که ترامپ قبل از انتخابات با ترامپ بعد از انتخابات متفاوت است. وی به عنوان یک کاندیدا علیرغم شعارهایی که به واسطه آن ها رای آورد، امروز درون یک منظومه شکل گرفته و تعریف شده به فعالیت می پردازد و البته این درست است که ترامپ در پاره ای از مسائل دارای تفاوت های عمده با باراک اوباما و جرج بوش است.

این عضو بنیاد امید باران با بیان این که انتخابات آمریکا هیچ مصرف داخلی برای جریان های سیاسی ایران ندارد، گفت: اتفاقا برعکس تبلیغاتی که علیه اصلاح طلبان و رسانه های آن ها می شود، این برخی از رسانه های رادیکل اصولگرا بودند که در خصوص پیروزی دونالد ترامپ فضای مه آلود گسترده ای بر افکارشان حاکم بود.

وی معتقد است که پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاثیری بر سیاست های کلان این کشور ندارد و آن چه باید مورد توجه قرار گیرد، این است که هیچ عقل سلیمی از نتایج این انتخابات به منظور مصرف داخلی بهره برداری نمی کند.

ناصری ادامه داد: وجه تشابه این انتخابات با انتخابات ریاست جمهوری سال 84 ایران این است که جامعه آمریکا متوجه این می شود که نباید گرفتار شعارهای پوپولیست شود و نباید با عدم حوضر خود در عرصه های سیاسی عاملی شود تا چرخه قدرت و حاکمیت فرصتی برای ترامپ و امثال وی ایجاد کند.

وی معتقد است که هر کنش گر سیاسی در این دام بیفتد که پیروزی  ترامپ برای سیاست ایران مشکل آفرین است، دچار خام اندیشی و ساده انگاری شده است، چرا که جمهوری اسلامی ایران در هر شرایطی بر مبنای مثلث عزت، حکمت و مصلحت به مناسبات بین المللی خود ادامه می دهد.

   مردمی که دارای بصیرت هستند نیازی به شعارهای عوام فریبانه ندارند

محمد فیضی، نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «نوآوران» با اشاره به شایعه پراکنی های متعددی بر مبنای ترامپ هراسی جریان اصلاحات گفت: چنین شایعاتی حقیقت ندارد و اصلاح طلبان از انتخابات ریاست جمهوری هیچ کشوری از جمله ایالات متحده آمریکا بهره برداری های داخلی و انتخاباتی نکرده و نخواهند کرد.

وی همچنین افزود: چرا که آن چه در انتخابات تاثیرگذار خواهد بود، رای مردمی است که با بصیرت خود در صحنه انتخابات حاضر می شوند، مردمی که دارای بصیرت و آگاهی هستند نیازی به شعارهای عوام فریبانه ندارند و این به آن معناست که انتخابات در کشور کاملا آزاد است.

این نماینده مجلس معتقد است که نه تنها اصلاح طلبان نمی خواهند با استناد به پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و بر مبنای وحشت و نگرانی خود از این ماجرا افکارعمومی را تحت تاثیر قرار دهند، بلکه مصرف داخلی از چنین موضوعی توسط رسانه های رقیب را نفی می کنند.

فیضی با تاکید بر آزاد بودن انتخابات و آگاه بودن مردم نسبت به آن چه در جامعه در جریان است، افزود: چنین تبلیغات و تحلیل های دور از ذهنی می تواند ذهن جامعه را تحت تاثیر قرار دهد، فلذا باید از آن جلوگیری کرد.

   مخالفت های گاه و بی گاه با برجام عجیب است

علی تاجرنیا، فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهاراتی که توسط برخی از رسانه های اصولگرا درباره برجام و ترس از سرنوشت آن با توجه به روی کار آمدن ترامپ عنوان می شود، به «نوآوران» گفت: در دوره های پیشین کوچکترین نظرات مخالفی که با نگاه حاکم متفاوت بوده، تحمل نمی شد، اما امروز عجیب است که هنوز برجام به عنوان یک تفاهم نامه و قراردادی که با تصمیم شورای امنیت ملی کشور مورد اتفاق تمام جریان های  سیاسی قرار گرفته مدام مورد انتقاد افراد مخالف قرار می گیرد.

وی همچنین افزود: آن چه در این دولت به شدت مشاهده می شود این است که به هر بهانه ای مسائلی که مربوط به حوزه های کلان کشور است وبه همت دولت روحانی و اصلاح طلبان حامی آن به سرانجام می رسد، مورد انتقادات گاه و بی گاه قرار می گیرد و این خود می تواند آسیب فراوانی به افکار عمومی وارد کند.


خبرنگار: بهناز لطفعلی زاده