نوآوران در گفت وگو با کارشناسان اظهارات اوباما در خصوص پایبندی به برجام را بررسی کرد

واقعیت های غیر قابل نقض برجام

صحبت های روز گذشته اوباما پس از اتمام حجت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مهر ابطالی بر تمام نگرانی های دلواپسانه داخلی برای گذار از برجام بود.

  1. ۸ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
برجام
نوآوران -

باراک اوباما رییس جمهور آمریکا از دونالد ترامپ رییس جمهور منتخب این کشور خواست به واقعیت های توافق هسته ای توجه کند، زیرا به گفته وی خروج از برجام واشنگتن را مقابل اروپا قرار می دهد.

باراک اوباما روز دوشنبه ۱۴ نوامبر در کنفرانس خبری در کاخ سفید خطاب به ترامپ گفت که این توافق فقط بین ما و ایرانی ها نیست.

اوباما افزود: توافق بین ایران و گروه 1+5 ، یعنی کشورهای دیگر از جمله برخی از نزدیک ترین متحدان ماست. اگر ما از برجام خارج شویم به معنای آن خواهد بود که باید کشورهای اروپایی، یا روسیه یا چین را که به توافق پایبند مانده اند، تحریم کنیم. اوباما خاطرنشان کرد که توافق هسته‌ای ایران مثال خوبی است که شکاف بین لفاظی و واقعیت ها را در واشنگتن نشان می دهد. وی ابراز امیدواری کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب و متحدان جمهوریخواه او در کنگره به واقعیت های توافق هسته ای ایران توجه کنند.

 اوباما پیش بینی کرده که بر هم زدن برجام دشوار باشد. نزدیکان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، از ضرورت بازنگری در توافق اتمی با ایران سخن گفته اند. درهمین حال فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شب گذشته در پایان یک نشست غیررسمی میان وزرای خارجه اتحادیه اروپا، از این توافق دفاع کرد و گفت که پایدار ماندن برجام و اجرای آن از اولویت‌های اتحادیه اروپاست. وزیران خارجه اتحادیه اروپا هم روز دوشنبه گفتند که این اتحادیه تعهد قاطعی بر اجرای این توافق دارد.

     عدم پایبندی هر عضو برجام آن را در برابر افکارعمومی قرار می‌دهد

آذر منصوری، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت و فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت وگو با «نوآوران» با اشاره به مسائل مربوط به برجام و حواشی متاثر از انتخابات اخیر ایالات متحده آمریکا و ریاست جمهوری دونالد ترامپ، گفت: تحولاتی که در انتخابات آمریکا رخ داد بیش از هر چیزی نشان از اتفاقی دارد که هرچند کاندیدای مورد حمایت و اعلامی از سوی حزب جمهوری خواه در آن موفق به ریاست جمهوری شد، اما این موضوع مورد توافق و اجماع خود افراد و اخبگان این حزب نبوده است.

وی همچنین افزود: به هر حال با روی کار آمدن ترامپ تغییراتی در سیاست های ایالات متحده آمریکا ایجاد می شود که قابل انکار نیست و قطعا دولت جدید این کشور عملکردی مشابه دولت قبلی نخواهد داشت و این تفاوت به دلیل فرق داشتن ساختار سیاست های اتخاذی دو حزب مطرح آمریکا است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که جمهوری خواهان به لحاظ دیدگاهی و رویکردی در مقایسه با کاندیداهای حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا و دولت قبلی این کشور دارای مواضع خوش بینانه نسبت به جمهوری اسلامی ایران و مسائل خاورمیانه نیستند، ادامه داد: اما قاعدتا ترامپ اولین جمهوری خواه آمریکا نیست و ایران دارای تجربه ارتباط با دولت های متعدد است.

منصوری گفت: در طول سه سال و چند ماهی که از عمر دولت تدبیر و امید گذشته بیشترین و بالاترین نگرانی و البته بحران در سیاست خارجی کشور مبنی بر خروج پرونده ایران از شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده است که همانطور که شاهد بودیم به واسطه تلاش های دولت و تیم همراه آن برجام به نگرانی های نام برده، پایان داد.

به گفته این عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت برجام نه فقط نقطه قوت و قدرت دولت روحانی بلکه به مثابه توفیقی برای ملت ایران در جهان در نظر گرفته می شود.

وی ادامه داد: نماینده جمهوری اسلامی ایران مقتدرانه با دیپلماسی موفق در مذاکرات 1+5 حقوق حقه ملت را به سرانجام رسانید و این در حالیست که دولت گذشته و هم فکران آن ثابت کردند آن چه به عنوان نتیجه عملکرد آن ها در جهان انعکاس می یابد، بحرانی ست که هم سیاست داخلی و هم سیاست خارجی کشور را بحران های متعددی روبه رو ساخت.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به این که برجام یک مطالبه ملی بود، افزود: توفیق آن باعث شد آسیب های ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت و قطعنامه های ناشی از آن محقق نشود و کشور به حقوق خود دست پیدا کرد.

منصوری گفت: برجام به عنوان دستاوردی ملی مورد قبول و اجماع بطن جامعه بوده است و رهبر معظم انقلاب نیز آن را قبول دارند. بنابراین آن چه باید به آن توجه داشت، این است که احزاب و جریان های سیاسی چه موافق و چه مخالف برجام نباید آن را دچار سیاست زدگی کنند.

وی معتقد است برجام یک توافق بین المللی است و تعهدی که در آن ایجاد شد یک مسأله شخصی نیست که ترامپ بخواهد و بتواند آن را نقض کند. جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در این توافق بین المللی پایبند بوده و بنابراین هر عضو آن نیز در برابر پایبندی و عدم پایبندی به برجام مسئول هستند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است به سود همه جهان است که همه طرف ‌های امضا کننده توافق هسته ‌ای، آن را اجرا کنند، چرا که عدم پایبندی هر یک از اعضا آن کشور را در برابر دیگر متحدان و البته در برابر افکار عمومی جهان قرار می دهد.

     تلاش تیم ضد تهران ترامپ برای محدود کردن تصویر آمریکا از برجام

مهــــدی مطهرنیا، کارشناس مسائل سیاسی واستاد دانشگاه در گفت‌وگو با «نوآوران» گفت: تیمی که دونالد ترامپ بر سر کار آورد یادآور رونالد ریگن است. در دهه 1970 تا 1980 ایالات متحده آمریکا تلاش کرد تا مسکو را به بازی خطرناک سابقه تسلیحاتی بکشاند.

وی همچنین افزود: در همان زمان هم ایجاد و اجماع بین المللی علیه شوروی سخت بود. ماجرای امپراطوری شیطانی مسکو، حقوق بشر و حقوق بشر کارتر زمینه های نفوذ در جامعه بین المللی را برای این اجماع منطقه ای فراهم می کرد، اما کامل نه !

این تحلیلگر مسائل بین المللی ادامه داد: در این دهه با قیمت نفت بازی شد، اقتصاد مسکو تضعیف شد و با روی کار آمدن رونالد ریگن و تیم ضد روس مسکو ستیز آن زمینه های تشدید مسابقه تسلیحاتی را در جنگ ستارگان فراهم آورد و با تضعیف مسکو در پایان دوران ریگن شاهد فروپاشی شوروی بودیم.

مطهرنیا با اشاره به این که امروز تیمی ضد تهران در حال شکل گیری در واشنگتن است، گفت: بالغ بر یک دهه اقتصاد جمهوری اسلامی ایران در آوردگاه هسته ای و تحت فشار تحریم های متعدد به تعبیر کشورهای خارجی فلج شده بود و دولت میانه رویی سر کار بود که می خواست کشور را از این ورطه نجات دهد و در همین شرایط  بود که برجام چنین نقشی را ایفا کرد.

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از اظهارات خود افزود: بر اساس آن چه در که ترامپ در کمپین انتخاباتی خود تبلیغ کرد، این تیم جدیدی که در آمریکا بر سر کار آمده در صدد بوده تا برجام را پاره کند، اما نه!  تیم ترامپ بر آن است تا از طریق تجهیز بین المللی و با استفاده از جهت گیری های حساس نسبت به خود بعد از به قدرت نشستن تصویر آمریکا از برجام را محدود کند.

وی ادامه داد: از این منظر باید بگویم که برجام با محدود شدن توسط ترامپ و تیم همراه وی دلواپسان تهران تهدید می کند و فشار بر دولت روحانی از سمت آن ها را افزایش می دهد. بنابراین نارضایتی در آستانه انتخابات از سوی دلواپسانی که در برخی از ارکان قدرت دارای نقش هستند به واسطه گذر آن ها از برجام تشدید می شود.

مطهرنیا گفت: امروزه در تهران تیم قدرتمندی در ساختار قدرت سیاسی همواره مخالف برجام بوده و ترامپ را بهترین فرصت برای گذر از برجام، روحانی و دولت آن می داند و این جاست که اجماع بین المللی علیه ایران می تواند با گذر تهران از برجام با توجه به استعدادها و قابلیت های قابل توجهی که برای این گذار وجود دارد، حافظه تاریخی از کنش گران بین المللی را تضعیف کند و با توجه به قدرت اقتصادی آمریکا و چالش های روبه روی آن ترامپ مثل دیگر جمهوری خواهان از اقتصاد شکوفا شده توسط دموکرات ها استفاده می کند و این زمینه فشار بر ایران را افزایش می‌دهد.

این استاد دانشگاه معتقد است تهران اگر بخواهد گذر از تعامل و تعادل را دستور کار قرار دهد، با مشکل روبه رو می شود و این بهترین کمک به تیم ضد تهران ترامپ است.

مطهرنیا در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به شکاف محتمل میان آمریکا و متحدان خود در جهان در صورت عدم پایبندی بر برجام، افزود: پس از روی کار آمدن ترامپ با کمپین انتخاباتی خاص خود وجهه آمریکا زیر سوال رفت و شاهد بودیم که در همان زمان به طور ناگهانی ارزش سهام 600 واحد سقوط کرد، این در حالیست که پس از سقوط برج های دوقلو آمریکا با ریزش 540 تا 560 واحدی ارزش سهام مواجه شدیم.

وی افزود: اکنون آمریکا با ترامپ در وضعیتی است که بازآفرینش دکترین آزادسازی برنهایم در دهه 1970 تا 1980 مسکو علیه تهران را دنبال می کند.

دکترین نام برده در حال مدیریت تیم شوونیسم رادیکالیست ترامپ است و در همین زمینه آن ها در پی آنند تا بستر نوعی واگرایی در هیات حاکمه ایران و شدت بخشیدن به محاصره منطقه ای تهران با مرکزیت اسرائیل و سازمان های چریکی خارج از کشور را سامان دهی کنند.

     نقض برجام بر کیفیت ارتباط کشور خاطی با جهان  تاثیر می‌گذارد

شهربانو امانی نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و فعال سیاسی اصلاح طلب به «نوآوران» گفت: دو جریان عمده در اداره جهان تاثیرگذار بوده است. جریان اول صلح طلبانی هستند که در تلاش اند محور فعالیت ها و تعاملات خود با جهان را  با اخلاقیات، صداقت، حذف خشونت و افراط گرایی هم گام سازند.

وی همچنین افزود: این همان رویکردی است که رئیس دولت تدبیر و امید در سال 92 آن را انتخاب کرد و امروز در پی بسط و گسترش آن است.این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: جریان دیگری در جهان در پی آن است تا با غارت منابع جهانی، تقویت زرادخانه ها و تولید سلاح به اهداف خشونت آمیز خود جامه عمل بپوشاند.

امانی معتقد است بیشتر نگرانی هایی که از روی کار آمدن دونالد ترامپ در میان صلح طلبان وجود داشت برای این بود که طبیعتا وقتی کاندیدایی با شعارهای رادیکالیسم بر سر کار می آید، می تواند زمینه ای برای ترویج خشونت در جهان باشد.

این نماینده مجلس برجام را حاصل تعامل، صلح دوستی و تعادل رویکرد جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: وقتی تعهدی ایجاد شد، هر رئیس جمهوری در هر یک از کشورهای طرف این توافق بین المللی که بر سر کار بیاید باید پایبند به تعهدات قبلی باشد.

وی افزود: تمام کشورهای عضو برجام از جمله آمریکا باید نسبت به تعهدات اخلاقی، قانونی و دیپلماسی پایبندی لازم را داشته باشند که در غیر اینصورت کشور خاطی در برابر دیگر کشورهای عضو این توافق نامه بین المللی مسئول خواهد بود و چه بسا که این عدم پایبندی بر کیفیت روابط میان آن ها نیز تاثیرگذار باشد.


خبرنگار: بهناز لطفعلی زاده