سرمقاله - رحمان قهرمان پور

برجام آلترناتیو ندارد

کارشناس مسائل بین الملل

  1. ۸ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۰
قهرمان پور
نوآوران -

مواضع دونالد ترامپ در ایام تبلیغات انتخابات باعث نگرانی‌هایی در دولت دموکراتیک باراک اوباما شده است. آن چه امروز از سوی مقامات آمریکایی به عنوان تاکیدات بسیار بر اجرا و پایبندی بر برجام دیده می شود در دو حالت تفسیر خواهد شد. نخست آن که همان طور که ذکر شد دولت اوباما امروز نگران شعارهای انتخاباتی ترامپ است، چرا که اگر چنین شعارهایی بخواهد در مقام عمل قرار گیرد، آمریکا متحمل هزینه هایی می شود که برای این کشور مطلوب نخواهد بود.

از طرف دیگر چنین تاکیداتی می‌تواند به منزله هشداری به ترامپ باشد که از مواضع افراطی خود عقب‌نشینی کند، چرا که اگر از مواضع تند خود عقب نشینی نکند و تعهدات آمریکا نسبت به برجام عملیاتی نشود، برای آمریکا هزینه بر خواهد بود.

دونالد ترامپ شخصیتی است که بر حسب شرایط تصمیم می گیرد و مواضع خود را در زمان تغییر می‌دهد و به همین دلیل اصلا مشخص نیست که وی مواضع جدیدی را اتخاذ می کند یا به همان مفاهیمی قبلا اعلام کرده، پابرجا خواهد ماند.

بنابراین تاکیدات فراوانی که نسبت به پایبندی به برجام از سوی مقامات آمریکا دیده می شود، دارای دو جنبه مثبت و منفی است.

 که در موضع مثبت نوعی هشدار به ترامپ برای عدول از رویکردهای قبلی خود است و از نظر منفی می‌توان گفت ترسی نسبت به مواضع نامشخص رئیس جمهوری آینده آمریکاست.

افرادی که معتقدند ترامپ تاجر مسلک است، معتقدند در تجارت هرجا پول بیشتر باشد، تاجر به آن سمت متمایل می شود.

این به آن معناست که ترامپ نیز ممکن است در مواضع بین المللی خود چنین شیوه ای را در دستور کار قرار دهد و همین است که به نگرانی‌های آن‌ها دامن می زند.

از طرفی برجام آلترناتیو ندارد و آن هایی که امروز مخالف آن هستند اگر به فکر مذاکره ای دوباره با طرف خارجی بر سر مسائل هسته ای هستند باید آگاه باشند که تلاشی که می بایست در این مسیر انجام شود، انجام شده است و هر دو طرف به میزانی که توانسته اند انعطاف نشان دادند.

 مخالفان برجام بر این باورند که ایالات متحده آمریکا به جای آن که بابت نقض برجام مجبور به پرداخت هزینه هستند، اصلا نباید با آن ها معامله ای انجام داد. جمهوری اسلامی ایران در برجام و توافق هسته‌ای دست بسته نیست و هر کجا که طرف غربی و خارجی به تعهدات خود نسبت به برجام پایبند نباشد، ایران نیز گزینه های متقابل خود را به کار می گیرد.

 برجام در شرایط فعلی ممکن‌ترین گزینه است و این به آن معناست که مخالفان توافق هسته‌ای هیچ بدیلی برای آن دارا نیستند. کسانی که معتقدند توافق هسته ای می تواند به شکل دیگری به جریان بیفتد، باید بدانند که خروجی مذاکرات چندین و چند ساله آن‌ها نتیجه ای خارق العاده که دامنه آزادی طرف های مذاکره را به اندازه زیادی وسعت بخشد، نخواهد بود. بحران توافق هسته ای بیش از یک دهه طول کشید و در آن تلاش‌های زیادی انجام شد که نتیجه آن هم همینی است که امروز جمهوری اسلامی ایران به صلاح دید خود در برجام عمل کرده و خواهد کرد و هیچ‌گاه در برابر آن دست بسته نخواهد بود.