شمخانی:

قطعنامه شورای امنیت زمینه ساز ورود عناصر اطلاعاتی حامی تروریسم به حلب است

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: قطعنامه شب گذشته شورای امنیت سازمان ملل، زمینه سازی برای ورود عناصر اطلاعاتی و نظامی کشورهای حامی تروریسم به حلب در قالب نیروهای ناظر است.

  1. ۷ ماه قبل
  2. ۰
شمخانی
نوآوران -

 علی شمخانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران، آزاد سازی حلب از کنترل گروه های تروریستی را دستاورد بزرگ نظامی برای ارتش سوریه و جبهه مقاومت عنوان کرد.

وی با اشاره به تلاش های گسترده کشورهای حامی تروریسم در چند ماه گذشته برای به شکست کشاندن ارتش سوریه در این عرصه افزود: تصویب قطعنامه 2328 شورای امنیت سازمان ملل متحد که شب گذشته انجام شد، اقدامی در ادامه فعالیت های مخرب گذشته و زمینه سازی برای ورود عناصر اطلاعاتی و نظامی کشورهای حامی تروریسم در قالب نیروهای ناظر به حلب است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: در این قطعنامه هیچ گونه نقشی برای دولت قانونی سوریه دیده نشده و به جای اولویت دادن به موضوع امداد رسانی به مردم تحت محاصره تروریست ها در سوریه تنها مسئله چگونگی خروج امن مسلحین از حلب مورد توجه قرار گرفته است.

شمخانی با اشاره به حمایت شگفت آور غرب و متحدان منطقه ای آن از تروریست های شناسنامه دار که سابقه جنایت واقدامات ضد بشری آنها کاملا در معرض نگاه و قضاوت افکار عمومی جهانی است،گفت: این رفتارغیر قابل قبول غرب و برخی کشورهای منطقه نشان می دهد که رویکرد بهره برداری ابزاری از تروریسم برای مقاصد سیاسی دارای ابعاد راهبردی بوده و مردم منطقه باید طی سال های آینده نیز هزینه های انسانی و اقتصادی این سیاست ها را بپردازند.

وی با تاکید بر اراده قاطع روسیه و ایران برای تداوم همکاری در مبارزه با تروریسم و پشتیبانی از دولت قانونی سوریه، افزود: روسیه هم پیمان ما در جنگ با تروریسم بوده و در این عرصه در حوزه های سیاسی و نظامی بخوبی درخشیده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: علیرغم تلاش های گسترده دشمنان برای مخدوش کردن این همکاری با درایت رهبران دو کشور، هماهنگی های فی مابین در حد بسیار بالایی بوده که در کنار هزینه های انجام شده فرصت ها و موقعیت هایی را برای هر دو کشور ایجاد کرده است.


**ابهامات جدی در سیاست های پنهان و آشکار برخی کشورهای منطقه

شمخانی در پاسخ به سوالی در خصوص تظاهرات هدایت شده در ترکیه پس از آزاد سازی حلب و همچنین ابهامات مربوط به ترور سفیر روسیه در آنکارا گفت: افزایش همگرایی و کار مشترک با کشورهای منطقه به منظور مدیریت بحران های جاری، سیاست ثابت جمهوری اسلامی ایران است لیکن وجود ابهامات جدی در سیاست های آشکار و پنهان برخی کشورها و مغایرت هایی که میان گفتار و رفتار آنها وجود دارد فضای حسن نیت و مشارکت را بشدت محدود می کند.


**حضور ترکیه در اجلاس مسکو می تواند در پایان اشغال خاک سوریه موثر باشد

هماهنگ کننده اقدامات سیاسی، نظامی و امنیتی ایران با سوریه و روسیه در پاسخ به سوالی در خصوص اهداف نشست امروز مسئولین سیاسی و دفاعی ایران، روسیه و ترکیه در مسکو اظهار داشت: تماسها و رایزنی های مستمر میان ایران و روسیه که پشتیبانی کننده دولت سوریه در مبارزه با تروریسم هستند، موضوع جدیدی نیست.

شمخانی افزود: حضور ترکیه در این اجلاس می تواند در فراهم شدن زمینه های لازم به منظور پایان بخشیدن به اشغال خاک سوریه توسط این کشور و تجدید نظر در سیاست های گذشته در خصوص حمایت از معارضین مسلح در سوریه موثر باشد.

وی خاطر نشان ساخت: اگرچه گفت وگو و تبادل نظر میان بازیگران اصلی در بحران سوریه می تواند درکاهش ابعاد تنش ،تاثیر گذار باشد لیکن این گونه نشست ها نباید از سوی برخی کشورها به عنوان ابزاری برای عملیات تاخیری و بازسازی توان از دست رفته برای تداوم سیاست های گذشته تلقی گردد.


**حامیان تروریسم از شکست تروریست ها در حلب درس بگیرند

دبیر شورای عالی امنیت ملی با ابراز نگرانی در خصوص برخی تلاش ها به منظور نقض حاکمیت ملی سوریه و فراهم نمودن زمینه تجزیه این کشور گفت:همانگونه که دنیا بعد از 6 سال جنگ در سوریه متوجه تاثیر گذاری و ارجحیت راهکارهای سیاسی بر اقدامات نظامی شده است باید به این واقعیت نیز توجه نمایند که طرف اصلی مذاکره و توافق برای دستیابی به راه حل سیاسی دولت قانونی سوریه بوده و هیچ طرفی نمی تواند به نیابت از دولت و ملت سوریه برای آینده این کشور تصمیم بگیرد.

شمخانی گفت:امیدواریم تروریست ها و حامیان آنها از شکست حلب درس گرفته و مسیر مذاکره با دمشق را انتخاب نمایند چراکه ادامه دسیسه های سیاسی و بازسازی توان نظامی برای ادامه جنگ، فرجامی به غیر از تداوم خسارت های انسانی و نابودی بیشتر زیر ساخت های حیاتی سوریه بدنبال نخواهد داشت.