پیش بینی فایننشال تایمز از تحولات سال 2017 /برجام اعتبارش را حفظ می کند

امروز سال 2016 میلادی پایان می یابد و در سال جدید که فراروی ماست تحولات مهمی در صحنه جهانی بوقوع می پیوندند که بر سرنوشت کشورها و زندگی مردم جهان تاثیر گذار است و روابط بین المللی را دستخوش تحولات مهمی می کند.

  1. ۶ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
برجام
نوآوران -

سردبیران روزنامه فایننشال تایمز به پیش بینی مهمترین تحولات سال 2017 پرداخته اند که اهم آنها بدین شرح است:

1- آیا در سه ماهه اول سال آینده میلادی، انگلیس اجرای روند خروج از اتحادیه اروپا را آغاز خواهد کرد؟

- بله. با بالاتر رفتن انتظارات داخلی و به نتیجه رسیدن بررسی های دولت، تا انتهای ماه مارس آینده دولت فرآیند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را آغاز می نماید.

2- آیا 'ماری لوپن' ( سیاستمدار دست راستی) برنده انتخابات ریاست جمهوری فرانسه خواهد بود؟

- نه. این احتمال صفر نیست ولی بنظر نمی رسد با شرایط اقتصادی فرانسه شعار جایگزینی یورو با فرانک، پول ملی، طرفداران پروپا قرصی داشته باشد.

3- آیا 'آنگلا مرکل' برنده انتخابات آلمان خواهد شد؟ -بله. البته رأی او کاهش خواهد داشت ولی مخالفین او با حربه انتقاد از سیاستهای مهاجرتی او حتی با وجود اقدام تروریستی برلین نیز نتوانسته اند مردم را به مخالفت کامل با او ترغیب نمایند.

4- آیا تفاهم هسته ای با ایران کنار گذاشته خواهد شد؟

-نه. دونالد ترامپ به خروج آمریکا از این توافق تهدید کرده است اما گفتن این حرف از عمل کردن به آن خیلی ساده تر است. حتی اگر آمریکا از این توافق کنار بکشد، این توافق که به تصویب شورای امنیت رسیده است و با حمایت اتحادیه اروپا، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین امضا شده اعتبار خود را حفظ خواهد کرد و همه تلاش خواهند نمود که مخاطرات احتمال اقدام آمریکا و اثرات آنرا کاهش دهند.

٥- آیا ترامپ و پوتین در خصوص سوریه به توافق خواهند رسید؟

-بله. ترامپ که اهرمی در سوریه در اختیار ندارد، در صد روز اول ریاست جمهوری خود با روسیه برای مقابله با گروههای تروریستی به توافق می رسد.

٦- آیا ترامپ دیوار مرزی با مکزیک را خواهد ساخت؟

-بله اما نه همه ی آنرا. دیوار برای مرز سه هزار کیلومتری کار ساده ای نیست. او در مواضع آخر خود اعلام کرده که حداقل بخش هایی از دیوار را به صورت فنس خواهد ساخت. بنابراین حداقل به صورت نمادین هم شده او موانع موجود را که یک سوم مرز را می پوشاند تکمیل می کند.

٧- آیا در سال جدید گروه تروریستی داعش از بین خواهد رفت؟

نه. خلافت اعلامی داعش در عراق و سوریه در سال جدید از میان خواهد رفت اما این گروه در محیط نا امن منطقه در خدمت جریانهای افراطی به اقدامات تروریستی خود بنحو محدودتری ادامه خواهد داد.

حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن با انتشار این پیش بینی فایننشال تایمز در صفحه تلگرامش این سوال را نیز مطرح کرده است که شما چه پیش بینی می کنید؟

نوشتارهای مرتبط

تازه های دیپلماسی