واکنش قاسمی به ضعف اطلاعات تاریخی تیلرسون

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: کشورهای همسایه جنوبی را به مذاکره و خویشتنداری دعوت می‌کنیم.

  1. ۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
قاسمی
نوآوران -

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری این هفته خود با خبرنگاران با اشاره به پیام بیش از 80 کشور جهان پس از حوادث تروریستی تهران برای دولت و ملت ایران، خاطرنشان کرد: این پیام‌ها نشان می‌دهد جامعه جهانی هنوز حساسیت خوبی نسبت به اینگونه وقایع دردناکی که در اقصی نقاط جهان اتفاق می‌افتد، دارد.


برجام منطقه‌ای نداریم


وی در پاسخ به خبرنگاری که موضوع برجام منطقه‌ای را مطرح کرد، گفت: من برجام منطقه‌ای را نمی‌فهمم، ما یک برجام بیشتر نداریم. آنچه بین ما و 1+5 در بحث هسته‌ای به عنوان برجام مطرح شد موضوع خاصی است و موضوع بین کشورهای خلیج فارس مسأله دیگری است با ویژگی‌های خودش و راهکارهای خودش.


قاسمی با بیان اینکه مسائلی که بعد از اجلاس ریاض در منطقه اتفاق افتاد و برگزاری نابهنگام و چیدمان این اجلاس آثار مخربی را با توجه به دخالت سایر کشورها در مسائل منطقه ایجاد می‌کند، افزود: همانطور که دیدیم پس از آن اتفاقات ناگواری در حوزه روابط کشورهای همسایه جنوبی ما اتفاق افتاد. باید این کشورها با توجه به وضعیت منطقه و چالش‌های موجود بتوانند در یک روند مثبت و همه جانبه در پشت میز مذاکره مسائل را حل و فصل کنند برای آرامش و ثبات در منطقه.


سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه طرف هندی اعلام کرده که شرکت‌های غربی از ترس تحریم‌های آمریکا در بحث بندر چابهار و پیشبرد این پروژه همکاری نمی‌کنند، نظر ایران در این ارتباط چیست؟ گفت: طرح چابهار طرح وسیعی است که در توسعه اقتصادی و گسترش ثبات در منطقه موثر است.


موانع پروژه چابهار با اراده کشورهای پیگیر قابل رفع است


وی با اشاره به مشارکت چندین کشور در پروژه چابهار اظهار کرد: آنهایی که ثبات، امنیت، توسعه اقتصادی، فقرزدایی و مبارزه با تروریسم در این منطقه را نمی‌خواهند در این پروژه و سایر پروژه‌های این چنینی در این منطقه کارشکنی‌هایی داشته‌اند. یکی از مشکلات موجود در منطقه فقر و عدم توسعه اقتصادی است که به نظر می‌رسد که بعضا و به صورت آگاهانه چنین موضوعی از سوی قدرتهای بزرگ دنبال می شوند آنها  نمی خواهند توسعه وثبات در این منطقه به وجود آید.


قاسمی خاطر نشان کرد: اگر در مورد این پروژه مشکلاتی به وجود آمده باشد و با موانعی روبرو شده باشد به نظر ما با توجه به اراده کشورهای پیگیر این پروژه، این موانع قابل رفع است و اراده ملتها می‌تواند بر این معضلات فائق آید.


گروه‌های افغان و دولت این کشور مشکلات خود را پشت میز مذاکره مطرح کنند


سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با اتفاقات اخیر در افغانستان از جمله حوادث تروریستی که در این کشور صورت گرفته و تاثیر این موضوع بر وحدت این کشور گفت: متاسفانه در چند هفته گذشته شاهد این بودیم که حوادث تروریستی توسط تروریست‌های شناسنامه‌دار منجر به شهادت  تعدادی از مردم این کشور شده است. این اتفاقات نگران کننده است و به دنبال  این حوادث اتفاقات دیگری نیز در  این کشور رخ داد که موجب نگرانی است.


این دیپلمات کشورمان ادامه داد:  تصور داریم که بدخواهانی وجود دارند که سعی می کنند از طریق گوناگون نظم، امنیت وثبات در افغانستان را تحت تاثیر قرار دهند. برای آن‌ها یک افغانستان باثبات پذیرفتنی نیست.


سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: ما از همه احزاب و گروهها در افغانستان و همچنین دولت این کشور می خواهیم که در تعاملی سازنده مشکلات خود را در پشت میز مذاکره مطرح کنند و به یک تفاهم جامع برسند.


وی با تاکید بر اینکه ما تنها راه حل مشکلات موجود در افغانستان را مذاکره و گفت‌وگو بین طرفهای مختلف در داخل این کشور می‌دانیم به برگزاری نشست «پروسه کابل» در کابل اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد یکی از اهداف تروریستها از حملات اخیر تحت تاثیر قرار دادن این اجلاس بوده است.


سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد که ما خواهان این هستیم که در افغانستان ثبات ، آرامش و توسعه حاکم شود و مرزهای امنی با این کشور داشته باشیم.


در ادامه این نشست مطبوعاتی خبرنگاری خطاب به سخنگوی وزارت خارجه گفت: به تازگی در فضای مجازی تصویری از دیدار آقای ظریف با رئیس‌جمهور قزاقستان منتشر شده که در آن دیدار پرچم ایران وجود نداشته است. علت این موضوع چه بوده؟ که وی در پاسخ خاطر نشان کرد: آنچه که در فضای مجازی به چنین بهانه‌ای مطرح شد و مطالب نادرستی که در پایین این تصویر قرار داده شده بود یا از روی غفلت یا نادانی بود و یا با عمد و غرض تا به این بهانه سوءاستفاده‌هایی صورت بگیرد.


سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: به نظر می‌رسد کسانی که اقدام به انتشار چنین مطالبی کرده‌اند با واقعیتهای تشریفات و پروتکل آن آشنا نبوده‌اند و در همین راستا به بیراهه رفته‌اند. اساس پروتکل‌ها در دیدارهای رسمی کاملا مشخص و روشن است. براساس این قواعد پرچم دو کشور به هنگامی بر روی میز مذاکره قرار می گیرد که دو مقامی که با یکدیگر ملاقات می کنند هم سطح و همتا باشند. وقتی دو مقام هم سطح نباشند براساس قوانین کاملا شناخته شده پرچم کشوری در آن جلسه قرار می گیرد که سطح مقامی که شرکت کرده بالاتر از طرف مقابل باشد ولی اگر ملاقات کنندگان هم سطح باشند حتما از پرچم دو کشور استفاده می شود.


وی ادامه داد: چندی پیش نیز تصویری منتشر شد از دیدار رئیس سازمان حج و زیارت با وزیر حج سعودی. در آن دیدار نیز پرچم ایران وجود نداشت و علت این نیز به همان قوانینی که اشاره کردم  بر میگردد. چراکه مقامی که از ایران در آن جلسه حضور پیدا کرده بود معاون وزیر بود و باتوجه به اینکه مقام سعودی وزیر بود، پرچم آن کشور در آن جلسه قرار گرفته بود.


تیلرسون در کنار مطالعات نفتی به موضوع تاریخ و جغرافیا نیز بپردازد


وی همچنین در ارتباط با استفاده وزیر امور خارجه آمریکا از واژه خلیج عربی به جای خلیج فارس گفت: با توجه به سابقه نفتی آقای تیلرسون و حضور در منطقه خلیج فارس به نظر می‌رسد که وی باید با نام واقعی این منطقه آشنا باشد و در حالت خوش‌بینانه می‌توان تصور کرد که شاید ایشان در این ارتباط اشتباه کرده اند. البته حالت بدبینانه این است که ایشان تاریخ و جغرافیا را نمی شناسد و در این چارچوب به ایشان توصیه می کنیم که در کنار مطالعات نفتی به موضوع تاریخ و جغرافیا نیز بپردازند و حتی اگر نمی توانند به تاریخ مراجعه کنند می توانند به اسناد قرون اخیر در مورد این منطقه که در کنگره، وزارت خارجه این کشور و همچنین مرکز آرشیو اسناد وزارت خارجه  دیگر کشورها از جمله کشورهای غربی وجود دارد مراجعه کند. لازم است که ایشان با مرور این اسناد با واقعیت‌های تاریخی بیشتر آشنا شود.


قاسمی گفت: فکر نمی‌کنم که با دلار، نفت و مسائل این چنین بتوان تاریخ، تمدن و جغرافیا را خرید و یا تغییر داد و یا اینکه یک ملت بی فرهنگ را فرهنگ دار کرد و یا برعکس آن.


وی با توصیه به وزیر خارجه آمریکا که در این ارتباط مطالعات و توجه بیشتری داشته باشد ادامه داد: ما درحالت خوشبینانه فکر می کنیم که ایشان اشتباه کردند و باید در آینده درکلام خود در این ارتباط توجه بیشتری داشته باشند و بدانند ملت ایران نسبت به این نام حساس است و برایش مهم است دقیق و کامل بیان شود.


اظهارات سخیف و مداخله جویانانه مقامات سعودی تاحدود زیادی شبهه برانگیز است


خبرنگاری در این نشست مطبوعاتی از سخنگوی وزارت خارجه پرسید که با توجه به انتشار برخی مباحث مبنی بر احتمال دخالت عربستان در ترورهای اخیر ایران نمی خواهد از ریاض شکایت کند چراکه در همین چارچوب پیش از این برخی از مقامات عربستانی گفته بودند که ایران را باید به میدان جنگ تبدیل کنیم که وی در پاسخ گفت: قبل از حوادث تلخ تهران شاهد برخی از اظهارات سخیف و مداخله جویانانه مقامات سعودی بودیم که این موضوع تاحدود زیادی شبهه برانگیز است.


وی ادامه داد: حوادث تهران و مسائل مرتبط با آن توسط دستگاه های ذی ربط در حال بررسی است و هر نتیجه و جمع بندی که در این ارتباط دست پیدا کنند را به اطلاع افکار عمومی خواهند رساند که مثلا این حوادث از چه مبدائی ریشه گرفته و داستان آن چه بوده است. باید منتظر بررسی ها و جمع بندی‌های آنها باشیم.


طی روزهای آینده اجلاس کارشناسی آستانه در مسکو برگزار می‌شود


در این نشست خبرنگاری از سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با به تعویق افتادن نشست آستانه 5 و زمان برگزاری آن پرسید که بهرام قاسمی گفت: طی روزهای آینده اجلاس کارشناسی آستانه در مسکو برگزار میشود و اگر در این نشست طرفهای حاضر به تفاهمات لازم دست پیدا کنند و هماهنگی های مناسب ایجاد شود احتمالا هفته بعد از آن می توانیم نشست آستانه 5 را برگزار کنیم و همانطور که گفتم این بستگی به نتایج و تفاهماتی دارد که در اجلاس کارشناسی مسکو به دست می آید.


وی همچنین به سفر هفته گذشته محمدجواد ظریف به ترکیه و دیدار با رئیس‌جمهور و وزیر خارجه این کشور اشاره کرد و گفت: در این سفر علاوه بر مسائل دو جانبه در ارتباط با مسائل سوریه نیز بحث و گفت‌وگو شد و با توجه به مذاکرات صورت گرفته در ارتباط با این موضوع اکنون در وضعیت بهتری قرار داریم و می‌توانیم همکاری سازنده ای در نشست کارشناسی مسکو و پنجمین نشست آستانه داشته باشم چرا که فکر می کنیم در پی گفت‌وگوی صورت گرفته تفاهم های نسبی لازم ایجاد شده است.


وزارت خارجه اتومبیل لوکس خریداری نکرده است


سخنگوی وزارت خارجه در این نشست بار دیگر در پاسخ به سوالی تاکید کرد که وزارت خارجه اتومبیل لوکس خریداری نکرده و خبری که در رسانه ها مطرح شده دروغ است.


وی تصریح کرد: ما هیچ نوع مذاکره ای با هیچ کس در تهران برای خرید اتومبیل های لوکس نداشته ایم.


وی گفت: سفارتخانه های ما در خارج از کشور مانند سفارتخانه های دیگر کشورها در نقاط مختلف جهان باید از اتومبیلهای خاصی استفاده کنند که این موضوع از طریق کانالهای مشخص و کمپانی های مشخص پیگیری و خریداری می شود و همانطور که قبلا هم تاکید کردم خبرهایی که در چند روز اخیر در ارتباط با خرید اتومبیل های لوکس توسط وزارت خارجه مطرح شده دروغ است.

نوشتارهای مرتبط

تازه های دیپلماسی