نمایندگان مجلس در گفت‌و‌گو با نوآوران تأکید کردند:

حفظ انسجام و تحکیم ملی با دوری جستن از قومیت گرایی

بعد از حوادث کور تروریستی روز چهارشنبه 17 خرداد در تهران، حواشی ایجاد شده موجب شد که حاشیه پررنگ‌تر از متن جلوه کند.

  1. ۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
1
نوآوران -

در حقیقت تروریست‌ها سعی داشتند با حمله به مراکز مهم پایتخت همچون مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام‌خمینی(ره) ایران را ناامن جلوه دهند اما وقتی در دستیابی به اهدافشان با شکست سنگینی مواجه شدند تلاش کردند تا با ایجاد تفرقه میان اقوام مختلف در راستای نابودی انسجام ملی گام بردارند. در حالی تروریست‌های داعشی از طریق پخش کلیپی در فضای مجازی خود را منتسب به اقوام کُرد جلوه می‌دهند و سعی می‌کنند اختلاف و شکاف میان قومیت‌های مختلف را دامن بزنند که همه شاهد مبارزات اقوام دلیر کُرد در برابر داعش بودیم. کُردها زن و مرد دوشادوش یک‌دیگر و با تمام توان در مقابل تروریسم مقاومت کردند و در این مسیر تلفات و آسیب‌های بسیاری نیز متوجه‌شان شد. کُردها همواره در صف مبارزه با تروریسم پیشرو بودند. هنوز جان‌فشانی کُردهای غیور درمرزهای کوبانی از خاطرمان نرفته است. در چنین شرایطی که تروریسم سعی دارد با تفرقه‌افکنی میان اقوام مختلف کشور به اختلافات قومی دامن بزند باید به هشیار باشیم و بدون در نظر گرفتن تفاوت‌های نژادی و قومی و قبیله‌ای همدل و یکصدا به حراست و حفاظت از ایران عزیزمان بپردازیم و دست تروریست را از کشور قطع کنیم.

در همین راستا به گفت‌و‌گو با نمایندگان مجلس پرداختیم که ماحصل آن تقدیم مخاطبان گرامی می‌شود.

   تروریسم به هیچ قوم و قبیله‌ و مذهبی تعلق ندارد

در همین خصوص سید احسن علوی، نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار نوآوران با ابراز تأسف از این‌که بسیاری از کُردها در خارج از مرزهای ایران، قربانی اقدامات تروریستی داعش شدند، اظهار داشت: بیشترین آسیب از ناحیه این گروه تروریستی، متوجه کُردهای کوبانی و شمال عراق و ایزدی‌ها بود.

وی با بیان این‌که تروریسم به هیچ قوم و قبیله‌ و مذهبی تعلق ندارد، گفت: گروهی از داعش که وارد مجلس شدند با اسلحه به جان مردم افتادند و درخصوص قومیت از کسی سؤال نپرسیدند. این افراد بیما روانی هستند و به شیوه‌های مختلف سعی در تفرقه و از بین بردن اتحاد ملی می‌کنند.

نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام انزجار و نفرت کُردها از گروه‌های تروریستی و اقداماتشان عنوان کرد: کُردها هیچ اعتقادی به نگرش گروه تروریستی داعش ندارند و همواره در آن سوی مرزها به مبارزه با داعش پرداختند و اکنون نیز تنها گروهی که در حال مبارزه با این گروه تروریستی است، کُردها هستند.

علوی با اعلام این‌که هدف اصلی تروریسم تفرقه‌افکنی است، افزود: در شرایط کنونی باید با انسجام ملی و حفظ و تقویت اتحاد ملی مانع از دستیابی تروریست‌ها به اهداف اصلی‌شان شویم. داعش ساخته و پرداخته رژیم صهیونیستی و آمریکاست و به این دلیل در منطقه آشوب ایجاد می‌کنند که در سایه مناقشات منطقه حاشیه امنی برای رژیم صهیونیستی ایجاد شود.

وی تأکید کرد: اگر موفق به حفظ وحدت و یکپارچگی ملی نباشیم، بازنده خواهیم بود. خوشبختانه امروز ایران موفق شده است با رشادت‌های نیروهای دفاعی این حمله تروریستی را بی‌نتیجه و کور بگذارد. از این پس باید به جای پرداختن به جزئیات و هرگونه فعالیتی که وحدت ملی را مورد تهدید قرار دهد بیش از پیش به حفظ و تقویت انسجام ملی بیندیشیم.

نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی ضمن محکومیت حمله تروریستی داعش به تهران گفت: نباید این تهاجم کور تروریستی موجب سوءظن و بدبینی نسبت به اقوام کُرد در ایران شود چراکه محکوم اصلی تروریست‌ها هستند.

علوی معتقد است که در شرایط کنونی باید کشور را با انسجام ملی واکسینه کنیم.

   به دور از فرقه‌‌گرایی در راستای حفظ وحدت‌ملی گام برداریم

همچنین منصور مرادی، نماینده مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار نوآوران اظهار داشت: بحث داعش مربوط به تسنن و تشیع و کُرد و لُر و تُرک و بلوچ نیست. درواقع انتساب به یک قوم، تفکر داعش و کوبیدن بر این طبل به منزله تداوم راه این گروه تروریستی در کشور است.

وی افزود: بیشترین قربانی مبارزه با داعش، کُردها هستند. حتی در مناطقی همچون کوبانی حتی زن‌ها پا به میدان گذاشتند و سایه به سایه مردان به در برابر تروریسم مقاومت کردند. کُردها همواره در نبرد با داعش پیشرو بودند از این رو نباید شائبه‌ کُرد بودن این گروه تروریستی را در اذهان تقویت کنیم. هدف اصلی تروریسم از ایجاد چنین شائبه‌ای، تفرقه‌افکنی میان مردم است. از این رو ضروری است که برای دفاع از سرزمین‌مان همچون گذشته وحدت ملی را حفظ کنیم و اجازه ندهیم تروریسم در داخل مرزهای ایران عزیزمان بتواند به اهدافش جامه عمل بپوشاند.

نماینده مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که هرچه وحدت و انسجام داخلی بیشتر باشد درحقیقت مقابله با گروه‌های تروریستی راحت‌تر خواهد بود، تأکید کرد: هرچه انسجام ملی بیشتر باشد، تفکرات منفی نسبت به اقوام و اختلافات کاهش می‌یابد. درواقع حفاظت از کشور و مقاومت در برابر تروریسم امروز بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. اهل تشیع و تسنن و همه اقوام ایرانی باید به دور از فرقه‌‌گرایی در راستای حفظ وحدت ملی گام بردارند.

   ایران؛ کشوری امن در مثلث ناامنی منطقه

در پایان به گفت‌و‌گو با رسول خضری، نماینده مردم پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی پرداختیم. خضری معتقد است که منافع ملی همواره مورد توجه مردم فهیم جمهوری اسلامی ایران بوده است. کشور عزیز ما اکنون به برکت اتحاد و انسجام ملی که در طول تاریخ همواره شاهدش بودیم، در برابر مشکلات واکسینه است.  وی همچنین می‌گوید: این‌که تروریست‌ها با انتشار کلیپی در فضای مجازی سعی در القای تفکر بدبینی نسبت به کُردها دارند، با هدف تفرقه‌افکنی برای ناامن کردن کشورمان است. این در حالی است که کُردها در زمان هشت سال دفاع‌مقدس اجازه ندادند وجبی از خاک ایران به دست دشمن بیفتد و برای حفظ آرمان‌های انقلاب اسلامی تا پای جان به مبارزه با دشمن پرداختند. نماینده مردم پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این‌که هیچ تفاوتی میان اقوام کُرد و فارس و لُر و تُرک و عرب در ایران وجود ندارند، اظهار داشت: بحث اصلی که نباید از آن غافل شویم این است که تروریسم اجیر شده رژیم‌صهیونیستی با هدف تفرقه‌افکنی سعی در مشوش کردن ایران عزیزمان را دارد و از این رو بر همگان ضروری است که به دور از در نظر گرفتن قومیت و مذهب به حفظ انسجام ملی بپردازند. درحقیقت نباید مسیر را طوری هموار کنیم که سیاست تروریسم یعنی «تفرقه بنداز و حکومت کن» در ایران موجب شکاف در میان مردم شود.  خضری افزود: القای نبود امنیت در مراکز مهم پایتخت ایران را هدف اصلی تروریست‌ها دانست و عنوان کرد: همه نیروهای دفاعی و اطلاعاتی و امنیتی جان‌فشانی کردند و از هیچ کوششی در راستای تأمین امنیت ملی دریغ نکردند. متأسفانه کشور امروز با تهدید تروریسم مواجه است، از این رو باید با اقتدار و به دور از هرگونه تعصب قومی و نژادی به حفظ اتحاد ملی همت گماریم. وی ادامه داد: کردها همواره در جبهه‌های مبارزه با تروریسم از مال و جان خود گذشتند. حتی در مبارزه با داعش شاهد دفاع مقتدرانه زنان کُرد بودیم.  نماینده مردم پیرانشهر در پایان گفت: به نظر من در چنین شرایطی بیداری و بصیرت مردم بیش از این است که تروریسم تصور ‌کند می‌تواند موفق به تفرقه‌افکنی و از بین بردن انسجام ملی شود. مردم ایران با حفظ وحدت ملی اجازه نمی‌دهند که تروریسم به اهدافش در ایران دست یابند. خوشبختانه کشورمان با وجود این‌که در مثلث ناامنی منطقه قرار دارد و کشورهای همسایه در ناامنی به سر می‌برند اما فارغ از این مشکلات و با تلاش‌های نیروهای امنیتی و دفاعی در آرامش به سر می‌برد.


خبرنگار: آرزو قادری

نوشتارهای مرتبط

تازه های دیپلماسی