آغاز مذاکرات ایران و افغانستان از روز شنبه در تهران

هیأت بزرگی از مقام ها، دیپلمات ها و مذاکره کنندگان حکومت افغانستان برای آغاز مذاکرات راهبردی در پنج عرصه با جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه به تهران سفر می‌کند.

  1. ۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
1
نوآوران -

در جریان سفر اخیر محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران به کابل، افغانستان و ایران بر آغاز گفت‌گوها و مذاکرات در ۵ کمیته و رسیدن به یک سند همکاری های راهبردی توافق کردند ،بر اساس این توافق، تصمیم بر آن شد تا ۵ کمیته امنیتی، اقتصادی، اتباع، فرهنگی و آب در دو کشور و با حضور مقام های برجسته مربوط در هر بخش تشکیل شود و رهبری این کمیته به عهده وزرای خارجه دو کشور است.

به دنبال دیدارهای بعدی مقام های جمهوری اسلامی ایران و افغانستان پس از سفر محمدجواد ظریف به کابل، از جمله سفر ابراهیم رحیم پور معاون وزیر امورخارجه ایران به افغانستان و شرکت او در پروسه کابل و همچنین دیدار مجدد اشرف غنی با ظریف در حاشیه نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای در آستانه قزاقستان ، اراده سیاسی برای پیش برد سریع تر این مذاکرات به وجود آمده است.

در همین راستا «سید نادر پژوهش»، سکرتر دوم و مسئول مطبوعاتی سفارت افغانستان در تهران، به خبرنگارخبرگزاری صدای افغان(آوا)، اعلاک کرده است که قرار است هیأت افغانستان در ۵ کمیته امنیتی، اقتصادی، فرهنگی، اتباع و آب، روز شنبه وارد ایران شده و در طول دو روز، مذاکرات خود را در این کمیته ها و به صورت فشرده با کمیته های مشابه ایرانی دنبال کنند.

یکی از کمیته های اساسی و کلیدی و محورهای مذاکرات در گفتگوهای روز شنبه، مسأله آب در یک طرف و مسائل امنیتی و اتباع(مهاجرین) در طرف دیگر خواهد بود.

در کنار مسأله آب، مسائل مربوط به امور مهاجرین افغان و سازماندهی آنها، به خصوص مهاجرین فاقد مدرک اقامتی و همچنین مسائل مبارزه علیه تروریسم ،مواد مخدر، از محورهای جدی مذاکرات میان دو طرف خواهد بود.

به دنبال این مذاکرات در تهران، انتظار می رود دور بعدی مذاکرات این ۵ کمیته، در افغانستان برگزار شود.

نوشتارهای مرتبط

تازه های دیپلماسی