بررسی بهترین رویکرد سیاست خارجی ایران در مناقشات منطقه ای و بین المللی

حفظ تعادل و تعامل در چارچوب منافع ملی در اولویت باشد

شرایط منطقه ای و بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران در حال گذران اوقات است.

  1. ۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
1
نوآوران -

 به گونه ای که هم رقبای برجام در رأس آن ها ایالات متحده آمریکا هر روز با تحریمی جدید سعی دارند تا بر تمام اقدامات دولت دموکرات قبلی خط قرمز بکشند و هم تحولات منوط به کشورهای خاورمیانه نیز پای ایران را به مسائلی که خود سردمداران آن ها هستند باز می کند. در این میان به گفته کارشناسان آن چه انتظار می رود از سوی جمهوری اسلامی ایران اتخاذ شود؛ این است که با در رأس دانستن منافع ملی و با پیگیری شیوه تعادل و تعامل همواره حافظ نقش پر رنگ جمهوری اسلامی ایران در صلح و ثبات منطقه‌ای و بین المللی باشد.

    ایران مقابل هر نوع عهدشکنی آماده باشد

عزت الله یوسفیان ملا، نماینده آمل در مجلس شورای اسلامی  با تأکید بر این که تصویب طرح ضد ایرانی مجلس سنای آمریکا و اعمال تحریم های غیر هسته ای در پی آن  برجام نیست، می گوید:  این مصوبه نقض برجام نیست چرا که ایالات متحده آمریکا تنها طرف جمهوری اسلامی ایران در برجام نیست و اقدامات یک طرفانه این کشور به تنهایی نمی تواند خللی در توافق هسته ای وارد کند.

او همچنین با اشاره به این که کشورهای عضو توافق هسته ای سعی می کنند اقداماتی انجام ندهند که مغایر آن باشد، افزود:  اما اقدامات ایالات متحده آمریکا و تصویب تحریم های غیر هسته ای با روح برجام مغایرت دارد.

یوسفیان ملا با اشاره به این که هیچ اتفاقی مبنی بر اینکه برجام نقض شده است رخ نداده است، ادامه داد: مصوبه اخیر مجلس سنا مغایر با روح توافق هسته ای است چرا که آمریکایی ها می دانند اگر به گفته ترامپ برجام از سوی پاره شود، در ایران به آتش کشیده می شود و آن ها نمی خواهند ناقض برجام باشند.

یوسفیان ملا همچنین با بیان این که جمهوری خواهان در تلاش هستند تا با اقداماتی مغایر با روح برجام ایران را عصبانی کنند تا این کشور ناقض برجام باشد، می گوید:  این در حالی است که اروپا نمی خواهد خللی در اجرای برجام ایجاد شود چرا که مذاکرات هسته ای با اتکا و رهبری اروپایی ها صورت گرفته است.

به اعتقاد این نمانیده مجلس مصوبات مجلس سنا و کنگره در واقع اقدامات انحرافی و حاشیه ای است که تا حدودی اروپایی ها نسبت به آن واکنش نشان داده اند و آن طور که به نظر می آید آن ها اجازه نخواهند داد آمریکا با چنین اقداماتی خدشه ای به برجام وارد کند.

او با اعتقاد بر این که جمهوری اسلامی ایران باید در مقابل هرگونه عهدشکنی آماده باشد، افزود: ایالات متحده آمریکا آرزو دارد تا در زمینه مربوط به برجام تعادل جمهوری اسلامی برهم خورد و این توافقنامه درنهایت از سوی کشورمان نقض شود که چنین قصد و نیتی لازم می کند تا ایران هم در همین ابعاد با آمریکا مقابله کند.

    این تحریم ها با موضوع برجام مغایرتی ندارد

علی بیگدلی، کارشناس و تحلیلگر مسائل بین المللی با اشاره به تحریم های تصویب شده مجلس سنا علیه جمهوری اسلامی ایران، می گوید: آن چه در واکنش به چنین اقدامی در فضای داخلی ایران و از سوی مسؤولان و مقامات رسمی کشورمان دیده شده است، این است که این تحریم‌ها ناقض روح برجام است و به عبارتی به اعتقاد آن ها برجام نقض شده است.

او همچنین با اشاره به این که در آیتم‌های پایانی برجام این طور آمده که جمهوری اسلامی ایران حق ندارد موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌‌ای در اختیار داشته باشد، افزود: اما ایران معتقد است که موشک‌هایش قابلیت حمل کلاهک ندارد، اما طرف مقابل اصرار دارد که این موشک‌ها می‌توانند کلاهک هسته‌ای حمل کنند.

بیگدلی با تأکید بر این که در این میان آمریکایی‌ها تا حدی زورگویی نیز می‌کنند، ادامه داد:  آن ها به استناد تشخیص خود به وضع تحریم‌های جدید روی آورده‌اند، اما این موضوع مغایرتی با برجام ندارد.

به اعتقاد این تحلیلگر مسائل بین المللی برجام کاملا در چارچوب مسائل هسته‌ای مطرح شده و حتی برای این که این اظهارنظر به اثبات برسد، آقای ظریف و جان کری در جلسات ششم و هفتم مذاکرات گفتند که ما فقط در باره مسائل هسته‌ای صحبت می‌کنیم و مساله دیگری مورد بحث قرار نخواهد گرفت.

بیگدلی با اشاره به این که آیتم موشکی در انتهای برجام قرار گرفته است، بیان کرد: این مسأله اکنون محل اختلاف جمهوری اسلامی ایران با آمریکا است. همچنین شورای امنیت ملی و وزارت خارجه گفته اند ما هم شرکت هایی که در همکاری با ایران به سر می برند را تحریم خواهیم کرد، اما چنین مفاهیمی آن چنان تأثیری نخواهد داشت.

 او با تأکید بر این که تحریم های نام برده فضای اقتصادی کشورمان را ملتهب می کند، ادامه داد: به این معنا که شرکت های اروپایی علاقمند به سرمایه گذاری در ایران به دلیل نگرانی از اقدام امریکا خودشان را عقب می کشند و از آن جا که تا سرمایه گذاری خارجی هم وارد ممکلت نشود به هیچ وجه اقتصاد ما احیا نخواهد شد دچار مشکل خواهیم شد.

    بر دولت و دستگاه دیپلماسی فشار نیاوریم

جلیل رحیمی ، دیگر نماینده مجلس نیز با  با اشاره به تصویب طرح اخیر سنای آمریکا علیه کشورمان می گوید؛  اگر ترامپ مصوبه اخیر سنا را تأیید نکند نیاز به رأی دو سوم اعضای این مجلس دارد و به هر حال رأی می آورد که نقض برجام خواهد بود.

او همچنین با بیان این که شاهد هستیم که به بهانه های متعدد از جمله حمایت از تروریسم، فعالیت های موشکی و اقدامات ضد حقوق بشر و غیره تحریم های جدیدی علیه ایران وضع می شود، افزود: چنین روندی در شرایطی است که برجام برای پایان دادن به تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت.

این نماینده مجلس با بیان این که از این جهت شرایط با گذشته تغییری نکرده است، ادامه داد: در این شرایط اروپایی ها می توانند به ایالات متحده آمریکا فشار آورده و آن ها را مجاب کنند که دست از تحریم های جدید بردارند.

به گفته از آن جایی که بخشی از منافع اروپایی ها در سرمایه گذاری در ایران بوده و از سوی دیگر نفوذ ایران در خاورمیانه برای آن ها مهم است قطعا برخورد ویژه ای با آمریکا خواهند داشت.

این نماینده مجلس با اعتقاد بر این که نباید در شرایط حاضر نباید در شرایط حاضر به دولت و  دستگاه سیاسیت خارجی فشار اعمال شود، ادامه داد:  لازم است تلاش کنیم تا موافقتنامه چندجانبه برجام تا جای ممکن باقی بماند اما اگر تلاش های نتیجه بخش نبود، ایران نیز از کانال های دیگری وارد عمل شده و با اجماع بین قوای حاکمیتی تصمیم گیری جدیدی در این خصوص خواهد شد.