فریدون مجلسی در گفت‌و‌گو با نوآوران:

زمینه‌های گرایش به تفکر تروریسم را از بین ببریم

خبر آزادسازی کامل شهر موصل روز شنبه بر روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت؛ این خبر در عین حال‌که مایه خرسندی است اما از این بابت نگرانی در اذهان ایجاد می‌کند که فعالیت‌های این گروه تروریستی از این پس مخفیانه ادامه خواهد داشت.

  1. ۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
مجلسی
نوآوران -

پرواضح است که تروریسم نابود نمی‌شود و پایان نمی‌یابد چراکه هستند دولت‌هایی که منافع‌شان از طریق تروریسم‌پروری تأمین می‌شود. تجربه نشان داده است که گروه‌های تروریستی همواره تحت عناوین مختلف در دنیا فعالیت داشته‌اند و پایانی برای رفتارهای تندرو و متعصبانه نمی‌توان متصور شد. گروه تروریستی داعش نیز از این قاعده مستثنی نیست. این نکته غیرقابل‌انکار است که گروه تروریستی داعش پس از رانده شدن از عراق و سوریه نابود نمی‌شود و با حمایت برخی کشورها به فعالیت‌های پنهانی در اقصی‌نقاط جهان می‌پردازد.

در همین خصوص به گفت‌و‌گو با فریدون مجلسی، دیپلمات سابق پرداختیم که ماحصل آن تقدیم مخاطبان گرامی می‌شود.

 * دیروز اعلام شد که موصل به طور کامل از لوث تروریست‌های داعشی آزاد شد. این آزادی چه تأثیری بر تمامیت ارضی کشور ما دارد و تا چه حد سایه درگیری نظامی را از ایران دور می‌کند؟

این پیروزی بسیار اهمیت دارد و امیدوارکننده است. اگر آزادسازی موصل تاکنون به طول انجامید به این دلیل نبود که ارتش عراق نمی‌توانست موصل را از لوث تروریست‌ها پاک کند، بلکه مانع اصلی نگرانی از بابت به خطر افتادن جان مردمی بود که گروگان تروریست‌ها بودند و همین امر موجب تأخیر شد. این آزادی را بسیار مثبت تلقی می‌کنم. عراق نزدیکترین کشور از نظر فرهنگی و تاریخی به ایران است. از این رو می‌توان گفت که به مخاطره افتادن استقلال این کشور چندان مطلوب نیست. هم از این نظر که توطئه‌ای که برای اشغال عراق و اشغال موصل چیده شده بود، تنها هدفش عراق نبود بلکه خصومت با ایران نیز بود و با هدف بازگرداندن حکومت اقلیتی که در زمان صدام حاکم بودند و مورد حمایت عربستان قرار گرفتند،‌ انجام شد. بیرون راندن داعش از عراق امر بسیار مهمی است. چراکه این گروه تروریستی تندرو و ماجراجو بدون هیچ‌گونه تعهد اخلاقی صرفاً با تصورات موهوم خود برخی را به جلادی وامی‌دارد و عده بی‌گناه دیگری را به قتل می‌رساند. نابودی داعش در عراق می‌تواند درسی باشد برای همه کسانی که تصور می‌کردند در سایه بازگشت شرایط قبلی به عراق یعنی برقراری حکومت اقلیت به اصطلاح تندرو آن‌ها که خود را به نوعی در شمار اقلیت می‌دانستند به نوایی می‌رسند. امیدواریم بقایای این گروه تروریستی نیز از منطقه رانده شوند و صلح در سوریه برقرار تا نتیجه آرامش ایران نیز فراهم شود. چراکه ایران همسایگان ثروتمندی دارد و در سایه گسترش مناسبات اقتصادی قطعاً شرایط بهتری ایجاد خواهد شد.

* بر کسی پوشیده نیست که از این پس و با بیرون راندن داعش، تروریسم پایان نمی‌یابد. به بیان دیگر تا زمانی که پرورش‌دهندگان چنین گروه‌هایی هستند، تندروها نیز خواهند بود. در این خصوص بفرمایید که در چنین شرایطی جمهوری اسلامی ایران باید چه رویه‌ای را در پیش گیرد؟

اگر قرار بود تروریسم نابود شود، پس از نابودی یک گروه تروریستی دیگر هیچ‌گاه در جهان شاهد فعالیت‌های تروریستی نبودیم. تروریسم اکنون تبدیل به یک رفتارتندروانه شده است که باید با آن مقابله شود و همچنین باید ریشه‌های حمایتی تروریست‌هایی که از سوی دولت‌ها مورد حمایت قرار می‌گیرند، خشکانده شود؛ چراکه تروریسم، بدون پول شکل نمی‌گیرد. تروریست‌ها از راه درآمدهای نامشروع تغذیه می‌شوند. به عنوان نمونه علاوه بر این‌که مورد حمایت عربستان قرار می‌گیرند، از درآمدهای حاصل از قاچاق مواد مخدر نیز برخوردار هستند. از این رو ضروری است دولت جمهوری اسلامی ایران باید در داخل شرایطی را فراهم کند که همه ایرانی‌ها بتوانند در سرنوشت کشور خود مشترکاً سهیم باشند و برای کسی این بهانه باقی نماند که شهروند درجه یک است یا دو. همچنین هیچ‌گونه تبعیضی در ارائه هرگونه امتیاز اجتماعی و سیاسی نباید وجود داشته باشد و وحدت و انسجام ملی باید به‌عنوان یک ضرورت انکارناپذیر مورد توجه قرار گیرد.

* چه آینده‌ای را برای داعش در منطقه و جهان تصور می‌کنید؟


داعش از این پس پشتیبانی قدرت شبه‌دولتی را نخواهد داشت. ممکن است فعالیت‌های پراکنده‌ای انجام دهد اما مبارزه با این گروه تروریستی تسهیل و همچنین منزوی خواهد شد. از این پس درخصوص گروه تروریستی داعش نگرانی وجود ندارد چراکه رو به اضمحلال است اما از این بابت می‌توان نگران بود که حامیان چنین گروه‌های تندوریی همچنان به تقویت گروه‌های تروریستی اقدام می‌کنند و تا زمانی که ترویست‌ها مورد حمایت‌ واقع شوند، قطعاً فعالیت خواهند داشت. نکته مهم دیگری که در این خصوص باید مورد توجه قرار دهیم این است که باید زمینه‌ها و دلایل گرایش مردم به تفکر داعش را از بین ببریم.

* شما چه سازوکاری را در راستای از بین بردن زمینه‌های گرایش به تفکر تروریستی پیشنهاد می‌کنید؟

در این راستا مهم‌ترین سازوکار، توسعه فرهنگی است که باید مجدانه مورد توجه قرار گیرد. به این معنا که زمینه هرگونه تبعیض نژادی، قومی و مذهبی همچون اختلاف میان شیعه و سنی را باید از بین ببریم و نباید هیچ‌گونه تبعیضی میان قومیت‌ها و پیروان گرایش‌های مختلف مذهبی همچون شیعه و سنی وجود داشته باشد.


خبرنگار: آرزو قادری