کارشناسان بین الملل در گفت و گو با نوآوران تأکید کردند:

تحریم ها؛ دستاویز ترامپ برای کاستن از فشار رسوایی انتخابات اخیر آمریکا

مجلس نمایندگان آمریکا طرح مربوط به اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه، ایران و کره شمالی را با اکثریت بسیار بالایی (419 رأی موافق و سه رأی مخالف) تصویب کرد.

  1. ۳ هفته،۱ روز قبل
  2. ۰
ترامپ
نوآوران -

پیش از این رأی‌گیری گروهی از قانون‌گذاران آمریکایی به طرح اظهارات خود درباره این تحریم‌ها پرداختند. گفتنی است که این نخستین بار پس از توافق هسته‌ای است که کنگره علیه ایران تحریم‌های جدیدی را به تصویب رسانده است. تحریم‌های ضدایرانی آمریکا در حالی به تصویب کنگره رسید که مقامات کشورمان تاکید کردند این تحریم نقض روح برجام محسوب می‌شود. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به تصویب لایحه تحریم های مجلس نمایندگان آمریکا علیه کشورمان، ضمن محکومیت این اقدام غیر قانونی و توهین آمیز اظهار داشت: مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب این تحریم های غیر هسته ای  و در صورت نهایی و اجرایی شدن آن ، اجرای موفقیت آمیز برجام که یک توافق چند جانبه و بین المللی را که حاصل تلاش چندین ساله بوده، نادیده انگاشته و آن را به خطر می‌اندازد. او تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران متن این لایحه و مفاد آن را در صورت نهایی شدن با دقت در دست بررسی داشته و بر این اعتقاد است که مفاد این لایحه با روح و مفاد برجام منطبق نمی‌باشد. از این رو همانگونه که قبلا اعلام شده است جمهوری اسلامی ایران در راستای تامین منافع ملی، اقدام متقابل و متناسب را به انجام خواهد رساند. آن طور که از اظهارات کارشناسان برداشت می شود؛ ترامپ به خوبی م یداند که نقض برجام به عنوان توافقی همه جانبه هزینه هایی گزاف را خصوصا در افکارعمومی برای او به دنبال دارد، اما براساس وقایعی که این روزها در مسائل داخلی این کشور و در ارتباط با کشورهای روسیه و کره شمالی در جریان است، م یتوان این گونه نتیجه گیری کرد که بیش از ادامه خصومت آشکار با ایران که راهبرد همیشگی آمریکا بوده است، ترامپ امروز به دنبال نوعی فرار روبه جلو برای انحراف افکارعمومی است. ماحصل این گفت وگوها را باهم می خوانیم:


نقشه مناسبات سیاسی جهان برای ترامپ روشن نیست


صباح زنگنه کارشناس بین‌ الملل در گفت و گو با نوآوران  با بیان این که تصویب تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران در کنگره امریکا به دور از مسائل سیاسی و دیپلماتیک است، می گوید: برخی از افراد و کشورها به راحتی از روحیات غیردیپلماتیک ترامپ سوء استفاده و درواقع او را به سمت تحقق اهداف خود هدایت می کنند. عربستان و رژیم صهیونیستی در این زمینه نقش اصلی را ایفا می کنند و عملاً در داخل آمریکا نیز مؤسسات و نهادهای آمریکایی درگیر دعواهای داخلی هستند و در این مسیر نیز برخی از سناتورها و نمایندگان کنگره تحت تأثیر لابی های اسرائیل و عربستان سعودی قرار دارند.

او با اشاره به این که مجموعه این عوامل فضای جدید فعلی را شکل داده است، افزود: نقشه مناسبات سیاسی جهان هنوز برای آقای ترامپ روشن نیست. او در یک سردرگمی به سر می برد و از این سردرگمی افراد و دولت ها و تشکیلات ضد بشری سوء استفاده می کنند.

زنگنه با بیان این که تصویب جدی کنگره علیه ایران تناقضات زیادی نیز در درون دارد، ادامه داد: به هر حال آن چه که برای جمهوری اسلامی ایران مهم است؛ این است که باید نسبت به تک تک این اقدامات و مصوبات پاسخ لازم و واکنش های مناسب را به عمل برساند. گفتنی است که این اقدام کنگره موجب بدبینی و نگاه بد نسبت به آمریکا می شود.

به اعتقاد این کارشناس مسائل بین الملل دولت و وزارت خارجه ایران نسبت به مدیریت موضوعات به نحوی که منافع کشور آسیب نبیند و قبل از این که به مراحل پیشرفته ای وارد شود، باید بتوانند از آن جلوگیری کنند و آن را به جهت دیگری هدایت کنند.

زنگنه با اشاره به این که تهدیدها و تحریم های اخیر علیه ایران بسیار مشابه تحریم های هسته ای است، اما با عنوانی دیگر مطرح می شود، تصریح کرد: حتی دیده می شود که تیتری هم که برایش انتخاب کرده اند تیتر دیگری است، اما محتوا همان محتوای قبلی است و این تناقض آشکار با تعهدات امریکاست. به گفته او تعهدات امریکا در مذاکرات 1+5 مسؤولیت جمعی برای دیگر کشورهای غربی ایجاد می کند که باید آن ها نیز به این مسؤولیت نقض برجام توجه کنند. همچنان محور اصلی دشمنی امریکا با ایران،‌ اعمال تحریم های اقتصادی و سیاسی است.


اعمال تحریم ها علیه ایران فرار رو به جلوی امریکاست


پیرمحمد ملازهی، کارشناس مسائل شبه قاره در گفت و گو با نوآوران می گوید: تحریم های جدیدی که علیه ایران تصویب شده است، هیچ ارتباطی به برجام ندارد و نقض برجام نیست چراکه در راستای دشمنی همیشگی و دیرینه امریکا با ایران است و موضوع جدیدی نیست.

او همچنین با اشاره به این که در کنگره بارها تحریم هایی علیه ایران تصویب شده بود، افزود: اکنون روسیه و کره شمالی نیز تحریم شده اند که البته هدف اصلی از تصویب این تحریم ها ایران است. دشمنی امریکا با ایران از سال ها قبل مطرح بوده است و موضوع جدیدی نیست.

ملازهی با بیان این که اختلاف آمریکا با روسیه نیز اکنون بر سر مسائل اکران ایجاد شده است، ادامه داد:  در مسأله سوریه و اکراین موضوعاتی از قبیل سپردن بخشی از کریمه به بخش خاک روسیه، فشارهایی که اکنون روسیه به اکراین می آورد تا آن کشور عضو ناتو نشود و غیره همگی در تصمیم گیری های اخیر کنگره امریکا تأثیر دارد.

این کارشناس مسائل بین المللی اظهار کرد: ‌درخصوص ایران نیز باید گفت که به‌رغم این که امریکا تایید کرده است که ایران برجام را رعایت کرده و بر سر تعهداتش مانده استف اما با این حال امریکا به دنبال راه فراری است که به نوعی برجام را تضعیف کند و تا حدی که ممکن است برجام را از حیض انتفاع بیاندازند و ایران از مزیت های برجام درجهت رفع تحریم های اقتصادی استفاده نکند و برایش کارآیی نداشته باشد.

ملازهی با تأکید بر این که تحریم هایی که اکنون تصویب کرده اند چندان جدی نیست، گفت:درواقع امریکا تا حد ممکن قصد دارد تا فشار اقتصادی را بر ایران افزایش دهد و در حال حاضر گزینه دیگری برایشان مطرح نیست. او با بیان این که گزینه اعمال فشار اقتصادی ابزار امریکا برای تحت فشار قرار دادن کشورمان شده است، افزود: امریکا در منطقه نیز قصد اختلاف افکنی علیه کشورمان را برای فشار به ایران در نظر دارد. در حقیقت هدف اصلی امریکا تشدید فشارها بر ایران است که احساس می کند که اگر فشارهای اقتصادی زیاد وارد کند ممکن است در نهایت مردم واکنش نشان دهند و براساس فرمول «فشار از بیرون و فروپاشی از داخل» به نحوی به اختلاف افکنی در ایران بپردازند. به عبارتی آمریکایی ها در اصل قصد دارند تا در حاکمیت ایران نوعی شکاف را ایجاد کنند.

به اعتقاد این کارشناس امور بین المللی ترامپ نیز با تحریم اعمال علیه ایران به نوعی قصد فرار رو به جلو و تبرئه خود و خانواده اش درخصوص دیدار پسر و دامادش در دیدار با روسیه دارد، چراکه اخیراً کنگره و مجلس نمایندگان نیز این موضوع را مورد بررسی قرار دادند و به سادگی از این موضوع نمی گذرند.

ملازهی می گوید: به نظر می رسد که ترامپ به دنبال راهی برای فرار از این موضوع است و با تصویب تحریم های جدید علیه ایران قصد منحرف کردن افکار عمومی و رسانه ها به سمت دیگری دارد. ایران همواره هدف تحریم های امریکا بوده است و هر حرکتی که از سوی ایران انجام می شود، به نوعی امریکا از آن به نفع خود بهره برداری سیاسی می کند.


بهناز لطفعلی زاده