سرمقاله - فریدون مجلسی

تلاش بی نتیجه ترامپ برای پاره کردن برجام

کارشناس مسائل بین المللی

  1. ۳ هفته،۲ روز قبل
  2. ۰
مجلسی
نوآوران -

به خاطر داریم که پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا دونالد ترامپ برهم زدن برجام و توافق هسته ای با ایران را به عنوان یکی از وعده های انتخاباتی خود مطرح کرده بود. آن فضایی که در آن ترامپ با لابی گری های رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی علیه برجام و ایران تاخت و تاز می کرد، اکنون آن تغییری نکرده است. دیده شده است که پس از انتخابات نسبت به برخی از رفتارها و سیاست های ترامپ نظر به عدم کفایت او داده می شود و این موضوع حتی تا استیضاح هم پیش می رود، اما درباره سیاست ایران ‌ستیزی با او همراه‌ بوده و خواهند بود. با وجود تبلیغات فراوان ترامپ برای پاره کردن برجام ، اما او به خوبی می ‌داند که دولت پیشین، دولت باراک اوباما ملغی ‌کردن تحریم‌های شورای امنیت را با صدور قطع ‌نامه، پذیرفته و در گزارش‌ های خود به کنگره نیز  پایبندی جمهوری اسلامی ایران را به تعهدات برجا‌می ‌تأیید کرده است. مسأله و بهانه اصلی این خصومت، نگرانی ایالات متدح آمریکا از تداوم سیاست‌ های تهدیدآ‌میز نسبت به اسرائیل است. با این که وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران چندبار اعلام کرده که ایران در اقدام نظا‌می ‌علیه هیچ کشوری پیش ‌قدم نخواهد شد، این بهانه مطرح است که ایران، اسرائیل را یک کشور‌‌ نمی ‌داند.

از آن چه تاکنون به عنوان سیاست های رئیس جمهوری آمریکا می توان برداشت کرد، می توان این گونه دریافت کرد ترامپ جایی برای تردید باقی نگذاشته است که تمایلی به درگیری نظا‌می‌ و رویارویی پیاده ‌نظام این کشور با ایران ندارد. ترامپ ترجیح‌‌ می ‌دهد کشورهای رقیب را در منطقه به جان یکدیگر بیندازد و آن ها را تضعیف کند.

برجام و توافق هسته ای هرگز به خطر نمی ‌افتد چون این توافق تنها با یک کشور؛ ایالات متده امریکا نبوده است. به این معنا که که عدم تمایل واشنگتن نیم تواند این توافق بین المللی را به خطر بیاندازد. اگر به اظهارات وزیر امورخارجه کشورمان نظر کنیم، متوجه موضع ایران در قبال تحریم ها و تهدیدات آمریکا می شویم. او گفت ما هرگز دوباره مذاکره نمی کنیم، دلیلش هم این است که این مذاکرات مختومه است و همه طرف ها به جز آمریکا آن را پذیرفته و به آن پایبند هستند. مرجع تایید کننده پایبندی ایران به برجام آژانس انرژی اتمی در وین است که همیشه در گزارشات خود تاییده کرده است که جمهوری اسلامی ایران به این توافق پایدار بوده است. گفتنی است که رئیس جمهوری آمریکا در تلاش است تا دشمنی خود با ایران را در چارچوی قانونی پیاده کند، اما این تلاش هیچ دستاوردی برای آن ندارد.