کارشناسان در خصوص تصویب تحریم های جدید علیه ایران در گفت و گو با نوآوران تاکید کردند:

رویکرد متقابل ایران خروج از برجام نباشد

همانطور که اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور با تاکید بر این که دولت آمریکا به دنبال این است که ایران را ناقض برجام جا بیاندازد، گفت: نباید در میدانی که آمریکایی‌ ها طراحی کرده‌اند بازی کنیم.

  1. ۲ هفته،۵ روز قبل
  2. ۰
برجام
نوآوران -

بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران معتقد هستند که اگر آمریکا برجام را نقض کند در نظام بین الملل و در سازمان ملل متحده با توجه به قطعنامه ای که در ارتباط با پرونده هسته ای ایران بعد از برجام شکل گرفت ایالات متحده آمریکا آشکارا در موضع منفی در افکار عمومی و از نظر حقوقی در موضع متهم قرار خواهد گرفت. بنابراین رئیس جمهور تندروی این کشور به دنبال راهی است تا درنهایت ایران را ناچار به خروج از برجام کند و این همان زمینی است که گفته می شود؛ ایران نباید داخل آن بازی کند.

لغو برجام اشتباه محض است

حسن بهشتی پور، کارشناس مسائل بین المللی با بیان این که در آمریکا اختلاف ‌نظرهای قابل توجهی در مورد برجام وجود دارد، می گوید: اما به طورکلی آن چه در مجلس سنا و نمایندگان آمریکا صورت می ‌گیرد تحت تاثیر لابی صهیونیست ‌هاست که از همان ابتدا با برجام مخالف بودند.

او همچنین با اشاره به تحریم‌هایی که به بهانه های مختلف و غیر هسته ای علیه ایران اعمال به تصویب رسیده است، افزود: این تحریم ها برای ایران نباید بی اهمیت تلقی شود، چراکه فضای تحریمی در ارتباطات با دنیا تأثیرگذار خواهد بود.

بهشتی پور با تأکید بر اقدام متقابل نمایندگان مجلس در ایران نسبت به این رفتارهای آمریکا، ادامه داد: این برخورد نه ‌تنها تحریک ‌کننده نیست، بلکه اقدام سنجیده‌ای است و باید انجام شود، زیرا در غیر این صورت تحریم‌ها علیه ایران ادامه پیدا خواهد کرد.

این کارشناس امور بین المللی با بیان این که تحریم ‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران ادامه پیدا خواهد کرد، اظهار کرد: یکی از اقدامات ایران در برخورد با چنین سیاست هایی از سوی آمریکا، شکایت ایران از مجلس سنای آمریکا در مجامع بین‌المللی است.

او افزود: ایران باید آگاه باشد که اما لغو برجام اشتباه محض است، چراکه در شرایط کنونی برجام مطلوب ایران بوده و تاکنون اثرات مثبتی در پی داشته است. بنابراین به طور کلی می‌توان مشکلات آن را برطرف ساخت.

بهشتی پور با اشاره به تحریم های غیر هسته ای آمریکا علیه ایران و تأثیر آن ها بر برجام و توافق هسته ای، ادامه داد: اصل برجام بر این مهم تاکید می ‌کند که وقتی دو طرف به تعهدات خود عمل کنند، باید یک همکاری میان ایران و گروه 1+5 صورت بپذیرد.‌ گفتنی است که این همکاری میان اروپا، روسیه، چین، هند و کره با ایران صورت گرفته است، اما در این میان تنها آمریکا است که به بهانه ‌های مختلف علیه ایران تحریم اعمال می‌ کند.

عربستان و اسرائیل بازیگران تهدیدات آمریکا علیه برجام اند

قاسم محبعلی، دیگر کارشناس مسائل بین المللی نیز می گوید: برجام نقش‌آفرینی ایران در عرصه معادلات منطقه ‌ای را افزایش داد، اما به معنای این جمله باید توجه کرد، این که گفته می شود نقش آفرینی ایران در منطقه زیاد شد به دلیل اثر مستقیم برجام نیست بلکه افزایش نقش‌ آفرینی منطقه ‌ای ایران از آثار غیرمستقیم توافق هسته ‌ای است.

او همچنین با بیان این که توافق هسته ای باعث ایجاد امکان تعامل و رایزنی‌های بیشتری میان کشورمان با بازیگران مختلف شد، افزود: پس از برجام دیده شده است که روابط ایران و اتحادیه اروپا بهبود یافته و تهران می‌تواند حول محور مسائل منطقه‌ ای با بروکسل رایزنی و گفت ‌وگو کند.

محبعلی با اشاره به کارشکنی هایی که در مسیر برجام از سوی آمریکا صورت می پذیرد، ادامه داد: پرونده هسته ‌ای ایران به دلیل فشارهای عربستان و اسرائیل حساسیت یافته است و در معرض انواع و اقسام بهانه های آمریکایی قرار گرفته است. اگر به روند مسائل نگاه بیندازیم به خاطر می آوریم که از همان ابتدا عربستان و اسرائیل دو بازیگری بودند که به دلیل اختلاف با ایران، غربی‌ها و به ویژه امریکا را برای فشار به تهران ترغیب می ‌کردند.

این تحلیلگر مسائل بین المللی با بیان این که اسرائیل و عربستان با دستیابی به توافق هسته ‌ای فکر می ‌کردند تهران و واشنگتن به سمت و سوی حل و فصل سایر اختلافات‌ حرکت می ‌کنند، اظهار کرد: تل ‌آویو و ریاض برای عدم بهبود روابط تهران و واشنگتن، فشارهای خود به هیات حاکمه امریکا برای اعمال فشار بیشتر به ایران بیشتر کرده تا این فشارها، زمینه قدرتمندتر شدن ایران در سایه برجام را کمرنگ‌ تر کند. به گفته او آمریکا در منطقه خاورمیانه رژیم اسرائیل و عربستان را به عنوان دو متحد بزرگ خود پذیرفته است. دولت آمریکا قصد دارد هزینه متحدان خود را توسط دوستانش بپردازد، طوری که با حمایت خود از این کشورها در نظر دارد قراردادهای نظامی و اقتصادی با کشورهای حوزه خلیج فارس منعقد ‌کند و در تلاش است تا با ایجاد ایران ‌هراسی از کشورهای عربی حمایت کرده و ضمن این حمایت، منافع اقتصادی برای خود به وجود می ‌آورد.


هرگونه نقض برجام باید رصد شده و پاسخ داده شود

محمد اسماعیل سعیدی، نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات ضد ایرانی آمریکا و اعمال تحریم های جدید علیه کشورمان ، می گوید: از ابتدا با تشکیل هیات نظارت بر برجام انتظار می رفت تا رصد مناسبی از برنامه ها و اقدامات ضد ایرانی آمریکا در اعمال تحریم ها علیه کشورمان صورت پذیرد، اما تاکنون این مهم به خوبی اتفاق نیفتاده است.

او با اعتقاد بر این که باید اقدامات متقابل و مناسبی از ابتدای نقض و بدعهدی برجام از سوی آمریکا توسط اسران صورت می گرفت، افزود: هیأت نظارت بر برجام باید بعد از رصد هرگونه نقض برجام پیشنهادات و راهکارهای لازم را برای مقابله به مثل و اقدام متقابل ارائه و اقدامات لازم را در اسرع وقت انجام می داد.

این نماینده مجلس با اشاره به این که برای همگان در جهان ثابت شده که آمریکا به هیچ یک از تعهدات خود پایبند نیست، ادامه داد: آن ها بارها ثابت کرده اند که نمی توان به قول و قرار ها آن ها به هیچ عنوان اعتماد کرد، چرا که آن ها همواره به دنبال کسب منافع خود در هر شرایطی هستند.

به گفته او آن چه تاکنون از رفتار آن ها تجربه شده است، این است که آمریکایی ها هرگز بر قوانین و توافقات بین المللی پایبند نبوده و برای کسب قدرت و ثروت و منافع لابی های صهیونیستی هر اقدامی را انجام می دهند.

سعیدی در توضیح اقدام متقابل ایران با این تحریم های جدید وضع شده علیه کشورمان، افزود: هیات نظارت برجام باید با نگاه و توجه به تصویب تحریم های جدید علیه کشورمان، بسیار آگاهانه و هوشیارانه ، واکنش سریع و مقتضی را در برابر این زیاده خواهی ها و بد عهدی ها اعمال نماید و همان طور که بارها تأکید شده است، همان طو که ایران به تمام تعهدات خود پایبند بوده، طرف مقابل نیز باید به قول ها و تعهدات خود پایبند باشد.