ظریف:

اروپا در خصوص تلاش ترامپ برای از بین بردن برجام هوشیار باشد

وزیر امور خارجه با اشاره به مشکلاتی که آمریکا در راه اجرای برجام ایجاد کرده است، گفت: آقای ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تلاش می کند به هزینه ایران، برجام را از بین ببرد و اروپا لازم است در این خصوص هوشیار باشد.

  1. ۲ هفته،۱ روز قبل
  2. ۰
ظریف
نوآوران -

 محمد جواد ظریف در دیدار با فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امنیتی گفت: دولت جدید آمریکا به دنبال آن است تا نگذارد جمهوری اسلامی ایران از منافع برجام استفاده نماید و این نقض متن برجام است.

وی همچنین با اشاره به آزمایش های موشکی کشورمان و نیز پرتاب ماهواره علمی سیمرغ و عدم مغایرت این اقدامات با قطعنامه ٢٢٣١، از بیانیه اخیر سه کشور اروپایی که مشترکا با آمریکا صادر شد، انتقاد کرد و آن را حرکتی در مسیر اشتباه توصیف کرد.

فدریکا موگرینی نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در ایران و شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: جامعه بین الملل منافع مشترک با ایران در خصوص اجرای برجام دارد. اتحادیه اروپا قاطعانه از برجام حمایت می کند و این موضع مشترک تمامی کشورهای اروپایی است.

وی افزود: مواضع اتحادیه اروپا در این زمینه روشن است و ما تلاش داریم تا آمریکا را در برجام کنار خود داشته باشیم.

نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امنیتی تاکید کرد: همه ما نیازمند اقدامات خردمندانه و متناسب هستیم.

طرفین در این دیدار همچنین بر گسترش همکاری های ایران با مجموعه اتحادیه اروپا در حوزه های مختلف و به ویژه حوزه های اقتصادی تاکید کردند. طرفین علاوه بر مسائل مربوط به اجرای برجام، در خصوص موضوعات منطقه ای، سوریه و روند مذاکرات آستانه، تحولات در خلیج فارس، اوضاع در یمن و تاکید بر لزوم رسیدگی به وضعیت اسفبار مردم یمن، بحرین، عراق، و مقابله با تروریسم تکفیری داعش نیز گفت وگو و تبادل نظر کردند.

فدریکا موگرینی برای شرکت در مراسم تحلیف حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز گذشته - جمعه - وارد ایران شد.