نوآوران در گفت و گو با کارشناسان بررسی کرد

نقشه ناکام آمریکا برای نقض برجام به هزینه ایران

«ظریف در دیدار با موگرینی می گوید: دولت جدید آمریکا به دنبال آن است تا نگذارد جمهوری اسلامی ایران از منافع برجام استفاده کند و این نقض متن برجام به شمار می‌رود.

  1. ۲ هفته،۱ روز قبل
  2. ۰
برجام
نوآوران -

آقای ترامپ تلاش می‌کند به هزینه ایران برجام را از بین ببرد و اروپا لازم است در این خصوص هوشیار باشد. همچنین موگرینی هم ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران و شرکت در مراسم تحلیف دکتر روحانی گفت: جامعه بین‌الملل منافع مشترک با ایران در خصوص اجرای برجام دارد. اتحادیه اروپا قاطعانه از برجام حمایت می‌کند و این موضع مشترک تمامی کشورهای اروپایی است. مواضع اتحادیه اروپا در این زمینه روشن است و ما تلاش داریم تا آمریکا را هم در برجام کنار خود داشته باشیم.»

تلاش ترامپ برای قانونی کردن نقض برجام و مقصر جلوه دادن ایران در این مسیر جای تعجبی ندارد، چراکه رابطه خصمانه این کشور با جمهوری اسلامی ایران همواره وجود داشته و خواهد داست، اما عصبانیت و تلاش های بی وقفه ترامپ از برجام به خودی خود نشان دهنده این مهم است که ایران در مسیر برجام موفق عمل کرده است و باید در آینده نیز از آن مراقبت کند.

مسعود گودرزی، نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی در خصوص توافق هسته ای و تحریم های ضد ایرانی این کشور، می گوید: از همان ابتدا مشخص بود که آمریکا از اجرای برجام ناراضی است و امروز هم مشخص است که رئیس جمهوری این کشور به دنبال اتخاذ تصمیمات خصمانه ای است که به واسطه آن ها ایران را وادار کند از اجرای برجام انصراف دهد.

او همچنین با بیان این که مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا و تایید آن در مجلس سنا در مغایرت با مفاد 26، 28 و 29 سند برجام است، افزود: به این معنا که ایالات متحده آمریکا برخلاف تعهدات خود تحریم هایی را علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده است .

گودرزی با اشاره به این که آمریکا تلاش دارد با اعمال تحریم ایران را زمین گیر کند، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران تاکنون نشان داده است که با اتکا به توان داخلی اجازه نمی دهد تا دشمنان به هدف خصمانه خود برسند.

گودرزی می گوید: ایران با برجام به دنیا ثابت کرده است که از مواضع خود کوتاه نمی آید و اهل منطق و مذاکره است و البته به تعهدات خود پایبند است، برهمین اساس است که از همه طرف های این توافق هسته ای از جمله ایالات متحده آمریکا انتظار دارد تا به تعهدات بین المللی پایبند باشد.

این نماینده مجلس با بیان این که هیات نظارت بر اجرای برجام با هوشیاری مراقب اجرای توافق هسته ای است، تصریح کرد: در چنین شرایطی آن چه باید در دستورکار قرار گیرد، این است که ما باید با بهره مندی از دانش هسته ای طرح های قانونی را در مجلس و هیات نظارت بر برجام داشته باشیم تا دستگاه دیپلماسی بتواند در مسیر وظایف خود از حقانیت و اقتدار کشور دفاع کند.

مهدی مطهرنیا، استاد دانشگاه و تحلیل گر مسائل بین المللی با بیان این که تحریم‌ها در آمریکا به گونه‌ ای برنامه ‌ریزی شده که از منظر حقوقی نمی ‌توان آن ها را ضد برجام ارزیابی کرد، می گوید: عده‌ای می‌ گویند با توجه به تحریم‌ های موشکی و ورود تحریم‌ های موشکی ایران در تحریم‌ های جدید کنگره، آمریکا بند مربوط به موشک ‌های هسته ‌ای را نادیده گرفته است. لذا از این جهت اظهار می‌ کنند برجام نقض شده است.

او افزود: اما باید گفت آن قسمت از برنامه‌ های موشکی که آمریکا در مقابل برجام مورد تایید قرار داده، هنوز نقض نشده است؛ بلکه تفسیر از فعالیت ‌های جدید ایران در حوزه آزمایش موشکی و تحرکات منطقه‌ ای به وجود آمده که تا حدودی بهانه را به برخی از تحلیل ‌گران داده که تحریم‌ های جدید را بر علیه ایران طراحی کنند.

مطهرنیا ادامه داد: هر چند باید اظهار کرد که آمریکا این نکته را نقض نمی‌کند که ایران به آزمایش های موشکی خود در چارچوب آن چه در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل مورد تایید قرار گرفته، انجام دهد. بنابراین تفسیر متفاوت از این مسئله بین کارشناسان وجود دارد.

به اعتقاد این استاد دانشگاه  اگر نگاهی به تحولات اخیر داشته باشیم، شاهد هستیم که رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در کمپین انتخاباتی خود در سال 2016 بارها فریاد پاره کردن برجام را سر داد. برحسب اتفاق، ترامپ از سوی مردم آمریکا مورد اقبال قرا گرفت و به ریاست کاخ سفید نیز رسید، اما اکنون ترامپ به جای پاره کردن برجام، به دلیل دشواری ‌های پیش ‌روی آن به عنوان یک معاهده بین ‌المللی، در حال مهندسی معکوس آن است.

مطهرنیا ادامه داد: بنابراین آن چه آمریکایی‌ ها دنبال می‌ کنند پاره شدن برجام با ایجاد فضای فشار بر ایران پس از خروج از آن است تا اجماع جهانی علیه کشورمان را بار دیگر به وجود آورند و در پرتو این اجماع جهانی در مبارزه با ایران محاصره منطقه ‌ای تهران را با کمک اسرائیل و عربستان و همگرایی برخی از کشورهای فرا منطقه ‌ای به انجام رساند .

*

حسن هانی ‌زاده، دیگر کارشناس مسائل سیاسی نیز در خصوص تحریم‌ های جدید کنگره آمریکا علیه ایران می گوید: دونالد ترامپ ممکن است همانطور که در جریان مبارزات انتخاباتی خود وعده داده است ممکن است برجام را پاره کند، اما در این صورت ایران نیز گزینه های دیگری دارد و از اختیارات خود استفاده خواهد کرد.

به گفته او جمهوری اسلامی باید مقابل بدعهدی های آمریکا راهکارهای عملی برای بازخواهی از آمریکا اتخاذ کند؛ چراکه رئیس جمهوری آمریکا بدون توجه به مسائل جهانی ایران را با اتهام‌ زنی‌ های غیر واقعی تحریم کرده است و این ایران است که باید پاسخ مناسب با آن را به نمایش بگذارد.

هانی زاده با بین این که آمریکا هم از سوی لابی صهیونیستی و هم از سوی عربستان سعودی به شدت تحت فشار است که تحریم‌ های جدیدی را علیه ایران اعمال کند، ادامه داد: در این میان ایران باید علیه آمریکا جریان سازی کند تا افکار عمومی را نسبت به بدعهدی ‌های آمریکا در توافق‌ نامه‌ های بین المللی آگاه کند، بدعهدی‌ه ای آمریکا درحالی است که ایران به همه تعهدات خود تاکنون عمل کرده است.

او همچنین افزود: با توجه به تمام کارشکنی های طرف آمریکایی ذکر این نکته ضروری است که برجام یک توافق نامه دو جانبه میان ایران و آمریکا نیست، بلکه یک توافق نامه‌ ای است میان ایران و 6 کشور دیگر که آن را اجرا کردند و در دبیرخانه سازمان ملل به عنوان یک سند رسمی ثبت شده است و از پشتوانه بین المللی برخودار است، بنابراین از سوی یک طرف به تنهایی قابل نقض نخواهد بود، اما در خصوص رفتارهای خصومت آمیز این کشور ایران گزینه های دیگری دارد که می تواند از آن ها در اینده استفاده کند.