کارشناسان در گفت و گو با نوآوران تأکید کردند

حضور هیأت های خارجی در مراسم تحلیف؛ خط بطلانی بر تبلیغات ایران هراسی

به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران حضور مهمانان خارجی در مراسم تحلیف دور دوم ریاست جمهوری او با توجه به بحران ‌ها و پیچیدگی ‌های موجود در منطقه را باید به فال نیک گرفت.

  1. ۱ هفته،۳ روز قبل
  2. ۰
تحلیف
نوآوران -

چراکه نه تنها حضور هیات‌ های خارجی در روابط منطقه ‌ای کشورمان با همسایگان اثرگذار است ، بلکه سیاست‌ ها و برنامه‌ های روحانی در خارج از کشور منافع متقابل آن ها را در پی خواهد داشت. هرچند که تعداد نمایندگان کشورهای حاضر در مراسم نباید معیار سنجش قرار گیرد و باید به سطح آن ها توجه داشت، اما حضور گسترده نمایندگان کشورهای اروپایی، عربی و آفریقایی می تواند پیام آور نکات مثبت بسیاری باشد که باید برای کسب و نگهداری آن ها کوشید.

ابعاد گسترده حضور کشورهای خارجی در مراسم تحلیف حسن روحانی

اصغر سلیمی، نماینده سمیرم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور 105 هیأت خارجی در مراسم تحلیف رئیس جمهوری دولت تدبیر و امید،می گوید: حضور گسترده کشورهای خارجی در مراسم تحلیل حسن روحانی در شرایطی که عربستان سعی داشت آن ها را برای ملاقات با ترامپ دعوت کند، پیام آور نکات مثبت بسیاری است.

او همچنین با بیان این که هرچه دشمنان جمهوری اسلامی ایران تلاش کردند تا ایران هراسی را در جوامع بین المللی توسعه دهند، اما ناکام ماندند، افزود: برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهوری با آن شرایطی که ذکر شد جایگاه ویژه و منحصربفردی را برای کشورمان به ارمغان آورد. سلیمی با بیان این که چنین حضوری نمایانگر تمایل کشورهای جهان به برقراری و ادامه مناسبات بین المللی خود با ایران است، ادامه داد: بع این معنا که این کشورها منافع خود را در برقرای ارتباط با جمهوری اسلامی ایران امن می دانند و به همین دلیل به آن متمایل هستند.

این نماینده مجلس با بیان این که کشورمان در مراسم تحلیف نشان داد که به دنبال ایجاد و ادامه تعامل با جهان است، تصریح کرد: تعامل ایران با کشورهای دنیا بر محور منافع ملی و مصالح کشور است و این رابطه را با کشورهای که ایده برد - برد را دنبال می کنند، در نظر می گیرد.

سلیمی با تأکید بر این که همان گونه که رئیس جمهوری اعلام کرد؛ کسانی که بخواهند با زور و تخریب با کشور ما برخورد کنند جایگاهی در روابط سیاسی ما نخواهند داشت، افزود: حضور گسترده مهمانان خارجی در مراسم تحلیف دکتر روحانی با توجه به مسیر دیپلماسی دولت تدبیر و امید بیان گر این مهم است که دنیا نیز پذیرفته است که روابط با ما باید بر اساس حکمت، عزت و مصلحت باشد.

تعامل مثبت و مفید ایران با جهان

جلال میرزایی، نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی با بیان این که حضور هیأت های خارجی در مراسم تحلیف رئیس جمهوری کشورمان نشان داد که ایران با توجه به موقعیتی که در آن قرار دارد روابط گسترده ‌ای با جهانیان دارد، می گوید: برگزاری باشکوه مراسم تحلیف ریاست جمهوری با حضور مسؤولان ارشد نظام و هیات‌ های بلند پایه خارجی همگی نشان دهنده تعامل مثبت و مفید ایران با جهان است.

او با بیان این که در جمهوری اسلامی ایران انتقال قدرت همواره به صورت مسالمت آمیز و از طریق انتخابات صورت گرفته است، اما در دنیا همیشه با جوسازی دشمنان متهم به غیردموکراتیک بودن بودیم، ادامه داد: حضور هیأت های خارجی در مراسم تحلیف رئیس جمهوری نشان دهنده وقوف جهان به مردم سالاری دینی در جمهوری اسلامی ایران بود.

این نماینده مجلس با بیان این که در مراسم تحلیف رئیس جمهوری دولت تدبیر و امید شاهد آغاز روند مثبتی برای سیاست خارجی کشورمان بودیم، ادامه داد: برگزاری باشکوه تحلیف رئیس جمهور این پیام را به کشورهای دیگر منتقل می‌کند که در ایران قدرت به صورت مسالمت آمیز دست به دست می‌ شود و مردم نیز در سرنوشت خود تاثیرگذار هستند و این درست برعکس تبلیغات ایران هراسانه علیه کشورمان است.

این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی همچنین با بیا این که آن چه در مراسم تحلیف اتفاق افتاد در بهبود وجهه بین المللی کشورمان مؤثر خواهد بود، ادامه داد:  به عبارتی جوسازی ها و  اتهامات دروغین غیردموکراتیک بودن از چهره کشورمان رخت بربست.

شکل ‌گیری نوعی فضای گفتمانی در نظام بین ‌الملل برای ایران

مهدی مطهرنیا، استاد دانشگاه و تحلیل گر مسائل سیاسی با اشاره به حضور هیأت های خارجی در مراسم تحلیف رئیس جمهوری، می گوید: کشورمان در چهاردهه اخیر در برابر دولت‌ هایی قرار می ‌گرفت که از منظور ایدئولوژیک آن ها را به علت اهداف و سیاست ‌های خود مورد نقد قرار می ‌داد ، اما با با آغاز به کار دولت تدبیر و امید و سیاست های این دولت مبنی بر ایجاد تعامل سازنده با جهان شاهد شکل ‌گیری نوعی فضای گفتمانی در نظام بین ‌الملل برای ایران بودیم.

او همچنین با اشاره به حضور مهمانان خارجی در مراسم تحلیف رئیس جمهوری، افزود: برای نخستین بار در چنین سطحی‌ است که به طور رسمی شاهد چنین مهمی هستیم و چنین تلاشی، اولین گام در بافت موقعیتی ناشی از تحریم ‌های اخیر در قالب تمدید تحریم‌ های هدف‌ مند بر علیه ایران پس از برجام است.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به حضور فدریکا موگرینی، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ایران، ادامه داد: این حضور نمایانگر دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا و ۲۷ کشور اروپایی است. حضور موگرینی اهمیت ایران برای اروپا در مقابل مواضع خصمانه واشنگتن را منعکس‌ می ‌کند. مطهرنیا با اشاره به این که حضور موگرینی در تهران در کنار نماینده کشور یمن، نماینده گروه ‌های مختلف فلسطینی، رئیس گروه دوستی انگلستان و برخی دیگر اشخاص، از اهمیت زیادی برخوردار است، اظهار کرد: ایران از یک سو در نظامات منطقه ‌ای مورد توجه گروه‌ های مقاومت قرار گرفته و از سوی دیگر به آرامی کشورمان به عنوان یک قدرت منطقه‌ا ی پذیرفته شده در غرب نیز مورد توجه قرار می‌ گیرد.

به اعتقاد او این گرد‌هم آرایی در تهران در شرایطی صورت می ‌گیرد که ترامپ و دستگاه سیاست خارجی در ایران بیش از هر زمانی به تغییر رژیم در تهران روی آورده اند و چنین حضوری در ایران موجبات انزوای ایالات متحده آمریکا را فراهم می‌کند. بنابراین باید امید بیشتری به ایجاد تعامل سازنده برای همکاری ‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با تهران داشت.