روحانی قانون جرم سیاسی را برای اجرا ابلاغ کرد

این لایحه جرم سیاسی نیست

«جرم سیاسی» که با ١٢٠ رأی موافق، ٢١ رأی مخالف و ٨ رأی ممتنع در مجلس نهم به تصویب رسیده بود توسط حسن روحانی طی نامه‌ای به وزیر کشور و وزیر دادگستری ابلاغ شد.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
این لایحه جرم سیاسی نیست
نوآوران -

«جرم سیاسی» که با ١٢٠ رأی موافق، ٢١ رأی مخالف و ٨ رأی ممتنع در مجلس نهم به تصویب رسیده بود توسط حسن روحانی طی نامه‌ای به وزیر کشور و وزیر دادگستری ابلاغ شد. طرحی که پس از گذشت ٣٦ سال از تصویب قانون اساسی، تکلیف بخش معطل‌مانده از اصل ١٦٨ این قانون را روشن می‌کند. عده‌ای به این قانون خوشبین‌اند و تعداد دیگری که شمار آن‌ها کم نیست بدبینانه به قانون جرم سیاسی نگاه می‌کنند. موافقان بر این باورند که این قانون با تمام کاستی‌ها  گامی رو به جلو است و باید در مسیر آن را اصلاح کرد. مخالفان معتقدند که نه تنها در این قانون، جرم سیاسی به درستی تعریف نشده است بلکه این قانون مسیر هرگونه تحرک و فعالیت سیاسی را خواهد بست.

کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نهم با ریاست الهیار ملکشاهی که این طرح را تا مرحله تصویب جلو برده بودند اکنون راجع به آن نمی‌خواهند صحبت کنند. نیره اخوان بیطرف از اعضای این کمیسیون می‌گوید: «نمی‌خواهم در مورد جرم سیاسی صحبتی داشته باشم و من طرح کنونی را در دست ندارم!»

محمد دهقانی عضو دیگر این کمیسیون بیان می‌کند که توضیحی ندارد و توصیه می‌کند برای دستیابی به اطلاعات بیشتر با ابوالفضل ابوترابی باید صحبت کرد زیرا او مسئولیت این موضوع را به عهده داشته و و بیشتر از سایر اعضای کمیسیون پیگیر این تصویب قانون جرم سیاسی بوده است اما بوق تلفن خبر از این دارد که ملکشاهی و ابوترابی پاسخ‌گو نیستند با وجود اینکه وقت قبلی برای مصاحبه با ملکشاهی تنظیم شده است.