با وجود استرداد 2 هزارمیلیارد تومان

زنجانی در استانه اعدام

وکیل بابک زنجانی با اشاره به آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی عنوان کرد« بعد از اینکه ما بارها برای اطلاع از سرنوشت پرونده به دیوان عالی کشور مراجعه کردیم، به ما اعلام شد که برای رسیدگی به پرونده موکلم شعبه مورد نظر تعیین شده و در حال رسیدگی است»

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
باوجود استرداد 2 هزارمیلیارد تومان زنجانی در استانه اعدام
نوآوران -

وکیل بابک زنجانی با اشاره به آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی عنوان کرد« بعد از اینکه ما بارها برای اطلاع از سرنوشت پرونده به دیوان عالی کشور مراجعه کردیم، به ما اعلام شد که برای رسیدگی به پرونده موکلم شعبه مورد نظر تعیین شده و در حال رسیدگی است»

کوهپایه زاده در ادامه می گوید: بعد از درخواست ما برای اعلام نام شعبه گفته شد که برای اینکه قضات بتوانند در آرامش کار قضایی خود را انجام دهند، نام شعبه فعلا محرمانه است و اعلام نمی‌شود.

وکیل بابک زنجانی با تاکید بر اینکه ما معتقدیم دیوان عالی کشور عالی‌ترین ملجاء عدل و داد است، گفت:  امیدواریم این محرمانه بودن برای شکات و مدعی‌العموم هم حیاتی باشد و اصل برابری و تناظر رعایت شود. همچنین امیدواریم دیوان عالی کشور همچون گذشته و با حفظ استقلال کامل و تاکید بر اجرای قانون، رای عادلانه ای صادر کرده و حقوق شرعی و قانونی موکل نیز ملحوظ نظر قضایی قرار گیرد.

بازداشت موکلم غیر قانونی است

کوهپایه‌زاده تصریح کرد: این پرونده متهمی دارد که در زندان است و از مدت بازداشت موقت انفرادی او ۲۹ ماه سپری شده است. در صورتی که قانون صراحت دارد و می‌گوید متهمی را که مجازات اعدام دارد نمی‌توان بیش از دو سال یعنی ۲۴ ماه در بازداشت موقت نگه داشت. وکیل بابک زنجانی اظهار داشت: درخواست ما از دیوان عالی کشور به عنوان عالی‌ترین مرجع قضایی  که وظیفه مراقبت و پاسداری از حسن اجرای قوانین در محاکم را بر عهده دارد این است که فارغ از همه مسائل رسانه‌ای و سیاسی آنچه را  قانون حکم می کند، اعمال کند اولین موضوع هم این است که آقای زنجانی باید طبق قانون با تبدیل قرار بازداشت موقت به قرار تامین دیگری تا صدور رای قطعی از بازداشت موقت خارج شود.

کوهپایه‌زاده ادامه داد: در کنار این بازداشت موقت حضور موکلم در انفرادی به طریق اولی غیرقانونی است و ماده ۲۴۲ قانون آیین دادرسی کیفری در این خصوص صراحت دارد، درحالیکه موکل من ۲۹ ماه است که بازداشت موقت خود را در انفرادی می‌گذراند یعنی از بدو بازداشت تا امروز در انفرادی بوده است.

انتقال 2 هزار میلیارد تومان

12 خرداد ماه جعفری دولت آبادی دادستان تهران خبر از انتقال 2 هزار میلیارد تومان از بدهی های زنجانی از طریق وکالت جابه جا شده است. بابک زنجانی و دو متهم دیگر پرونده نفتی از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی مفسد فی الارض شناخته شده و به اعدام، رد مال و جزای نقدی معادل یک چهارم مبلغ رد مال محکوم شدند.