نماینده ها در صف تقسیم کمیسیون ها

چه کسانی بر صندلی ریاست کمیسیون ها تکیه خواهند زد

از آنجایی که طرح‌ها و لوایح مجلس ابتدا در کمیسیون‌های مورد بررسی کارشناسی قرار می‌گیرد و سپس در صحن علنی مجلس اعلام و تصویب می‌شود توزیع صحیح کمیسیون‌ها میان جریان‌های سیاسی بر اساس تخصص و تجربه در میزان عملکرد مجلس، تعامل با فضای داخلی پارلمان و رئیس مجلس دهم و دولت در فضای بیرونی بسیار تاثیر گذار است.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
چه کسانی بر صندلی ریاست کمیسیون ها تکیه خواهند زد
نوآوران -

پس از انتخاب رئیس و نواب رئیس در مجلس دهم‌اکنون مساله توزیع کمیسیون‌ها و مناصب‌ها به عنوان یکی دیگر از مسائل در مجلس دهم مطرح است.  از آنجایی که طرح‌ها و لوایح مجلس ابتدا در کمیسیون‌های مورد بررسی کارشناسی قرار می‌گیرد و سپس در صحن علنی مجلس اعلام و تصویب می‌شود توزیع صحیح کمیسیون‌ها میان جریان‌های سیاسی بر اساس تخصص و تجربه در میزان عملکرد مجلس، تعامل با فضای داخلی پارلمان و رئیس مجلس دهم و دولت در فضای بیرونی بسیار تاثیر گذار است. اکنون تقریبا اعضای کمیسیون ها مشخص شده است و گمانه ها بسیاری در مورد ریاست کمیسیون ها در راهروهای مجلس به گوش می رسد.

کمیسیون امنیت، در گیر و دار طیف ها

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از جمله پرطرفدار ترین کمیسیون های مجلس است. که با 38 متقاضی درسر  لیست پرجمعیت ترین کمیسیون های قرار گرفته است. در این کمیسیون اسامی مشهوری به چشم می خورد که از لاریجانی رئیس مجلس تا جواد کریمی قدوسی عضو جبهه پایداری را شامل می شود. با توجه به این که علی لاریجانی ریاست مجلس را برعهده دارد و در ادوار مجلس سابقه این که رئیس مجلس، نامزد ریاست کمیسون شود وجود نداشته است، احتمال کاندیداتوری لاریجانی برای ریاست این کمیسیون را به صفر نزدیک می کند. از سویی دیگر مصطفی کواکبیان که در روز تعیین هئیت رئیسه دائم بدون تصمیم گیری در فراکسیون امید اعلام نامزدی خود را در کنار لاریجانی اعلام کرد بعید نیست که باز هم سودای ریاست در سطح کمیسیون را در سر داشته باشد. از سویی علاء الدین بروجردی که از مجلس ششم تا کنون به صورت پیوسته در مجلس حضور دارد و در دوره هشتم نیز ریاست کمیسیون امنیت ملی را برعهده داشته است از گزینه های احتمالی ریاست است. از طرفی دیگر در راهروهای مجلس شنیده می شود که کریمی قدوسی یکی از چهره های شاخص جبهه پایداری برای نگه داشتن نام هم طیفان هخود در قدرت قصد نامزدی ریاست کمیسون امنیت ملی را دارد اما با توجه به این که در کمیسیون نیز  افراد طیف های مختلف حضور دارند و اهمیت این کمیسیون بر کسی پوشیده نیست، تجمیع آرا بر یک شخص که تابلو یک طیف خاص را به همراه دارد کار سختی است و بعید نیست که فردی خنثی تر همچون حشمت اله فلاحت پیشه بتواند آرا دیگر اعضا را به نفع خود مصادره کند. از افرادی که احتمال ریاست آن ها بر کمیسیون امنیت ملی وجود دارد سید محسن علوی فرزند وزیر اطلاعات محمود علوی است.

عارف رئیس کمیسیون آموزش

کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری 24 متقاضی دارد. برجسته ترین اعضای این کمیسیون محمدرضا عارف نماینده اول تهران، علی مطهری و محمد مهدی زاهدی وزیر علوم محمود احمدی نژاد هستند که به احتمال قوی رقایت برای ریاست میان علی مطهری، زاهدی و عارف خواهد بود و با توجه به این که تعداد اعضای لیست امید در این کمیسیون بیشتر است زاهدی شانس کمتری برای ریاست دارد و از آنجایی که مطهری اکنون عضو هئیت رئیسه مجلس است و عارف از دستیابی به ریاست مجلس باز ماند احتمال اینکه مطهری به نفع عارف کنار بکشد بسیار بالا است. فاطمه سعیدی، محمود صادقی، محمد بیرانوندی، پروانه سلحشوری، فریده اولاد قباد از جمله دیگر افرادد لیست امید هستند که متقاضی این کمیسیون هستند.

حسن نوروزی؛ نامزد قطعی ریاست کمیسیون اصل 90

برخلاف کمیسیون‌های تخصصی مجلس که روسای آنها در همان کمیسیون‌ها از سوی اعضا تعیین می‌شود، رئیس کمیسیون اصل 90 در صحن علنی مجلس و از بین گزینه‌های مورد تأیید هیأت رئیسه مجلس انتخاب خواهد شد. داود محمدی، یحیی کمالی پور، ولی داداشی، حسن نوروزی، حسین رضازاده، محمد علی پورمختار، محمد کاظمی افراد متقاضی این کمیسیون هستند. جمعی از نمایندگان از ریاست نماینده کازرون؛ حسین رضازاده بر کمیسیون اصل 90 در نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس حمایت کرده اند.  حسن نوروزی نماینده مردم  رباط کردیم نیز  خود تایید کرده است که برای ریاست این کمیسیون کاندیدا خواهد شد که با توجه به نطق های اخیرش در افشاگری 17 پرونده فساد گم شده امکان ریاست او بر این کمیسیون قوی تر است. کمیسیون اصل نود را باید نظارتی ترین کمیسیون پارلمان دانست. همین امر هم اهمیت این کمیسیون را بالا برده است هرچند اسامی اعلام شده برای عضویت در این کمیسیون نشان می‌دهد که با اقبال چندانی روبرو نشده و تنها 7 درخواست عضویت داشته است. هرچند قانون نوشته شده ای مبنی بر حضور روحانیون در راس این کمیسیون وجود ندارد ولی مروری اجمالی بر روسای این کمیسیون از اولین دوره تا مجلس هشتم حکایت از آن دارد که همیشه یک نماینده روحانی بر راس این کمیسیون قرار گرفته است.

اللهیار ملکشاهی  تنها گزینه ریاست کمیسیون حقوقی

اللهیار ملکشاهی که در مجلس ریاست کمیسیون قضایی و حقوقی را برعهده داشت و شاید پر سر و صدا ترین بحثی که در آن کمیسیون را پیگیری کردند به تصویب قانون جرم سیاسی برمی گردد باز هم متقاضی حضور در این کمیسیون است که احتمال می رود تنها گزینه ریاست باشد.

لاهوتی ریاست کمیسیون عمران

25 نماینده خوستار عضویت در کمیسیون عمران شده اند که باید منتظر ماند و دید خط قرمز بر نام کدامیک از آنها کشیده خواهد شد. در میان همین نام‌های موجود مهرداد لاهوتی و محمد دامادی شانس های مطرح برای رقابت بر سر کرسی ریاست هستند.

کمیسیون فرهنگی؛ معلق با 4 عضو

با وجود اینکه کمیسیون فرهنگی از مهم ترین و پر سر و صدا ترین کمیسیون ها است و در مجلس نهم طرح هایی همچون آمران امر به معروف از این کمیسیون برخاست اما با کمترین تقاضا روبرو بوده است و فقط 4 نفر برای عضویت در آن ثبت نام کرده اند، چهارنفری احمد سالک و احمد مازنی احتمال بیشتری را برای ریاست دارند. اما باید دید که در این کمیسیون با ورود اعضای جدید چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

کمیسیون کشاورزی و گزینه هایی ناشناس

مرد شماره یک کمیسیون کشاورزی در مجالس اصولگرا عباسعلی رجایی بود که این دوره موفق به کسب آرا نشد. در بین اسامی داوطلب شده برای عضویت در این کمیسیون نام پاپی زاده و احمدعلی کیخواه به عنوان گزینه های محتمل ریاست بر این کمیسیون مطرح است.

کمیسیون صنایع صحنه رویارویی دو اصولگرا با یک اصلاح طلب

کمیسیون صنایع هم از کمیسیون های محبوب است که داوطلبان زیادی برای عضویت دارد و بدون شک بر روی نام برخی از داوطلبان عضویت خط قرمز کشیده خواهد شد. در میان اسامی فعلی اما حمیدرضا فولادگر شانس اصلی ریاست بر این کمیسیون است سابقه عضویت او در این کمیسیون در دو دوره گذشته و البته ریاستش بر کمیسیون ویژه اصل 44 اندوخته مناسبی برای او در این رقابت است. محسن کوهکن و یوسف نژاد دو چهره اصولگرا و اصلاح طلب هستند که احتمال حضورشان در رینگ این رقابت وجود دارد.