حسن نوروزی نماینده دوره هشتم و دهم مجلس

مجلس نهم باید درمورد پرونده فساد پاسخ بدهد

حسن نوروزی نماینده مجلس هشتم از رباط کریم که اکنون با افشاگری در مورد 17 پرونده گم شده فساد در مجلس نهم به ساختمان بهارستان برگشته است از 17 پرونده فساد صحبت می کند که در ماه های پایانی مجلس هشتم در اختیار کیسیون اصل 90 قرار گرفته است که پس از آن به مجلس نهم رسیده اما به ناگهان این پرونده گم می شود.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
مجلس نهم باید درمورد پرونده فساد پاسخ بدهد
نوآوران -

گروه سیاست داخلی: حسن نوروزی نماینده مجلس هشتم از رباط کریم که اکنون با افشاگری در مورد 17 پرونده گم شده فساد در مجلس نهم به ساختمان بهارستان برگشته است از 17 پرونده فساد صحبت می کند که در ماه های پایانی مجلس هشتم در اختیار کیسیون اصل 90 قرار گرفته است که پس از آن به مجلس نهم رسیده اما به ناگهان این پرونده گم می شود.  حال حسن نوروزی می خواهد آن پرونده را در مجلس دهم پیگیری کند و کمیسیون اصل 90 مجلس نهم نیز باید پاسخگو باشد. کمیسیونی که اکثریت آن را اعضای جبهه پایداری از جمله حمید رسایی، روح‌الله حسینیان، فاطمه رهبر تشکیل می داد. همچنین محمدرضا باهنر، دبیر کل جامعه مهندسین و محمدعلی مختارپور که در سوابق خود معاون سپاه و معاون نیروی انتظامی و مدیر کل حقوقی بنیاد شهید را دارد عضو این کمیسیون بودند و اکنون باید پاسخگو باشند.

شما در نطق در مجلس در گم شدن 17 پرونده فساد صحبت کردید. آیا جزئیات بیشتری از این پرونده ها در اختیار دارید؟

چند روزی است که از سوی وزارت اقتصاد مواردی در مجلس مطرح می شود که باید وضعیت اقتصاد ایران تغییر پیدا کند و رکود باید پایین بیاید یا از بین برود و وضعیت پولی تغییر پیدا کند؛ اگر می خواهیم در این مسیر حرکت کنیم باید اقتصاد در مسیر و  راستای اقتصاد مقاومتی حرکت کند و لازم است که برخی موارد را به عنوان پیشگیری و درمان رعایت کنیم. اگر این نکته رعایت شود باید مسیرهای فساد را در آن ببندیم. نمی توانیم بگوییم اقتصاد پاکی داریم ولی در خیلی موارد تساهل داشته باشیم مثلا در پرونده های قضایی 100 میلیون به بالا یا پرونده های زمین 50 هکتار به بالا . در وزارت دادگستری برای پرونده های در پرونده های قتل و یا دیگر پرونده ها، پرونده های کیفری تشکیل می شود. که چند قاضی با یکدیگر در این مورد تصمیم می گیرند وهئیت منصفه ای در این مورد وجود دارد. حال باید در پرونده ای اقتصادی نیز هئیت منصفه تشکیل شود و اعضای آن که بیش از 5 نفر باشند در این مورد تصمیم بگیرند تا خدایی نکرده اگر قاضی که در این مورد داخل شده است در مورد آن تصمیم گیری نکند. لذا باید در موارد اقتصادی این پیشگیری صورت بگیرد و یک هئیت تصمیم گیرنده باشند.

اما در مورد شرکت های دولتی و واگذاری و به اصلاح شرکت های حکومتی مثل قضیه سردخانه موضوع پیچیده و مشکل می شود که در این مورد نیز باید یک هئیت ورود کنند  تصمیم گیرنده باشند. مثلا در مورد یک قضیه کلان دولتی، فرد یا شرکتی مدعی می شود نباید یک قاضی رای بدهد بلکه باید هئیتی در این مورد نظر بدهد.

در مورد پرونده های فساد در دولت چه راهکاری دارید؟

در رابطه با دولت باید روزنه های فساد و خلاف را ببندیم. خلاف در وزارت خانه ها، فرمانداری ها، بخشداری ها، استانداری ها همه باید اطلاعات شفاف باشد و این نباشد که حراست آن ها را خود این فرماندار با استاندار برعهده داشته باشند. باید حراست ها زیر نظر وزرات اطلاعات باشد تا بتواند پرونده های خلاف از دست خود این نهادها خارج شود تا بتواند جلوی مشکل را گرفت. نکته دیگر معاونت های نهادها مثل استاندارها و فرمانداری ها است که در این موارد دخالت می کنند باید شورای شهر منطقه و دادگستری و فرمانداری به صورت گروهی در این موراد تصمیم بگیرند.

مسئولیت اصلی در پیگیری های پرونده های فساد به مجلس برمی گردد. اما شما خبر از گم شدن پرونده های می دهید. این موضوع را چگونه می توان پذیرفت؟

یکی از مسائل کمیسیون های مجلس است که باید دقت کافی و وافی را داشته باشند. مثلا در کمیسیون اقتصادی افرادی که در آن جا قرار می گیرند باید اقتصاددانی خبره باشند و در کمیسیون هیچ روزنه ای برای فساد و خطا وجود نداشته باشد. مثلا برای واگذاری ها سردخانه 35 هکتاری که 500 میلیارد ارزش دارد با چک 69 میلیاردی واگذار شده است که فرد صادر کننده چک، در سیستم بانکی کشور 1800 میلیارد بدهکار است. این موضوع کاملا خطا است. باید در این موراد اعضای کمیسیون بسیار دقت کنند. همچنین کمیسیون اصل 90 که شکایت ها به آن ها ارجاع داده می شود. در مجلس هشتم 17 نفر شکایتی را از دولت تنظیم کردند و آن را به کمیسیون اصل 90 تقدیم کردند. آن زماناز کمیسیون اصل 90 به من گفتند که چه خبر است و من را برای توضیح خواستند و بعد از آن به من گفتند که پرونده شما نیست. آن زمان من مصونیت قضایی داشتم اما بعد از مجلس من مصونیت قضایی نداشتم؛ ولی امروز که برگشتم به مجلس دیگر نباید از این سهل انگاری ها و تساهل ها صورت بگیرد. سوال این است که چرا آن پرونده نیست و کجا رفته است؟

هیچ فردی پاسخگو نبود که چه اتفاقی برای پرونده افتاده است؟

کسی آن زمان به من چیزی نگفت و تا کنون هم من از آن بی خبرم. به همین علت است که می گویم راه پیشگیری از مفاسد کشور این است که همه دستگاه های مربوطه و ذی ربط از قوه قضاییه،‌دادگستری، مجلس، قوه مجریه همه و همه باید در آن سهیم شوند. اگر ما بتوانیم این شیوه را پیش بگیریم که تمامی نهادهای کشور در این موضوع دخیل شوند بیش از 70 درصد اقتصاد مقاومتی را اجرا کرده ایم.  ما پرونده ای در مورد واگذاری 3 هکتار زمین در کیش را تشکیل دادیم که حدود 5 یا 6 میلیارد تومان ارزش داشت و آن را متری 40 هزارتومان در مدت 9 سال فروخته بودند.

اطلاعات 17 پرونده را از کجا به دست آورده بودید؟

آن زمان من رئیس گروه بازرسی کمیسیون شوراها بودیم که به شهرهای مختلف سفر می کردم. در مورد پرونده کیش من با مسئولان آن شهر صحبت کردم.

در مجلس هشتم بود؟ به کمیسیون اصل 90 دادید؟

بله. آن زمان آقای محمد ابراهیم نکونام رئیس کمیسیون بودند. آن پرونده به اواخر مجلس هشتم و پس از آن مجلس نهم برمی گردد. هفت ماه به پایان مجلس هشتم آن پرونده را ارائه کردیم که در مجلس نهم بررسی نشد.

این پرونده به مجلس نهم ارجاع داده نشد؟

چون در زمان پایان مجلس هشتم بود این پرونده به دست مجلس نهمی ها افتاد.

یعنی شما مجلس نهم را متهم به گم کردن پرونده‌ها می کنید؟

حرف ما این است که اینها کجا هستند. ما این پروند‌ه‌ها را از کمیسیون اصل 90 مجلس نهم می‌خواهیم.

امکانش هست که در مجلس دهم اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس نهم بازخواست کنند و از آن ها خواست که پاسخگو باشند؟

بله باید این باشد.

از نظر شما علت گم شدن این پرونده ها چیست؟ این امکان وجود دارد که افرادی در آن پرونده ها دخیل بوده اند و باعث شده اند آن پرونده ها گم شود؟

هر گونه احتمالی وجود دارد. ممکن است در کمیسیون به آن دقت نکرده باشند یا انجام داده اند و به ما اعلام نکرده‌اند. در هر حالت ما گلایه داریم که پرونده را ارائه دادیم اما به ذی نفعان هیچ گونه اطلاعی داده نشده است. آن زمان که من دیگر نماینده نبودم از من پرسیدند که این پرونده گم شده است. نظر شما چیست؟ که من گفتم آن زمان من مصونیت داشتم می توانستم صحبت کنم اما الان به من ربطی پیدا نمی کند.

شما در مجلس دهم 17 پرونده را پیگیری می کنید؟

بله صد در صد. این پرونده و صدها پرونده دیگر را پیگیری خواهیم کرد و هر  ماه گزارش مرتب به مجلس ارائه خواهیم داد و پرونده هایی قوه قضاییه را نیز پیگیری خواهیم کرد.