محمدباقر نوبخت در نشست خبری

75 درصد بودجه فرهنگی در اختیار دولت نیست

سخنگوی دولت در ابتدا با تبریک آغاز ماه مبارک رمضان نوبخت با اشاره به چند اقدام دولت در حوزه معیشت و رفاه مردم اظهار داشت: طی دو ماه فروردین و اردیبهشت برای واحدهای مسکونی آپارتمانی شاهد رشد نوزده درصدی بودیم. به طور کلی در این دو ماه ارزش معاملات دوازده درصد رشد را نشان می‌دهد که این آمارها نکته‌های امیدبخشی است.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
75 درصد بودجه فرهنگی در اختیار دولت نیست
نوآوران -

سخنگوی دولت گفت: سال قبل بالغ بر ۵۳۰۰ میلیارد تومان توسط دولت به نهادهای غیر دولتی که از بودجه دولت استفاده می‌کنند، پرداخت شد.

به گزارش ایلنا، محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه و خبرنگاران و به سوال‌های آنها پاسخ داد.

سخنگوی دولت در ابتدا با تبریک آغاز ماه مبارک رمضان نوبخت با اشاره به چند اقدام دولت در حوزه معیشت و رفاه مردم اظهار داشت: طی دو ماه فروردین و اردیبهشت برای واحدهای مسکونی آپارتمانی شاهد رشد نوزده درصدی بودیم. به طور کلی در این دو ماه ارزش معاملات دوازده درصد رشد را نشان می‌دهد که این آمارها نکته‌های امیدبخشی است.

5300 میلیارد بودجه فرهنگی

نوبخت افزود: هفته قبل اعلام تکدر رهبری در مقوله فرهنگ را شاهد بودیم همه ما باید احساس مسیولیت کنیم در این رابطه لازم است بگویم سال قبل بالغ بر ۵۳۰۰ میلیارد تومان توسط دولت پرداخت شد که ۷۵ درصد آن مربوط به بخش‌های غیردولتی است که دولت کننرلی بر آنها ندارد، پس نباید این نهادهای غیر دولتی که از بودجه دولت استفاده می‌کنند هم بیشتر توجه کنند و بخش دولتی و این نهادها باید با هم هماهنگ کنند.

او با یادآور شد: سه میلیار و چهارصد میلیون دلاری برای چهل و یک طرح موفق با سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی بعد از برجام شده ایم و ار طرفی قرارداد نهایی دومین سرمایه‌گذاری بزرگ چهارشنبه هفته گذشته  نهایی شد.

او تصریح کرد عملیات اجرایی این قرارداد ۴.۲ میلیارد دلاری شروع شده است . این سرمایه‌گذاری برای احداث پنج هزار مگاوات انرژی با سرمایه‌گذاری مستقیم در دهلران، زاهدان، ساوه، سوفیان و بناب توسط سرمایه‌گذار خارجی انجام می‌شود و دولت ایران در این سرمایه‌گذاری برای منابع مالی هیچ تضمینی ندارد و این رویه مشابه همان رویه سرمایه گذاری خارجی است.

صادرات نفت بیش از دو برابر شده است

نوبخت در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت لغو تحریم‌ها متذکر شد: تحریم‌های نفتی و بانکی و آنچه مربوط به هسته‌ای بود، لغو شد. الان صادرات نفت ما به بیش از دو برابر رسیده است که البته باید سرمایه‌گذاری‌ها سرعت بیشتری به خود بگیرد. نگاه دولتمردان آمریکا به مقوله‌های غیرهسته‌ای برای ما اعتباری ندارد.

توضیح در مورد قرارداد ایرباس

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره قرارداده هواپیماهای ایرباس گفت: باید مسیری طی شود و شورای اقتصاد این روند را تایید کند. دولت در خرید این فروند ایرباس تضمینی نمی‌دهد. امروز در شورای اقتصاد احتمالا این موضوع مطرح می‌شود.

او ادامه داد: هیچ یک از تحریم‌های غیرعادلانه و غیرانسانی آمریکا برای ایران را به رسمیت نمی‌شناسیم و لغو تحریم‌ها هم باید سریع‌تر انجام شود. بارها دولتمردان آمریکا به شرکت‌های مختلف توصیه کردن برای معامله با ایران واهمه نداشته باشند. روس‌ها در مذاکره با ما برای خط اعتباری صادراتی اعلام آمادگی کرده‌اند و ما هم آمادگی متقابل را اعلام کرده‌ایم.

شناسایی ۷۵۰۰ واحد تولیدی برای پرداخت اعتبارات

او گفت: برای سرعت در سیاست خروج از رکود ۷۵۰۰ واحد تولیدی شناسایی کردیم و اعتباراتی به آنها پرداخت شد تا منجر به افزایش تولید و افزایش سطح اشتغال شود. از روز نخست گفتم سیاست دولت فعال کردن واحدهای تولیدی است. در جلسه دیروز ستاد اقتصاد مقاومتی گزارش این فعالیت‌ها ارائه شد و من مرتب این روند را رصد می‌کنم و آخرین وضعیت فعال شدن  واحدهای تولیدی را بررسی می‌کنیم. امیدواریم بتوانیم در نیمه اول سال بخش قابل توجه تسهیلات را پرداخت کنیم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اظهار داشت: رشد جهانی هم الان همین اعداد است و به دلیل عمق رکود در سال‌های قبل با وضع مطلوب فاصله داریم، اما زحمات اقتصادی دولت قابل توجه است و قبل از پایان امسال اثرش را خواهیم دید.

کل پیوست برنامه ششم به مجلس داده شده است

نوبخت در پاسخ به این سوال که آیا مجلس گفته دولت باید برنامه ششم توسعه را بازنویسی کند، توضیح داد: این حرف مجلس نهم بود توضیح داده شد و آنچه به عنوان لایحه دادیم ضمیمه‌های بسیاری دارد. مجلس بعد از این مسئله شروع به رسیدگی کرد و وقت مجلس نهم به آنها اجازه بررسی نهایی نداد. یکنشبه کل پیوست برنامه ششم را به نماینده‌ها دادیم اما ما نیاز به احکامی داریم و مشخص کردیم اهداف پنج‌ساله چیست. در کل باید بگویم همه چیز در اختیار مجلس است

روحانی یک دوره‌ای می‌شود

خبرنگاری از نوبخت در مورد احتمال یک دوره‌ای بودن دولت روحانی سوال کرد که او پاسخ داد: هر کسی می‌تواند نظر خود را بدهد.

سخنگوی دولت افزود: رقبای سیاسی از هیچ اقدامی برای جلو افتادن خود کوتاهی نمی‌کنند اما اگر این حرف‌ها به آنها آرامش می‌دهد؛ ما مشکلی نداریم.

خبرنگاری پرسید دیدار حسین فریدون با تاجزاده از طرف دولت بود، که نوبخت پاسخ داد: بی اطلاع هستم که از طرف رییس جمهور و دولت بوده، یا خیر.

بازداشت برادر رییس جمهور صددرصد تکذیب می‌شود

نوبخت در مورد سوال خبرنگاری درباره حاشیه ایجاد شده برای برادر رییس‌جمهور در مورد احضار و بازداشت او گفت: این حرف‌ها بی‌پایه بوده است و موضوع بازداشت صد درصد تکذیب می‌شود. یک بار می‌گویند چرا ایشان در همه جلسات می‌آید و بعد می‌گویند چرا نمی‌آید.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در مورد اعتصاب غذای یکی از خبرنگاران و پروژه نفوذ، گفت: این مسئله را از  سخنگوی قوه قضاییه بپرسید.

او همچنین از نامه اوباما به روحانی در مورد گفت و گو برای موضوعات جهانی اظهار بی‌اطلاعی کرد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا در مورد موضع دولت نسبت به وضعیت کارگران آق دره و حکم اجرا شده برای آنها گفت: وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی نظر دولت را بیان کرد و مراتب تاسف خود را اعلام کرد و دولت از این موضوع متاسف است.

استاندار خوزستان در زمان مقرر معرفی می‌شود

نوبخت در پاسخ به سوال دیگر ایلنا، درباره دلیل عدم معرفی استاندار خوزستان و اینکه سه هفته از زمان معرفی می‌گذرد، با توجه به اینکه نمایندگان خوزستان از گزینه بومی حمایت کرده‌اند، احتمال اینکه معاون استاندار به عنوان استاندار معرفی بشود چقدر هست، گفت: وزیر کشور حسب مسئولیت کار خود را می‌کند و در زمان مقرر فرد مناسب معرفی می‌شود.

تقدیر از فرماندار اهر و هریس

وزیر کشور با ابراز امیدواری نسبت به اصلاح قانون انتخابات و جلوگیری از تضییع حق مردم گفت: هیچ مستنداتی دال بر ابطال انتخابات حوزه انتخابیه اهر وهریس به وزارت کشور نرسیده است.

 

به گزارش ایلنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در گفت‌وگو با خبرنگاران در تبریز افزود: توقع و انتظار از شورای نگهبان این بود که اگر در حوزه ای به نظراتی می‌رسند، وزارت کشور را که از ابتدای اجرای انتخابات تا انتهای کار با شورای نگهبان همکاری کرده و تعامل مثبت داشته است، در جریان مستندات قرار بدهند.

وی در جریان سفر به تبریز و درخصوص دلایل تقدیر از فرمانداران اهر و هریس و پیام سیاسی این تجلیل گفت: شورای نگهبان نتیجه انتخابات این حوزه را ابطال اعلام کرد اما مجموعه دولت در شهرستان‌های اهر و هریس زحمت‌های فراوانی در برگزاری انتخابات کشیده‌اند.

وزیر کشور اظهار داشت: دولت و وزارت کشور، مجری انتخابات بوده است و چه بسا برای مستندات شورای نگهبان دلایلی داشته باشیم که بشود مسئله را به نحو دیگری حل کرد.

رحمانی فضلی تاکید کرد: ما اصل زحمت‌های دوستان و فرمانداران هریس و اهر را قابل قبول دانسته و از آنها حمایت می‌کنیم و مورد تقدیر هم قرار می‌دهیم.

وی افزود: تصمیم شورای نگهبان با توجه به وظایف قانونی و اقدام‌های انجام شده از منظر خود شورای نگهبان قانونی است.

وزیر کشور گفت: امیدواریم با اصلاح قانون انتخابات، همکاری شورای نگهبان و وزارت کشور از ابتدا تا انتها طبق قانون تعریف شود تا زحمت‌های فرمانداران هدر نرود و رای و حق مردم ضایع نشود.

وی افزود: اگر ادعا می‌شود مداخله‌ای صورت گرفته است، به عنوان وزیر کشور آماده رسیدگی و برخورد هستم، اما مسئولان اجرایی را مبرا از هر گونه اتهام می‌دانم و مطمئنم هیچ گونه دخالتی در روند انتخابات نداشته‌اند.

وی همچنین با اشاره به تجلیل از فرمانداران اهر و هریس در سفر به تبریز گفت: در این سفر از همه دست اندرکاران انتخابات در آذربایجان شرقی تجلیل شد.

وزیر کشور همچنین در پاسخ به سوالی درباره محدودیت اختیارات فرمانداران و مسئولان نهادهای دولتی در اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: توقع و انتظار از استاندار آذربایجان شرقی این است که از اختیارات خود به نحو احسن استفاده یا تفویض کند.

وی افزود: در قرارگاه اقتصاد مقاومتی تفویض اختیار استانداران تصویب شده و هرجا احساس کنیم، تفویض اختیارات لازم است، وارد عمل می‌شویم.

حوزه انتخابیه اهر و هریس با بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در ۱۰۰ کیلومتری شمال شرق تبریز دارای یک کرسی در مجلس شورای اسلامی است.

وزیر کشور برای پیگیری فعالیت‌های مربوط به قرارگاه اقتصاد مقاومتی آذربایجان شرقی عصر دیروز (دوشنبه) وارد تبریز شد و امروز نیز با فعالان اقتصادی و مدیران دستگاه‌های اجرایی این استان جلسه داشت.

آذربایجان شرقی با سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت و ظرفیت های بی بدیل اقتصادی در سال جاری به عنوان یکی از سه استان الگوی کشور در زمنیه تحقق اقتصاد مقاومتی انتخاب شده است.

گفتنی است هفته گذشته و در عین ناباروری سخنگوی هیات مرکزی انتخابات از ابطال انتخابات اهر و هریس به علت تخلفات و دخالت‌های غیرقانونی در این حوزه انتخابیه خبر داد.