اخلاق سیاسی و و بازگشت به پوپولیسم در مصاحبه نوآوران با دکتر جلال جلالی زاده

اکثریت تندروها در مسائل پوپولیستی و عوام‌فریبی ید طولایی دارند

گفت و گو با دکتر جلال جلالی زاده در رابطه با اخلاق سیاسی و و بازگشت به پوپولیسم

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
اکثریت تندروها در مسائل پوپولیستی و عوام‌فریبی ید طولایی دارند
نوآوران -

به نظر فرهنگ اخلاقی در سیاسیت ایران شکل نگرفته است و در کوچکترین جزییات شاهد آن هستیم که فعالان سیاسی تمایلی به رعایت اخلاق سیاسی ندارند،مثلا یک نماینده در حوزه انتخابیه خود حرف هایی می زند که عکس ان را در پارلمان اجرا می کند؟

این مساله چند علت اساسی دارد قبل از هر چیز فضای سیاسی ایران شفاف نیست و هر کس نمی تواند خود را نشان دهد و از آن سو احزاب پاسخگوی مردم نیستند و این باعث اشفتگی می شود و برخی از این موقعیت سوئ استفاده می کنند و با هم رنگی با جماعت رای به دست می اورند متاسفانه ما در کشور یک مرکز تصمیم گیری روشنی نداریم که افراد را شناسایی بکند و از افراد یک نظریه روشن بخواهد .

انچه که آزار دهنده است آن است که ما ادعای ام القرای جهان اسلام را داریم و شورای نگهبان به دنبال مجلس دینی و اسلامی است اما متاسفانه این سخت گیری شورای نگهبان و جناح بندی ها باعث می شود افراد منفعت طلب و اپورتونیست تنها به فکر منافع فردی و شخصی خود باشند و این زیبنده یک جامعه اسلامی نیست.

شان جامعه اسلامی شفافیت و صداقت است و یکی از ارکان اسلام اخلاق است در آموزه های اخلاقی ،به تشکیل جامعه اخلاقی تاکید شده است ،عصاره فضایل ملت به اسانی نمی تواند سر دیگران کلاه بگذارد ،این اسیب جدی در جامعه است .

عامل تزویر ،ریا و دروغ در جامعه مطرح است و برای جامعه ما خطرناک است و تا زمانی که ما ابزار های لازم را برای نمایندگان فراهم کنیم این مشکلی در جان جامعه است و انحطاط می اورد.

متاسفانه در جامعه به دلیل ضعف حافظه تاریخی و عوام‌فریبی برخی افراد می‌توانند با سوءاستفاده از ضعف مالی و معیشتی مردم روی آنها تاثیرگذار باشند تاجایی که مدتی است این افراد که اغلب مخالف دولت هم هستند به این طریق تبلیغات منفی علیه دولتمردان را آغاز کرده‌اند.

این تبلیغات منفی به نظرم ریشه های پوپولیستی دارد و از مساله معیشت مرم با بی اخلاقی تمام عیار بهره برداری سیاسی می کند؟

در این مورد ما باید به دنبال علت و ریشه مشکلات کنونی کشور از جمله بیکاری و فقر که برای مردم ایجاد شده است، باشیم و اینکه این مشکلات از طریق کدام جناح در کشور ایجاد شده است از طرف دیگر این مهم را بررسی کنیم که چه موانعی بر سر راه تحقق خواسته‌های ملت و دولت است به طور قطع رسیدن به این هدف مستلزم این بوده که دولت، اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان از امکانات لازم برای رساندن پیام خود در جهت توجیه مردم بهره‌مند باشند چراکه عدم‌استفاده از این امکانات باعث می‌شود که مخالفان دولت با استفاده از تریبون‌های مختلف همه ضعف‌های موجود را متوجه اصلاح‌طلبان کنند.

به نظر من خود دولت هم در ارتباط با بسیاری از این مسائل نتوانسته است که علل عدم‌تحقق برخی وعده‌هایی که داده بود را با مردم در میان گذاشته و آنها را توجیه کند ضمن‌اینکه مدارایی که در هیات دولت در جهت برخورد با مخالفان وجود دارد باعث شده شرایط نقد آزادانه دولت برای آنها فراهم شود و این در حالی است که دولت باید محکم‌تر و جدی‌تر با مخالفان خود که آشکارا انتقاد می‌کنند، برخورد کرده و محافظه‌کاری را کنار بگذارد و با آشکارسازی مشکلاتی که در سر راه خود دارد افرادی را که مانع حرکت دولتمردان برای رسیدن به اهدافی که دارند، می‌شوند را به مردم معرفی کند.

یکی دیگر از مشکلات مهمی که مانع از موفقیت دولت برای معرفی برنامه‌های خود می‌شود آزادی بی‌حد و مرزی است که برای عوام‌فریبان از طریق افرادی که تلاش می‌کنند در زمینه‌های مختلف به نوعی با اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان مقابله کنند، ایجاد شده است و لازم است دولت با تشکیل اتاق فکر و بهره‌مندی از رهنمودهای دلسوزانه بسیاری از افرادی که از صحنه خارج شده‌اند و نیروهای شایسته و اهل‌فکر فعال در قوه‌مجریه برای رفع این مشکل تدبیری بیندیشد.

جناح محافظه در دهه گذشته نماینده گفتمان پوپولیستی بوده وبه نظر به دنبال سوار شدن به همان موج قبلی و بازگشت به قدرت با همان ادبیات ضد اخلاقی است؟

رئیس جمهوری سابق و اکثریت تندروها در مسائل پوپولیستی و عوام‌فریبی ید طولایی دارند انها در بیان کردن شعارهای زیبا و عمل نکردن به آن‌ها تخصص دارند. احمدی‌نژاد به خوبی می‌داند از چه راه‌هایی مردم را فریب دهد.

اقدامات احمدی‌نژاد دو حالت دارد یعنی وی با فعالیت‌های خویش به دنبال دو موفقیت است. اولا: می‌خواهد از کاندیداهای هم طیف خود در مرحله دوم انتخابات مجلس دهم حمایت کند. ثانیا: با سفرهایش قصد تبلیغ در انتخابات آتی ریاست جمهوری را نیز دارد.

احمدی‌نژاد از فضای به وجود آمده و همکاری میان دولت و مجلس نگران و ناراحت است و با آمدن خود به عرصه سیاست قصد دارد امید و انگیزه مردم را نابود کند. وی تصریح کرد: رئیس دولت‌های نهم و دهم در نشست‌ها و سخنرانی‌های خود برجام را تخریب و اقدامات مهم دولت روحانی را بی‌ارزش توصیف می‌کند. یعنی به گونه‌ای در جلسات و همایش‌ها حرف می‌زند که گویی منجی مردم برای حل مشکلات شده است.

احمدی‌نژاد مسبب اصلی تمام مشکلات سیاسی و اقتصادی است که مردم با آن‌ها دست به گریبان هستند با توجه به اقدامات و تحرکات کاملا پوپولیستی که احمدی‌نژاد به راه انداخته است، امیدوارم نهادهای سیاسی برای جلوگیری از بازگشت چنین پدیده‌ای به قدرت اقداماتی را انجام دهند. مشکلات سیاسی، افزایش بیکاری، فقر، اعتیاد و… نتایج عملکرد اشتباه احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری وی به وجود آمده است.

عملکرد ضعیف و غلط رئیس جمهوری سابق باعث فسادهای چندهزار میلیاردی در ایران شد، احمدی‌نژاد قصد دارد روحانی را مقصر اصلی مشکلات سیاسی و اقتصادی معرفی کند تا از این طریق خودش را پاک و بی‌گناه جلوه دهد. چراکه با وعده یارانه ۲۵۰ هزار تومانی قصد خرید اعتماد از مردم را دارد

تبلیغات انها هم به نظر خیلی زودتر از موعد شروع شده است؟

فعالیت اصولگرایان برای تبلیغات ریاست جمهوری احمدی‌نژاد خیلی زود آغاز شده است کمااینکه بعد از شکست در انتخابات مجلس دهم در حوزه انتخابیه تهران تلاش می‌کنند با سفر احمدی‌نژاد به شهرستان‌ها و دادن وعده‌های مادی و معیشتی و این گونه موارد شاید برای تهدید موج دیگری را در کشور به راه بیندازند که در پی حالت ناگواری که به دلیل اتفاقات اخیر برای آنها ایجاد شده خودباوری و اعتماد کاذب را به هواداران خود القا کنند.

بنده معتقد هستم که سفرهای احمدی‌نژاد یک نوع تلقین فکری یا تبلیغاتی از سوی اصولگرایان برای اعلام حضور در بین مردم و جمع کردن هوادار بیشتر و تاثیر گذاشتن بر روی افکار مردم عوام است اما به نظر می‌رسد با وجود گذشته سیاهی که دولت احمدی‌نژاد داشته و مشکلاتی که برای کشور پیش آورده است نباید منتظر موفقیت آنها باشیم و مردم باید در مورد مسائل مختلفی که این افراد مطرح می‌کنند، قضاوت کنند و در این صورت و تنها با یادآوری پیشینه سیاسی این فرد است که به طور قطع نمی‌تواند آراء زیادی به نفع خود جمع کند چراکه اگر هر شهروند ایرانی یک ذره حس وطن‌دوستی و علاقه به کشور و استقلال، آزادی و عدالت را داشته باشد اندیشه رای دادن به احمدی‌نژاد را نخواهد داشت بنابراین چنانچه کمی روشنگری شود و مردم از این مهم مطلع شوند که دولت نهم و دهم چه بلاهایی به سر این ملت آورده‌اند نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آتی به نفع اصلاح‌طلبان خواهد شد.

ما در طول مدت ۸ سال دولت بهار شاهد به هدر رفتن سرمایه‌های ملی و افت جایگاه کشور در سطح بین‌المللی و فرار سرمایه‌داران به غرب، بی توجهی به مجلس و قانون، اهانت و توهین به مردم بودیم و به طور قطع نمی‌توان انتظار داشت هیچگاه مدیریتی که قبل از این امتحان خوبی پس نداده است مورد تایید واقع شود.