رونمایی از ماهیت گفتمان مخالفان روحانی در هفته اخیر

تلاش برای تقابل دولت با فرودستان

گروه سیاست ـ آیت وکیلیان: اخبار زیادی با مضمون سیاه‌نمایی و فرافکنی علیه دولت روحانی در این روزها از سوی مخالفان و رسانه‌های همسو با آنان منتشر شده و می‌شود؛ فرمول‌بندی تعداد معینی از مفاهیمی که ذیل پوپولیسم صورت‌بندی می‌شود.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
تلاش برای تقابل دولت با فرودستان
نوآوران -

امروزه به عنوان «تاکتیک» آنان شناسایی و معرفی شده است؛ اخباری از حوادث کارگری و پرسش‌هایی درباره راهبرد روحانی و حامیانش در قبال اقشار ضعیف‌تر جامعه، مستعجل بودن دولت، دولت تک دوره‌ای، کم اهمیت جلوه دادن اقتصاد مقاومتی، پیوند گفتمان توسعه‌ای کشور با مناسبات اقتصاد روز جهانی، امید به مذاکرات و نتایج حاصل از توافق با غربی‌ها در سایه برجام، مماشات و طرح سازش با عربستان، رکود اقتصادی و امثالهم؛ تنها گوشه‌ای از واژه‌سازی‌های مخالفان دولت است. طبیعی است که در ماه‌های اخیر، بالأخص در یک هفته گذشته ادبیات رایج سیاسی و گفتمان تام مخالفان دولت در طرح مباحث اینچنینی برای زمین‌گیر کردن دولت و القای این شائبه در اذهان عمومی است که دولت را برای سال آینده تک‌دوره‌ای جلوه دهند. اگرچه جریان رقیب می‌داند که سال آینده در انتخابات ریاست جمهوری گزینه قدرتمندی در مقابل روحانی ندارد، البته از سویی، پوپولیسم احمدی‌نژادی می‌تواند در صورت ملموس نبودن نتایج برجام برای روحانی در سال آینده دردسرساز شود. اما در نهایت کفه ترازو به نفع «شیخ دیپلمات» سنگینی می‌کند.

در موازای اخباری که با ماهیت جریان‌سازی علیه دولت مطرح شده است، اصلاح‌طلبان و حامیان دولت نیز در جهت تحلیل و فضای بوجود آمده خیز برداشته‌اند:

پروژه «عبور از روحانی» جنگ روانی جریان رقیب است

«مرتضی مبلغ» از جمله افرادی بوده که به اخبار منتشره واکنش نشان داده است؛ معاون سیاسی وزارت کشور دولت اصلاحات در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به ادعای برخی جریان‌ها در مورد تک‌دوره‌ای بودن دولت روحانی با بیان اینکه این مسئله مربوط به الان نیست، اظهار داشته است: «از مدت‌ها قبل این موضوع از طریق یک جنگ روانی از سوی جریان افراطی به ویژه جریانی که در دولت هشت‌ساله گذشته نقش جدی داشتند، مطرح می‌شود. آنها با این کار می‌خواهند ضمن تخریب و تضعیف دولت، شرایطی را فراهم کنند که دولت تک‌دوره‌ای شود و به دنبال آن به قدرت باز گردند.» او ادامه داده که: «این جریان بعد از انتخابات هفتم اسفند که مردم در آن «نه» بزرگی به تندروها گفتند، روند تخریب‌های خود را تشدید کردند.» این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در واکنش به موضوع پروژه عبور از روحانی توسط اصلاح‌طلبان که از سوی جناح رقیب مطرح شده، این مسئله را رد و تصریح کرده که: «این یک ادعا پیش نیست؛ طرح این مسایل صرفا یک جنگ روانی است که روز به روز ابعاد متنوع‌تری پیدا می‌کند.»

برگ برنده روحانی، ادامه برجام است

«مصطفی درایتی» فعال سیاسی اصلاح‌طلب از جمله حامیان دولت است که به فرافکنی‌های رایج در فضای سیاسی پاسخ داده است. عضو سابق جبهه مشارکت با بیان اینکه با حضور احمدی‌نژاد در انتخابات آینده زمینه بیان برخی مسائل که در شرایط عادی به دلیل ملاحظات مطرح نمی‌شد فراهم می‌شود گفت این امر به نابودی این جریان خواهد انجامید. درایتی در گفت‌وگو با ایلنا، به تحلیل برخی اظهارنظرها در خصوص یک‌دوره‌ای شدن ریاست جمهوری روحانی پرداخت و آن را ناشی از نارضایتی برخی به دلیل جمع شدن سفره انتفاعشان توسط روحانی خواند. آنها که از نان و نوای هشت سال گذشته بهره بردند، از یک‌دوره‌ای شدن روحانی سود می‌برند.

کفه ترازو به نفع «شیخ دیپلمات» سنگینی می‌کند

در کنار تحلیلگران و سیاسیون داخلی، تحلیلگران خارجی نیز با دقت تمام مسائل سیاسی ایران زیر زره‌بین قرار داده و آن را رصد می‌کنند.

«متئو مک لینز»، عضو ارشد موسسه امریکن اینترپرایز، با بررسی مسائل مذکور در حوزه سیاست داخلی ایران نوشته است: «روحانی در شش ماه گذشته چند آزمون سیاسی را پشت سر گذاشته که زمینه را برای سال آینده فراهم می‌کنند: «اجرای پرماجرای برجام بر روی برنامه هسته ایران، انتخابات مجلس نمایندگان و مجلس خبرگان جدید ایران، بحث های جدی بر سر بودجه که جهت گیری آینده ایران را تعیین می کند.»

نویسنده مقاله با اشاره به برجسته کردن آنچه مخالفان دولت «ناکامی برجام می‌خوانند»، آورده است: «مخالفان روحانی از ناکامی برجام در ایجاد شکوفایی فوری اقتصادی برای حمله به او استفاده کرده‌اند، اما به نظر نمی‌رسد این انتقادها حمایت زیادی را جذب کرده باشد. در نهایت، ایرانی‌ها می‌دانند مشکلات ادغام دوباره در اقتصاد جهانی مساله‌ای نیست که در فرصت کوتاه به نتیجه برسد. در مجموع برجام نقطه مثبتی در کارنامه روحانی مانده است.»

عضو سابق و تحلیل‌گر ارشد وزارت دفاع آمریکا در ادامه به مواهب انتخاب علی لاریجانی به کرسی ریاست پارلمان دهم اشاره می‌کند و با برگ برنده جلوه دادن این اتفاق در سال آینده برای روحانی، می‌نویسد: «با وجود علی لاریجانی اصولگرای معتدل در ریاست مجلس، که روحانی با او رابط کاری قوی دارد، و با حضور معاونان اصلاح‌طلب‌تر او، رابطه دولت روحانی با این نهاد می‌تواند بهتر مدیریت شود.»

حداقل الان برگردید

گستردگی بستر مخالفان دولت اکنون به پایگاه‌های متکثری منتهی می‌شود، که یکی از آنها تریبون نماز جمعه است. آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد که در طرح انتقادات علیه دولت زبانزد خاص و عام است، ظهر دیروز در آئین خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه مشهد که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، با انتقاد از آنچه او «بی‌اعتنایی دولت به طرح اقتصاد مقاومتی می‌داند»، اظهار کرده که : «در مسأله اقتصاد 3 سال است ایشان (رهبری) اصرار به اقتصاد مقاومتی دارند، مولفه‌ها و راهکارهای آن را هم گفته‌اند و همه هم آن را قبول کرده‌اند، اما برای اقتصاد مقاومتی چه کرده‌اند، کار به جایی رسیده که رهبری گفتند دیگر حرف زدن فایده ندارد، اقدام و عمل، این همه می‌گویند قاچاق خنجر از پشتی است که اقتصاد مقاومتی می‌خورد، اما چرا با این همه امکانات امنیتی و انتظامی که در کشور وجود دارد چرا جلوی این کار تاکنون گرفته نشده است.»

عضو مجلس خبرگان رهبری، ماجرای دست دادن وزیر امور خارجه با اوباما را بهانه قرار داده و خطاب به رئیس دولت اعتدال بیان داشته است: «گفتید حل مشکلات اقتصادی با تنظیم سیاست خارجی و تنش زدایی در عرصه بین‌المللی است، رفتید به دنبال آن، دو سال هم برای آن تلاش و کار کردید، به رذل‌ترین و شیطان ترین خلق خدا هم دست دادید، آخرش را هم دیدید که برجام چه شد، حداقل الان برگردید، حالا حرف رهبری را قبول کنید.»

در میان همه این اخبار، گفت‌و‌گوی نماینده شکست خورده در انتخابات مجلس دهم از جاذبه‌های زیادی برخوردار بود؛ «غلامرضا مصباحی‌مقدم» در گفت‌و‌گو با تسنیم از احتمال مستعجل شدن دولت یازدهم سخن گفته است. نماینده دوره نهم مجلس در پاسخ به این سوال که، با ادامه این روند احتمال یک دوره‌ای بودن دولت و مستعجل شدن دولت تدبیر و امید وجود خواهد داشت، گفته است: « این مسئله به اراده دولت بر می‌گردد به اینکه دولت چه گام‌هایی را می‌تواند در این یک‌ سال باقیمانده بردارد. علائمی که مشاهده می‌کنیم حکایت از آن دارد که رویکرد بینابینی وجود دارد و آن هم این است که با تأکید رهبری بالاخره ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شکل گرفت، اما هنوز خروجی جدی نداریم، اما شاید از جمله خروجی‌های این ستاد این باشد که آقای نوبخت اعلام کرد 16 هزار میلیارد تومان قصد داریم به کارخانجات در حال تعطیلی و بنگاه‌هایی که زیر ظرفیت واقعی کار می‌کنند، کمک بدهیم و در حال کار کردن هستند که این کارخانه‌ها احیاء شوند. اگر این اتفاق بیفتد گام مهمی است و می‌تواند آثار و برکاتی داشته باشد، اما اگر جدی گرفته نشود این یک سال هم مثل 3 سال گذشته طی می‌شود و حتی احتمال مستعجل شدن دولت یازدهم وجود خواهد داشت.